Uskonnot = Aukosta

Kaikenlainen uskonnon paasaaminen ja levittäminen pitäisi kieltää. Kaikki uskonnot on ihan yhtä väärässä. Ja valtion pitäisi ehdottomasti erota kirkosta. Ei oo kovinkaan paljon hyvää saatu uskonnon avulla mutta sitäkin enemmän pahaa.
5212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Politiikka on politiikka, uskonto on uskontoa, kulttuuri on kulttuuria, viihde on viihdettä ja urheilu on urheilua.

Olen samaa mieltä kanssasi, että poliitikkojemme veroeurojen jakelussa pitäisi lopettaa niin uskonnon, kulttuurin, viihteen kuin myös urheilunkin tukeminen.
Jokainen pärjätköön kannattajiensa siipien suojissa. Eikö vain?

Äänestä
  • tukea vain sellaista uskontoa, jonka tiedetään olevan oikea. Väärien uskontojen tukeminen vie vaan väkeä helvettiin.

    Tiedätkö sä, millä uskonnolla saa todistettavasti taivaspaikan?

    Äänestä

  • pitäisi kirjoitti:

    tukea vain sellaista uskontoa, jonka tiedetään olevan oikea. Väärien uskontojen tukeminen vie vaan väkeä helvettiin.

    Tiedätkö sä, millä uskonnolla saa todistettavasti taivaspaikan?

    laittaa uskiksille jauhot suuhun.

    Äänestä

  • Uskonnon tukeminen on älytöntä, koska ei millään kaikki uskonnot voi olla oikeassa. Urheilun tukemisen ideana taas on pitää suomalaiset liikkeessä ja terveämpinä. Kulttuurin tukeminen taas ruokkii ihmisten luovuutta ja samalla kekseliäisyyttä ja on huomattavasti hyödyllisempää kuin uskonnot, jotka yleensä jarruttavat kaikkea kehitystä, pitäessään näitä syntisinä. 200 vuoden päästä ihmetellään että kyllä ne uskovaiset oli hulluja, samoin kuin nyt ihmetellään noitavainoja yms. Viihdettä ei välttämättä kauheasti tarvitsisi tukea, saavat rahaa kuitenkin lipputuloista ja mainoksista ja yle saa tv-luvista. Sekin uskonnon tukemiseen mennyt raha menee turhaan aivopesuun ja on pois ihmisten suusta. Uskonto jarruttaa ihmiskuntaa.

    Äänestä

  • Absababsa kirjoitti:

    Uskonnon tukeminen on älytöntä, koska ei millään kaikki uskonnot voi olla oikeassa. Urheilun tukemisen ideana taas on pitää suomalaiset liikkeessä ja terveämpinä. Kulttuurin tukeminen taas ruokkii ihmisten luovuutta ja samalla kekseliäisyyttä ja on huomattavasti hyödyllisempää kuin uskonnot, jotka yleensä jarruttavat kaikkea kehitystä, pitäessään näitä syntisinä. 200 vuoden päästä ihmetellään että kyllä ne uskovaiset oli hulluja, samoin kuin nyt ihmetellään noitavainoja yms. Viihdettä ei välttämättä kauheasti tarvitsisi tukea, saavat rahaa kuitenkin lipputuloista ja mainoksista ja yle saa tv-luvista. Sekin uskonnon tukemiseen mennyt raha menee turhaan aivopesuun ja on pois ihmisten suusta. Uskonto jarruttaa ihmiskuntaa.

    ""200 vuoden päästä ihmetellään että kyllä ne uskovaiset oli hulluja""

    Tätä ihmetellään jo nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Absababsa kirjoitti:

Kaikenlainen uskonnon paasaaminen ja levittäminen pitäisi kieltää. Kaikki uskonnot on ihan yhtä väärässä. Ja valtion pitäisi ehdottomasti erota kirkosta. Ei oo kovinkaan paljon hyvää saatu uskonnon avulla mutta sitäkin enemmän pahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu