Jos olen myymässä autoani toiselle yksityiselle ihmiselle, mitä kaikkea pitää huomioida ja muistaa? Millaisia rahoituksia yleensä käytetään? Tarkoitan, että tuskin kukaan menee autoa ostamaan 18000 egen setelitukku mukanaan?
Millaisia sopimuksia, yms. pitää muistaa allekirjoittaa?
Auttakee....
Millaisia sopimuksia, yms. pitää muistaa allekirjoittaa?
Auttakee....
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainakaan myy mitään kenellekkään,jos ei rahoja saa heti käteen tai sit käydään pankissa suorittamassa rahan siirto.kyllä ainakin minä olen ostanut paljon kalliinpiakin autoja käteisellä.
ostaja yleensä on varautunut ostoon ja ottanut rahaa mukaan. eikä siinä muuta, otat rahat ja laitat nimen ja päivämäärän luovutusosaan, ostaja voi omat tietonsa siihen laittaa myöhemminkin. kannattaa myös tehdä erillinen luovari, joita saa esim katsastuskonttorilta, ja säilyttää se itsellä jotta voi todistaa myyneensä ko. ajoneuvon mikäli tulee jotain epäselvää.
Löytyy sekä myyjälle että ostajalle mm. tuolta:
http://www.autoarvio.fi/vinkkeja-autokauppaan.html
Myyjälle varsinkin kohta: Jos myyt…
Älä kirjoita rekisteriotteen ilmoitusosaa ennen kuin siinä on ostajan tiedot ja luovutuspäivä ja kannattaa tosiaan täyttää luovutuskirja (lomakkeen saa vaikka netistä: http://www.ake.fi/AKE/Lomakkeet/Lomakkeet.htm )
ja papereihin kannattaa myös kirjata maininta että myyjä vastaa kaikista ajoneuvoveroista luovarin allekirjoituspäivään asti
1. tee luovari
2. tee luovari
3. ota vastaan vain euroja tai shekki, mutta pankissa ja ehdolla että pankki lunastaa tai vastaanottaa rahat tarkastettuaan ja laskettuaan ne
4. luovuta ja allekirjoita kauppakirja / rekisteriotteen luovutusosa vasta siellä pankissa, kun raha-asia on selvä
5. tee silti se erillinen luovutuskirja
6. tee se luovutuskirja !!!
7. irtisano välittömästi vakuutuksesi tuon luovarin avulla
8. ilmoita katsastuskonttoriin kauppakirjan / luovutustodistuksen / rekisteriotekopion kanssa että auto ei enää ole sinulla
9. älä tee osamaksukauppaa tai jos sitä ehdotetaan niin sano että sopii, mutta auton voi sitten noutaa ja paperit tehdään vasta sitten kun kaikki erät on maksettu
10. muuta puhelinnumerosi ja määritä se salaiseksi heti kaupan jälkeen
Hyvä että ihmisiin luotetaan x)...
vimeinen kohta varsinkin vaikuttaa siltä että on taidettu paskaa myydä ennenkin...eihän siinä...