Ruotsin maajoukkue valmentaja Thomas Engdahl haukkuu suomalaisia märkänäppylöiksi ja epärehellisiksi.Hän myös nautti 5000m kolmosvoitosta sanomalla:"kuulitko kuinka märkänäppylät olivat hiljaa 5000 jälkeen.Ihanaa pilata märkänäppylöiden juhlat"Tämä siis maajoukkueen johdon suusta!Stefan Holm tykkäsi että järjestäjät ovat yhtä huonoja kuin MM-kisoissa (hki).
Suomi-Ruotsi on pilalla
pytyllä
2177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hän on kärsinyt kauan märkänäppylöistä ja sosialidemokratiasta. Myötätuntoni on hänen puolellaan.
Miesten moukarissa, miesten kuulassa ja naisten keihäässä piimänaamakatsomo oli suhteellisen hiljainen...
Ruotsi on aina ollut Suomelle kateellinen. Toisen maailmansodan aikaan Neuvostoliitto ei saanut Suomea vallattua vaikka ruotsi sitä toivoikin. Talvisodassa ruotsi esti Ranskan ja Britannian kaavaileman 150 000 miehen vahvuisen apujoukon saapumisen Suomeen. Tuon apujoukon avulla Suomi olisi voittanut sodan eikä jatkosotaa olisi välttämättä koskaan käyty. Suomi olisi ollut liittoutuneiden puolella ja Saksa olisi kaatunut hetkessä. Ruotsin kateus Suomea kohtaan pitkitti siis toista maailmansotaa vuosikausia. Täytyy olla todella katkera kyetäkseen aiheuttamaan miljoonien ihmisten kuoleman vain siksi, että on kateellinen paremmalle naapurilleen.
Atomipommitkin olisivat saattaneet jäädä pudottamatta ilman ruotsin suunnatonta kateutta.
Huvittavintahan tässä on se, että kaikista ruotsin ponnisteluista huolimatta Suomi on jo mennyt ruotsin ohi elämän joka sektorilla. Kuudessakymmenessä vuodessa Suomi saavutti sen, minkä rakentamiseen laiskoilta piimänaamoilta meni vuosisatoja. Ja siinäkin rakentamisessa suomalaiset esittivät ratkaisevan tärkeää roolia. Ilman suomalaisia ruotsi ei olisi edes Burundin tasoinen kehitysmaa.