Tämä kaste löytyy Uuden Testamentin (UT) Pyhistä Kirjoituksista. Valitettavasti aikojen saatossa se vanha käärme on eräitten suurten kirkkokuntien Raamatun sisältöä ymmärtämättömien teologien kautta onnistunut hämärtämään kastetotuuden suurelta yleisöltä, mutta aina on ollut niitä, jotka ovat olleet Korkeimman palvelijoita ja siten tämäkin totuus on säilynyt.
En käy nyt kyseistä hämärtämistouhua tarkastelemaan, vaan esitän miten tämä kastetotuus on UT:ssa meille esitetty ja sen ohessa osoitan UT:n jakeilla, miten mieletöntä on yrittää puolustella sylivauvakastetta.
A.Jeshua Messias antoi lähetyskäskyn sanoen: Matt.28:18-20
"18. Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, KASTAMALLA HEITÄ ISÄN ja POJAN ja PYHÄN HENGEN nimeen.
20. ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Kirjoitin jakeen 19 kastekäskyosan osin suurin kirjaimin, koska tarkastelen niiden merkitystä tarkemmin seuraavassa:
- Onko mahdollista, että Korkeimman ERISNIMI olisi litania: ISÄ JA POIKA JA PYHÄ HENKI ?
- Vastaan: Ei ole !
- Perustelen sen näin: Kaikki apostolien teoissa mainitut kastetoimitukset suoritettiin IHAN MUUHUN ERISNIMEEN ! (lue jakeet: Apt.2:38-39, 8:14-17, 10:44-48 ja 19:1-6) Tämä erisnimi oli Jeshua Messias (suomeksi Jeesus Kristus) tai Adonai Jeshua (suomeksi Herra Jeesus). Apostolien teoissa, kasteen suorituksen yhteydessä ei mainita HALAISTUA SANAA mistään niin katolisten kuin luterilaisten käyttämästä erisnimilitaniasta ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI.
- Johtopäätös: Mitä tulee siihen nimeen, johon kastettava kastetaan, niin Katoliset ja Luterilaiset kastavat epäraamatullisella kasteella.
Seuraavassa on lisää UT:n todisteita siitä, että vesikasteen saaneet olivat apostolisena aikana kastetut AINOASTAAN Jeshua Messiaan tai Adonai Jeshuan nimeen tai Jeshua Messiaaseen ilman mitään mainintaa nimestä ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI:
- Room.6:3 "Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Messias Jeshuaan, olemme Hänen kuolemaansa kastetut ?" - Isä ja Pyhä Henki ovat AINA OLLEET kuolemattomia ! Vain Jeshua Messias koki kuoleman Golgatan ristillä ja myös me kuolimme siellä silloin uskon kautta yhdessä Hänen kanssaan.
- Room.6:4 "Niin olemme siis yhdessä Hänen (Jeshuan) kanssa haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Messias herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman." - Kaste on siis Messiaaseen hautaamista, eikä suinkaan Isään ja Pyhään Henkeen hautaamista !
- Room.8 "Mutta jos olemme kuolleet Messiaan kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää Hänen kanssaan,...". - Jälleen nimilitania ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI loistaa poissaolollaan, sillä Isä ja Pyhä Henki ovat kuolemattomia.
Mitä tulee kyseisen (Matt.28:19) kastekäskyosan OIKEELLISUUTEEN eli aitouteen, on mahdollista, että kyseessä on katolisen kirkon varhaisina vuosisatoina suorittama tekstiväärennös.
Perustelen tämän seuraavasti:
- Olen nähnyt eräällä ystävälläni erään englanninkielisen käännöksen, jonka reunahuomautuksessa oli maininta, mikä suomennettuna kuuluu seuraavasti: "Perimätiedon mukaan ns. Eusebioksen (eli n.200 jKrs) käännöksen mukaan jae kuului näin: "Menkää siis ja tehkää minulle opetuslapsia kaikista kansoista kastaen heidät MINUN NIMEENI,...".
- Sekä VT:ssa että UT:ssa on kirjoitettu varoitus olla mitään lisäämättä ja/tai pois jättämättä Jumalan Sanasta ja tämä tarkoittaa ennenkaikkea sitä, että Raamatunkäännökset tulee suorittaa niin pilkun tarkasti kuin vain kääntäjä kykenee. Ottaen huomioon mitä kaikkia kauheuksia katoliset ovat tehneet sekä varhaisina vuosisatoina että pimeänä keskiaikana, ei olisi yhtään ihmeellistä, etteivätkö he olisi rohjenneet peukaloida Raamattuakin omien, monin osin pakanallisten, uskonkäsitystensä yhteensovittamiseksi aidon Raamatun tekstin kanssa.
