Olisiko mahdollista?

Olisiko mitenkään mahdollista, että Jumala ei olisikaan kaikkivoipa ja täydellinen, vaan erehtyy siinä missä hänen omaksi kuvakseen luodut ihmisetkin?
4173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei se paska osaa tehdä mitään muuta kuin leikkiä kovaa. Pelkkä luuseri se Jumala on!

Äänestä

Ihminen ei enää ole ollut täydellinen syntiinlankeemuksen jälkeen.

Äänestä
  • Miten täydellisen Jumalan luoma ihminen voi langeta syntiin ja tulla epätäydelliseksi? Olisiko se niin vaikea hyväksyä, ettei Jumala olekaan täydellinen?

    Äänestä

  • miksi näin? kirjoitti:

    Miten täydellisen Jumalan luoma ihminen voi langeta syntiin ja tulla epätäydelliseksi? Olisiko se niin vaikea hyväksyä, ettei Jumala olekaan täydellinen?

    oon miettinyt samaa :vaikka tosin jumala antoi ihmiselle oman valinnan vapauden,mutta jos sinä olisit nähnyt jumalan ja tietäisit että hän on olemassa ja määrää kaiken:uskoisitko puhuvaa käärmettä? oliko silloin normaalia että käärme puhuu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kymysys kirjoitti:

Olisiko mitenkään mahdollista, että Jumala ei olisikaan kaikkivoipa ja täydellinen, vaan erehtyy siinä missä hänen omaksi kuvakseen luodut ihmisetkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu