Kuulin tuossa kaveriltani että hän haluaisi koittaa mennä koppiin, jonne tulee pelkkää ilmaa ei ollenkaan happea. eli siinä pystyy hengittää ihan normaalisti, mutta sitten on kuin humalassa. onko kukaan koittanut tällaista? kuulemma lentäjien pitää tehdä aina tällainen "testi". kertokaa kokemuksianne!
onko joku kokeillut ?
happinot
5241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilmassa on n. 23 % happea.
öö.. se taisi ollakkin niin , että sinne laitettiinkin vain pelkkää happea! niin,niin se oli juu! onko sellaasta joku kokeillut?
en ole kokeillut, mutta ongelmia tulee jos hiilidioksidia ei suodateta pois laatikon sisältä. Aivot reagoi hiilidioksiidipitoisuuteen keuhkoissa eikä hapen määrään. Jos ilmassa on liikaa hiilidioksiidia ruumiisi reagoi siihen kuten tukehtumiseen vaikka hapea onkin riitävästi.
ennen sukellusta on myös vaarallista samasta syystä. Aivot reagoi keuhkojen hiilidioksiidipitoisuuteen eikä hapen määrään. Normaalisti keuhkoissa on aina osa hiilidioksiidia, kun tavallisesti hengitetään osalla (2/3) keuhkoja. Ylihengityksessä (huohotettaessa) tuokin korvautuu ilmalla, josta vain osa on happea. Tuo happi on käytetty ennenkauin taas on 1/3 hiilidioksidia keuhkoissa ja lähtee taju. Tämä on erittäin vaarallista vedenalla ja sitäkään ei pidä kokeilla kuin valvotuissa oloissa.
Itse kokeilin sitä kerran kun harrastin pituussukellusta valvoruissa oloissa ja en todellakaan suosittele sitä kenellekkään. Vintti meni muutamaksi sekunniksi pimeäksi ja sen jälkeen oli sellainen päänsärky että ei ole koskaan sitä ennen eikä jälkeen ollut.
olin nestetypen aiheuttamassa höyrypilvessä tovin. Sitä ei huomaa mitenkään. Ei haista eikä maista, mutta jossain vaiheessa ajattelukyky heikkenee ja jos sitten pisempään viipyy niin menee taju. Tietty jos menee suoraan typpi pilveen jossa ei ole ilmaa menee taju huomaamatta.