- Jeshua itse viittasi VT:n kirjoitukseen, jonka mukaan jokainen riita-asia tulee ratkaista kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla. Nyt on asia kuitenkin sillä tavalla, että ei ole olemassa yhtäkään TOISTA RAAMATUNKOHTAA koko UT:ssa, joka tukisi tuota Jeshuan sanoiksi väitettyä kastekäskyosaa (Matt.28:19). Mielestäni kyseessä ei ole UT:n virhe tai puute, vaan se johtuu ilmeisesti siitä, etteivät katolilaiset Sanan väärentäjät tunteneet KYLLIN HYVIN Kirjoituksia älytäkseen lisätä vielä toisen samalla tavalla väärennetyn jakeen muka todistamaan kyseisen heidän väärentämänsä jakeen oikeaksi.
Kuten edellä osoitin, on UT:ssa olemassa peräti neljä kastetilaisuutta, joista Apostolien teot kertovat ja joitten mukaan EI KASTETTU litanialla ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI, vaan AINOASTAAN Jeshuan nimeen.
B. Kaste ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Korkeimmalta. Näin lukee jakeessa 1.Piet.3:21(keskellä).
- Kyseinen "lihan saasta" tarkoittaa ihmisen turmeltunutta lihallista luontoa, jota ei saada kastevedessä pesemällä pois, koska synti asuu meidän lihassamme ja pääsemme siitä fyysisesti eroon vasta siirtyessämme pois tästä (kuten apostoli Paulus sanoi) "synnin ja kuoleman" ruumiista. Siis jokainen ihminen perii syntisen luonnon eli synnillisen taipumuksen tehdä syntiä eli pahaa niin pian kuin hän ymmärtää eron hyvän ja pahan välillä. On siis epäraamatullista puhua perisynnistä. Pitäisi puhua peritystä taipumuksesta tehdä syntiä. On raamatullista pitäytyä apostoli Pauluksen opetukseen, jonka mukaan ihmisen lihassa EI ASU MITÄÄN HYVÄÄ ! Siis jokainen ihminen on lihansa eli kehonsa eli ruumiinsa puolesta LÄPEENSÄ TURMELTUNUT.
- Hyvää omantuntoa voi pyytää vain se, jolla ON ITSELLÄÄN HUONO OMATUNTO. Voidakseen haluta hyvää omaatuntoa, pitää sitä haluavan ymmärtää itse että hänellä on huono omantunto ja että hän on syntinen. On mielestäni enemmän kuin kaukaa haettu sellainen sylivauvakasteperustelu, että koska sylivauva on jo niin valtavissa omantunnontuskissa, niin hänet pitää kastaa, jotta hän pelastuisi !
Voi sitä sylivauvakastajien ymmärtämättömyyttä. Kuinka kyseinen vauveli voisi tajuta olevansa syntinen, sillä eihän tällainen pallero vielä osaa erottaa edes oikeata kättään vasemmasta. Tämä viime lause on muuten Korkeimman omaa sanaa Joonan kirjasta: 4:11 "Enkö minä siis armahtaisi Niiniveä...jossa on enemmän kuin 120 000 ihmistä (siis lasta), jotka eivät vielä tiedä, kumpi käsi on oikea, kumpi vasen...". Koska siis sylivauva on vielä syntikäsitykseen nähden eri maailmoissa, olisi kasteen merkityksen TAHALLISTA PIMENTÄMISTÄ kastaa häntä. Tällainen vauveli on TÄYSIN OTOLLINEN sellaisenaan Jumalan Kuningaskuntaan.
- Koko UT:sta ei löydy YHTÄKÄÄN kohtaa, jossa olisi ERIKSEEN MAINITTU, että sylivauvoja olisi kastettu apostolisen käytännön mukaan upotuskasteella, vaan kaikki sylivauvakasteen puolustajien esittämät kohdat ovat VAIN OLETTAMUKSIA, että kyseisiin perhekuntiin kuului kastehetkellä myös sylivauvoja. Pelkkä olettamus on vain LUULOA ja se ei ole samaa kuin TOTUUS.
- Tuskin sylivauvakasteen puolustajat voivat väittää, että vuosituhanten saatossa KAIKKI ne MILJOONAT pakanuuden pimeydessä kuolleet sylivauvat ovat HELVETIN ASUKKEJA siksi, ettei heitä ole sylivauvoina kastettu. Tällainen väite olisi kuitenkin johdonmukainen ottaen huomioon heidän uskonkäsityksensä.
