Miehetkin kärsivät ulkonäköpaineista

hunk

Tähän ollaan nyt menossa. mitä naiset edellä sitä miehet perässä?

'Aiemmissa tutkimuksissa naisten syömishäiriöillä on todettu olevan yhteys naisten seksiobjektiksi asettamiseen mediassa. Kolmen viime vuosikymmenen aikana myös miesvartaloista on tullut entistä useammin katseen kohde joukkoviestimissä.

Erään tutkimuksen mukaan miehet, jotka altistetaan lihaksikkaita miehiä sisältäville mainoksille, ilmaisivat olevansa tyytymättömämpiä vartaloihinsa kuin neutraaleille mainoksille altistetut.'

http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1223536

8

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tristar

      ...tuo on. Ihmettelinkin kuinka siitä ei uutisoida enemmän vastapainona näille ikuisille anoreksiavikisyille...

      (anoreksia on vakava tauti joka johtaa hoitamattomana kuolemaan, tiedän. Media on vain jo läpikyllästetty aiheella)

      ***

      • hullua

        Kun lehdet pursuavat kaikenlaisia laihdutusoppaita ja mallit ovat suunnilleen lasten kokoa, niin samaan hengen vetoon päivitellään kuinka nuoret tytöt sairastuvat anoreksiaan.


      • iltiksestä

        " voi kamala kun tytöt sairastuvat anoreksiaan, voi kamala, voi kamala, voi kamala" Seuraavalla sivulla pyllisteleekin nuori laiha tyttönen. Pitäähän sitä olla miehillä silmän iloa - iltatyttö.


      • "he ovat yleensä lihavia, mutta eivät liian lihavia solmimaan toisten kengännauhoja. Heillä on silmälasit, ja joskus he pystyvät ottamaan hampaat suustaan".


      • Fafner
        epikuros kirjoitti:

        "he ovat yleensä lihavia, mutta eivät liian lihavia solmimaan toisten kengännauhoja. Heillä on silmälasit, ja joskus he pystyvät ottamaan hampaat suustaan".

        Ja kuulostaa jotenkin tutulta... tuossa oli paljon rakkautta mukana!


    • x-ripa

      Olisiko ollut viikonlopouna Hesarissa tai jossain juuri juttua, miten murkkuikäisten keskuudessa 'Barbie-tyttöjen' rinnalle ovat yleistymässä 'Ken-pojat'.

      Jenkkilässä kuulemma plastiikkakirurgit ovat jo vusoikausia laittaneet 'Arnie''ita eli silikoni-sixpäkkejä miehille, joilla ilmeiseti käytettävissä olevat varat ja järki ovat kääntäen verrannollisessa suhteessa keskenään.

    • epicurist

      Tämän ajan pahinpia psyykkisiä vitsauksia ovat valtavat ulkonäköpaineet. Varsinkin naisia ja myös miehiä painostetaan tietynlaiseen ulkonäkömalliin, joita tyrkytetään lehdistössä ja mainonnassa.
      Nämä ulkonäköihanteet ovat teennäisiä ja turhia ja useimmille mahdottomia saavuttaa.
      Ihmisen vartalon monimuotoisuus pitäisi olla juhlimisen asia, tietyn ulkomuotoihanteen tyrkyttäminen on teennäistä, luonnotonta ja sairasta.
      Kuka näitä vartalomalleja keksii? Malleja katsellessa voi kuulla luiden soivan kuin harpunkielet, muovisia playboy-tyttöjä voisi kuvitella nirskuttavan, kuin ilmapalloa.
      Kyllä oikeat naiset ovat kauniimpia.

    • jebujee

      Epistä. Nainen on luonnostaa syömättömänä kaunis, mies ei. Miehen pitäisi treenata lihakset kun taas nainen voi vaan syödä salaattia.

      Jos ajatellaan luonnollisuutta, niin luonnostaan kasvisruoalla elävä nainen on kaunis, kun taas kasvisruoalla elävä mies on ruipelo...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      96
      2636
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      197
      1002
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      57
      816
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      761
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      58
      660
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      17
      558
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      545
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      534
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    Aihe