Mitä ravintoaineita hikoilessa häviää ku mä hikoilen iha sikana ni pitäskö mun käyttää jotain lisä- ravinteitä ettei tule puutosta,tietääkö kukaan.
hikoilu+ravintoaineet
raato2
1294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Suolaa ainakin, itselleni tulee huono olo, jos en ota ylimääräistä. Ja tietty pitää juoda vettä enemmän kuin muiden.
Myös kaliumia ja magnesiumia saattaa olla liian vähän, jossain antisalt-tyypisessä valmisteessa ainakin luki, että sopii myös hikoilun aiheuttamaan magnesiumin ja kaliumin puutteeseen. Jotenkin tuntuu samaan aikaan loogiselta ja epäloogiselta, joten jos käyt vaikka apteekissa, voisit kysyä jos tietäisivät noiden sopivuudesta/hyödyllisyydestä. Luulen, että 1 päivässä tai vähemmän ei olisi ainakaan mitenkään vaarallista, mutta jos kiinnostaa, etkä halua kysellä, niin katsele vaikka jossain hyvinvarustetussa luontaistuotekaupassa jos löydät paketin jossa lukee tuollaista, ja sitten voisit ostaa (vaikka jotain halvempaa) jossa samoja aineita. :P
Jos et ole käynyt lääkärillä katsomassa löytyykö syytä, voisit käydä ja pyytää testaamaan puuttuukko sinulta esim. kaliumia tms.