koulutuksen lisääntyessä. Myös älykkyyden lisääntyessä taipumus uskovaisuuteen vähenee.
Uskovaisille uusien asioiden omaksuminen on vaikeaa.
Uskovaiselle on erityisen vaikeaa asioiden perusteleminen, asioiden syy ja seuraussuhteet sivuutetaan - Raamatussa sanotaan, Jeesuskin sanoi ilmauksilla. Mitä enemmän uskon huumetta otetaan, sitä onnellisemmaksi uskovainen tulee. Uskonnollinen hurmostila saadaan aikaan myös aivojen kemiaa muuttamalla.
Uskovaisille uusien asioiden omaksuminen on vaikeaa.
Uskovaiselle on erityisen vaikeaa asioiden perusteleminen, asioiden syy ja seuraussuhteet sivuutetaan - Raamatussa sanotaan, Jeesuskin sanoi ilmauksilla. Mitä enemmän uskon huumetta otetaan, sitä onnellisemmaksi uskovainen tulee. Uskonnollinen hurmostila saadaan aikaan myös aivojen kemiaa muuttamalla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Viestisi johdosta tietoni lisääntyi siinä määrin, että menetin uskoni.
Kiitos totuuden sanoista.
aivopesua on ollut varsinkin tehokasta Suomessa. Saksassa on ollut tehokasta aivopesua ennen toista maailmansotaa.
En usko evoluutioon, koska olen älykäs ja nero eli heikosti lahjoilla varustetut uskovat siihen evoluutioon.
Olet valitettavasti kaksijalkainen
todistus siitä,että ikuinen pimeys
on olemassa. Vain Jumala tietää eh-
ditkö tekemään parannuksen elämän-
kaaresi aikana. Toivon,että ehdit.
atte -sloganeita, et perustele. Älykkyyden merkki?
Epäilen, että koulutuksen lisääntyessä ihmiskunnian hakeminen lisääntyy. Jeesus sanookin että kuinka te voisitte uskoa kun otatte kunniaa toinen toiseltanne, ettekä etsi Jumalan mielisuosiota.
Koulutuksen myötä myös usein tulot nousevat ja yhteiskunnallinen asema vahvistuu. Rikkaan on vaikea päästä sisään Jumalan valtakuntaan koska raha ja valta täyttää sydämmen eikä sinne enää Jumalaa mahdu.
Koulutuksen ja yhteiskunnallisen aseman myötä ihminen on kiini kaikenmaailman kursseilla, seminaareissa, tutkimuksissa, pitää seurata kaikki seurapiirien kissanristiäiset, ettei vain jää tietoaukkoja ja joku luule että on tyhmä. Siinä on vaikea ehtiä enää hengelliseen kokoukseen ja pohtia näitä ikuisuusasioita kun on niin kiire.
Kiitos Jumalan, että rikas ja koulutettukin voi pelastua jos tahtoo eli hän voi saada pahat tekonsa anteeksi Isältä Jeesuksen nimessä ja puhtaan omantunnon ja keveän mielen.
Kaikki katoaa oppiarvot, varallisuus, ystäväsuhteet,ruumis , maallinen maja katoaa, kaikki saavutukset ja vaivannäkö SINÄ PÄIVÄNÄ KUN IHMINEN KUOLEE. Näkyvät ovat ajallisia, näkymättömät iankaikkisia. Ihmisen sielu on kuolematon. Se erkanee ruumiista ja silloin on tärkeää että on nöyrtynyt eläessään tunnustamaan että on tehnyt vääriä asioita eli syntiä ja pyytänyt ne anteeksi Jumalalta Jeesuksen nimessä, sillä raamattuun on kirjoitettu, että kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla.Jos sanomme ettemme ole syntiä tehneet teemme Jumalan valehtelijaksi ja totuus ei ole meissä. Mutta joka totuuden tekee, hän tulee valkeuteen pyytäen syntinsä anteeksi.
