Pilleristä pilleriin.....

Söin migrogynonia---> ei sopinut. Aivan hirveät kivut, pahaolo ja päänsärky.

Söin melianea---> hieman lievemmät kivut, mutta eivät sopineet.

Nyt syön Yasminea ensimmäistä laattaa ja kauhulla odotan seuraavia menkkojani. Suoraan sanoen minua pelottavat ne. Mitä saan taas kärsiä?

Nyt haluankin tietää niin positiiviset kuin negatiiviset kokemukset.

Luin kauhulla kuinka helvetilliset tuskat Yasminia syövillä oli. Sehän on vähiten hormonia sisältävä e-pilleri.

Ensimmäiset 3 päivää mulla oli rusehtava vuoto, jolloin aloitin laatan. Ja ne menkat jäivät siihen. Sitten mulla oli samaiset 3 päivää paha olo ja päänsärky. Nyt kaikki tuntuu normaalilta paitsi hikoilen, mutta se taitaa johtua kosteasta ilmasta.

Rauhoitelkaa mua!!!! Tai jotain...
81067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

katsoppas, minkä verran Yasminissa on hormoneita verrattuna muihin pillereihin, tässä muutama esimerkki:

Etinyyliestradioli:
YASMIN 30 mikrogrammaa

Diane Nova 35 mikrogrammaa
Femoden 30 mikrogrammaa
Meliane 25 mikrogrammaa
Harmonet 25 mikrogrammaa
Mercilon 20 mikrogrammaa
Mirelle 15 mikrogrammaa

Keltarauhashormoni:
YASMIN -drospirenoni 3 MILLIgrammaa

Diane Nova -syproteroni 2 milligrammaa
Femoden -gestodeeni 75 MIKROgrammaa (=0,075 milligrammaa)
Meliane -gestodeeni 75 mikrogrammaa
Harmonet -gestodeeni 75 mikrogrammaa
Mercilon -desogestreeli 150 mikrogrammaa (=0,15 milligrammaa)
Mirelle -gestodeeni 60 mikrogrammaa


En tiedä, mistä tämä harhaluulo tulee, että Yasmin sisältäisi vähiten hormoneja, kun se ei todellakaan pidä paikkansa.

Äänestä
  • tutustua asioihin,kirjoitteli tuolla alempana ettei hiustenlähtö liity e-pillereihin vaan D-vitamiinin puutokseen. Kyllä e-pillereiden aih.hormonimuutokset aiheuttavat hiustenlähtöa ja Yasmin Ei todellakaan ole mikään matalahormonisin e-pilleri...tosiaan, mistäköhän moinen "tieto"?

    Äänestä

  • ap:n muutoinkin kirjoitti:

    tutustua asioihin,kirjoitteli tuolla alempana ettei hiustenlähtö liity e-pillereihin vaan D-vitamiinin puutokseen. Kyllä e-pillereiden aih.hormonimuutokset aiheuttavat hiustenlähtöa ja Yasmin Ei todellakaan ole mikään matalahormonisin e-pilleri...tosiaan, mistäköhän moinen "tieto"?

    No sehän on hienoa että paikalla on kaikkitietävä ja kaikkivoipa lääkäri!

    Äänestä

  • just a girl kirjoitti:

    No sehän on hienoa että paikalla on kaikkitietävä ja kaikkivoipa lääkäri!

    jos et tiedä!

    Äänestä

  • tietoja faktana kirjoitti:

    jos et tiedä!

    Jokainen erehtyy... voi olla että joskus sinäkin.

    Äänestä

  • ap:n muutoinkin kirjoitti:

    tutustua asioihin,kirjoitteli tuolla alempana ettei hiustenlähtö liity e-pillereihin vaan D-vitamiinin puutokseen. Kyllä e-pillereiden aih.hormonimuutokset aiheuttavat hiustenlähtöa ja Yasmin Ei todellakaan ole mikään matalahormonisin e-pilleri...tosiaan, mistäköhän moinen "tieto"?

    Törkeää!

    Jos joku erehtyy asioista yhdestä taikka kahdesta niin te puututte siihen heti. On toki tärkeää korjata virheellinen tieto, mutta kyllä kuitenkin kuuluisi vastata siihen mitä hän todella kysyy. Just a girl tuli hakemaan rohkaisua ongelmiinsa ja heti häntä nokkaistaan! Aivan kuin tällä palstalla olisitte te jotka päätätte mikä on normaalia ja mikä ei.

    Oletko sinä sitten niin perehtynyt asioihin että sinulla on oikeus nokkia?

    Ilmeisesti tämä palsta on niitä varten jotka tulevat tänne naama lattiassa "alistuen" kysymään teiltä neuvoa ja vain te saatte häntä neuvoa...On siinä taas akat!

    Äänestä

Juu Yasmin ei ole kuulemaan matalahormonisin valmiste, mutta lääkärini mukaan se eroaa keltarauhashormoniosan myötä muista pillereistä. Ja on kuulemaan suomen suosituin pilleri tällä hetkellä, ja minä kyllä kuulun tyytyväisen käyttäjäjoukkoon.

Itse kokeilin varmaan viittä eri pilleriä ennen Yasminia, eivätkä ne sopineet. Nyt en Yasminia kyllä pois vaihtaisi =) Ihonkin on ollut OK sen jälkeen kun aloin Yasminia käyttämään.

Haittavaikutuksen ovat aina tietty yksilöllisiä...

Äänestä

Mulla ei ole Yasminista mitään hyvää sanottavaa. Sen pitäisi olla tosi hyvä pilleri ja muuta, mulle se toi samoja sivuvaikutuksia kuin muut, joita olen syönyt (Diane Nova, Cilest, Meliane jne..).
Eli päänsärkyä, pahoinvointia, välivuotoja (jopa 6 kk) ja turvotusta. Mä olen itseasiassa kyllästynyt koko e-pillereihin ja ajattelin siirtyä kokonaan muihin ehkäisymenetelmiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


just a girl kirjoitti:

Söin migrogynonia---> ei sopinut. Aivan hirveät kivut, pahaolo ja päänsärky.

Söin melianea---> hieman lievemmät kivut, mutta eivät sopineet.

Nyt syön Yasminea ensimmäistä laattaa ja kauhulla odotan seuraavia menkkojani. Suoraan sanoen minua pelottavat ne. Mitä saan taas kärsiä?

Nyt haluankin tietää niin positiiviset kuin negatiiviset kokemukset.

Luin kauhulla kuinka helvetilliset tuskat Yasminia syövillä oli. Sehän on vähiten hormonia sisältävä e-pilleri.

Ensimmäiset 3 päivää mulla oli rusehtava vuoto, jolloin aloitin laatan. Ja ne menkat jäivät siihen. Sitten mulla oli samaiset 3 päivää paha olo ja päänsärky. Nyt kaikki tuntuu normaalilta paitsi hikoilen, mutta se taitaa johtua kosteasta ilmasta.

Rauhoitelkaa mua!!!! Tai jotain...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu