95 vai 98

pitää tankata opel astra -94 1.6:een, ja mistä yleensäki tietää mihin autoihin pitää tankata 98.??!
2340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos auto on 70-80 luvulta tai alkaa nakuttelemaan 95:lla niin silloin kannattaa laittaa vaikkapa joka toinen tankillinen 98:ia.

Toisaalta jos ei raha ratkaise niin millekään autolle ei ole haittaa jos tankkaa aina 98:ia.

Äänestä

Jotkut moottorit on todellakin suunniteltu korkeampioktaaniselle bensiinille, mutta se ei tarkoita, etteikö niihinkin voisi tankata 95-oktaanista. Jos moottori on suunniteltu 98-oktaaniselle, niin silloin sitä yleensä kannattaa käyttää, sillä muutaman sentin kalliimman litrahinnan voittaa pienemmässä kulutuksessa auto tulee ainakin teoriassa hiukan enemmän tehoa ja vääntöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpaa kirjoitti:

pitää tankata opel astra -94 1.6:een, ja mistä yleensäki tietää mihin autoihin pitää tankata 98.??!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu