paleltumista

Miiu

Kävin tuossa lenkillä, pakkasta -15 ja kova tuuli. Omasta mielestäni oli tarpeeksi päällä, mutta olen silti saanut ilmeisesti paleltumia, toisessa rinnassa ja olkapäässä on punainen aristava läiskä. miten näitä pitäisi hoitaa?

1

2857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tools

      Ei niitä sen kummemmin tarvitse hoitaa, jos iho on kerran ehjä. Samalla tavalla kuin palovammoja: Bepanthen- tai Helosan-voide auttaa ihoa parantumaan ja hillitsee kirvelyä. Todennäköisesti paleltunut iho hilseilee pian pois näiltä alueilta ja kaikki on taas ok.

      Itse palellutin kerran toisen korvani ihan mustaksi, sekin vain turposi (tosi paksuksi) ja päällimäinen iho kuoriutui pois riekaleina. Lievemmät, pelkästään punoittavat paleltumat paranevat nopeasti. Jonkin aikaa kannattaa suojata paleltuneet alueet vähän lämpimämmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1682
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      203
      1322
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      77
      1283
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      962
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      898
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      844
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      799
    Aihe