Miten rakastaa muslimia?

Tuli mieleen, että jokohan on kirjoitettu ohjekirja: "Miten rakastat muslimia kristittynä"?

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta älä siitä huoli, kunhan rakastat. :D

    • tutkiskelija2

      Monet ennakkoluulot ja käsitykset muuttuisivat,jos ihmiset tutustuisivat alueen keskeisiin teoksiin.Esimerkiksi Koraanista ei löydy mitään puolustusta äärijärjestöjen toimintaan ja väkivaltaan.
      On turha rakentaa kuvaa,että jonkun tietyn uskonnon edustajat tai maan kansalaiset olisivat sydämellisempiä kuin toiset.Kulttuuripiirteet ovat olemassa,mutta ei se sinällään ihmisestä parempaa tee.

      Irakissa on meneillään aivan uudenlainen sotatila,jonka myötä arkielämä on muuttunut entistä vaikeammaksi ja kun tämän aiheuttivat amerikkalaiset, joita maassa ei muutenkaan niin kovasti rakasteta, on ymmärrettävää että tavallisetkin kansalaiset ovat kiukkuisia ja juuri ne, joiden tukea Yhdysvallat tarvitsisi.
      Israelissakin Yhdysvallat on ollut aina kokonaisvaltaisesti Israelin puolella.Kun on jonkun puolella,on toista vastaan.

      Lähi-idästä olisi hyvä saada televisioon myös toisenlaisia uutisia.Paljon löytyisi myönteistä kerrottavaa.Esim.Iranista,Turkista,Egyptistä. Suurin osa kansalaisista elää ihan tavallista elämää.Islam on aivan muuta kuin uutisissa toistuvat kuvat ääri-ilmiöistä.Eihän Lähi-idässä ole rauhatonta,kuten uutiset selittävät.Yleensä ottaen siellä on erittäin rauhallista,vaikka Välimeren pohjukassa onkin yksi pieni kolkka, jossa on tällä hetkellä käynnissä vakava konflikti.Tapahtumia tulkitaan taisteluksi,joka on osa laajaa, islamilaisen ja läntisen kulttuurin välistä konfliktia.Väkivalta ja konflikti lännen kanssa johtuu useiden mielestä islamin sotaisuudesta.
      Terrorismin ja väkivallan syyt niin Palestiinassa kuin New Yorkissakin ovat taloudellisia ja sosiaalisia: köyhä, työtön ja turhautunut ihminen turvautuu helposti väkivaltaan.Parempi vaihtoehto olisi, että tällainen ihminen joisi liikaa alkoholia ja mukiloisi lähiympäristöään, huonommassa vaihtoehdossa hän tekee samanlaisia asioita,mutta paljon tehokkaammin;eli ryhtyy terroristiksi.
      Terroristit eivät ole kaikki slummeista,mutta ajattelutapa ja koko väkivallan kulttuuri versoaa sieltä: Ajatus esimerkiksi siitä, ettei tilanteeseen saada muutosta millään hyväksyttävällä tavalla. Slummeista väkivaltainen reagointitapa leviää kaikkialle ääriaineksiin.

      Järjellä ja ymmärryksellä Islamista
      http://www.kyy.fi/stimulus/arkisto/11_04/arviot/arvio_11_04_anttila.html

    • metaskeema

      Kysy kirjaston hoitajalta. Tosin ainoa syy miksi sen pitäisi olla kristillinen on mielestäni se, että muslimit vihaavat enemmän ateisteja kuin kristittyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6926
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      103
      4628
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      47
      3908
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3304
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      665
      1958
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1308
    7. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      209
      1296
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      1279
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1273
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      48
      1240
    Aihe