Tämä syntien anteeksi saaminen vapauttaa iloon kun on puhdas omatunto ja Jumalan läsnäolo. Siitä se ilo johtuu.
uskovaisuuteen taipuvaiset Kristityt ovat toimillaan tuhoamassa koko ihmiskuntaa vrt. U.S.A.
Älä tapa, sanoo Jeesus. Älä tee vastarintaa pahalle, vaan käännä toinenkin poski. Joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu.
Tuomitsemisvalta on Jumalalla ei ihmisillä.
Neuvottelu ja sopiminen on ainoa tie. Ehdottamasti ei tappamiselle.
Uskovaisuuteen taipuvaisuus on eri asia kuin elävä usko Jumalaan ja silloin on eri säännöt ja eri tulokset toiminnalla.
Ihmiskunnan tuhoaa ihmisten rahanhimo ja se on syntiä. Synnistä seuraa aina vaikeuksia.
Jos haluat kertoa että George W. Bush on tosi uskovainen sen takia ku hyökkäs irakiin rankaisemaan terroristejä (hakemaan niiden öljyt), se on vaan kansankiihotusta ku se sanoo et miten uskossaan hyökkää sinne ;)
Älystä ja uskosta
Kuule Arska, oletko itse ollut uskovainen, kun tunnut niin asiaatuntevasti ottavan kantaa? Jos et itse ole ollut vesissä, mitä mahdollisuutta sinulla olisi kirjoittaa asiaatunteva teos meren elävistä? Näytät kuitenkin rehelliseltä keskustelijalta, joten vastaan sinulle jotakin, jos sattuu välähtämään.
Oletko sitä mieltä, että älykkyydellä olisi jokin erityinen arvo ihmiskunnan kehityksessä? Uskotko, että joku viisas voisi osoittaa suuria virheitä, joita ihmiskunta on tehnyt luottaessaan liiaksi järkeen? Ympäristöä uhkaavat kemikaalit esim. ja
sota-aseet, joita ovat kehittäneet ihmisälyn huiput. Monta muutakin esimerkkiä tuosta varmaan löytyisi.
Miksi sinulle ovat uskonasiat niin vastenmielisiä?
Onko joku läheisesi ollut kuin "kuusi avannon reunalla"? Näin joskus on. Mutta omantunnon kysymys sinulle: Ovatko uskovat aiheuttaneet sinulle muuta pahaa? Varastaneet, vahinkoittaneet mainettasi yms.
En usko väitettäsi uskovien määrällisestä vähenemisestä. Nykypäivän ongelmana on mielestäni se, että uskonnollisuus joka omii
Jumalan itselleen, muodostaa uskonnon ja edustaa näin jonkinlaista porttia Jumalan yhteyteen.
Usko taas on henkilökohtainen suhde Jumalaan ja sen voi löytää vain "antamalla Jumalan löytää
häntä etsivä ihminen". Uskonto "joka asuu kirkossa" ei ole Jumala. Uskon, että Jumalaa
etoo koko nykyinen uskonnollinen ihmisjohtoinen
systeemi. Raamatussa Jumala kehoitti seuraamaan
häntä, ei mitään organisaatiota. Jumala ei muuten
ole myöskään kuollut, joten tästä seuraa, että
hän yhä johdattaa uskovia ja lisää heidän määräänsä. Sillä määrällä ei vain ole mitään tekemistä kirkkolaitosten laskennallisten jäsenmäärien kanssa kristillisessä uskossa.
Todelliset uskovat ovat osa sisällä puolikuolleissa uskonnollisissa "kirkoissa" ja
osa poissa sieltä, kun ei kestä moista paskaa,
mitä tämän päivän uskonnollisuus tarjoaa. Usko
ja uskonto ovat aivan eri asioita. Siitä seuraa usein, että uskonnon edustama uskonnollisuus tappaa hengellisen elämän
ja invalidisoi vilpittömän uskon uskonnollisten
auktoriteettien asettuessa Jumalan paikalle.