Kehoitan siksi heitä (jotka tämän kirjoitukseni lukevat) perusteellisesti vielä ainakin kerran pohtimaan, voisiko Korkein olla sellainen, joka heittää helvettiin ne sylivauvat, joitten vanhemmat eivät kasta sylivauvojaan syystä tai toisesta. Eiköhän Korkein ole KAIKESSA oikeudenmukainen ja tee täysin saman laupeuden kaikille sylivauvoilleen, jotka ovat (Raamatun mukaan) Hänen itsensä antamia lahjoja ylhäältä !
Jos nyt nämä epäraamatullisen sylivauvakasteen puolustajat yhä vaan härkäpäisesti pitävät kynsin hampain kiinni mokomasta harhaopistaan, niin en voi muuta kuin varoittaa heitä siitä, että he silloin samalla itse syyllistyvät KADOTUSTUOMION lausumiseen ja vieläpä MILJOONILLE SYLIVAUVOILLE, jotka ovat heitä itseään vanhurskaampia !
Tällaisista Jeshua varoitti sanoen: Matt.7:1
"Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi; sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan..."
Lisäksi Jeshua varoitti vakavasti : Luuk.6:37b
"...Älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta..."
Minä olen varma siitä, että taivas vilisee miljoonista sylivauvoina kuolleista ihmistaimista, eikä yksikään niistä ole joutunut helvettiin, koska Jeshua Messias on heistä maksanut täyden hinnan ja he ovat Hänelle sellaisinaan ilman kastetta 100%:sti otollisia. Mainittakoon, että he ovat Herralle paljon otollisempia kuin oikeaoppisesti upostuskasteella uskoon tulleet ja loppuun asti uskonsa säilyttäneet aikuiset !
Lopuksi muutama kehoitus: Jos vastaat tähän kirjeeseen, niin huomioi, että kirjeeni on tarkoitettu USKOVILLE ja niille, jotka osaavat kommunikoida ilman kirosanoja ja solvauksia yms. sellaisia asiattomuuksia, joita eräät tälle palstalle kirjoittelevat ovat kirjoitelleet. Tulen vastaamaan VAIN asiallisiin palautteisiin ja asiallisia ovat palautteet, jotka pohjaavat KAIKESSA VT:n tai UT:n Pyhiin Kirjoituksiin.
En myöskään huomioi palautteita, joissa viitataan esim. Lutherin kasteopetuksiin, sillä hän kehoitti kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan" olemaan auttamatta puutteessa olevia Juutalaisia ja haukkui maan rakoon kaikki ne Kristityt, jotka etsivät Juutalaisten parasta. Tuollaisen harhaopettajan opetukset ovat nollan arvoisia.
PS. Tätä kirjoitusta saa vapaasti kopioida ja levittää koko maanpiiriin :D
Siunausta Jeshuassa !
En käy nyt kyseistä hämärtämistouhua tarkastelemaan, vaan esitän miten tämä kastetotuus on UT:ssa meille esitetty ja sen ohessa osoitan UT:n jakeilla, miten mieletöntä on yrittää puolustella sylivauvakastetta.
A.Jeshua Messias antoi lähetyskäskyn sanoen: Matt.28:18-20
"18. Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, KASTAMALLA HEITÄ ISÄN ja POJAN ja PYHÄN HENGEN nimeen.
20. ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Kirjoitin jakeen 19 kastekäskyosan osin suurin kirjaimin, koska tarkastelen niiden merkitystä tarkemmin seuraavassa:
- Onko mahdollista, että Korkeimman ERISNIMI olisi litania: ISÄ JA POIKA JA PYHÄ HENKI ?
- Vastaan: Ei ole !
- Perustelen sen näin: Kaikki apostolien teoissa mainitut kastetoimitukset suoritettiin IHAN MUUHUN ERISNIMEEN ! (lue jakeet: Apt.2:38-39, 8:14-17, 10:44-48 ja 19:1-6) Tämä erisnimi oli Jeshua Messias (suomeksi Jeesus Kristus) tai Adonai Jeshua (suomeksi Herra Jeesus). Apostolien teoissa, kasteen suorituksen yhteydessä ei mainita HALAISTUA SANAA mistään niin katolisten kuin luterilaisten käyttämästä erisnimilitaniasta ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI.
- Johtopäätös: Mitä tulee siihen nimeen, johon kastettava kastetaan, niin Katoliset ja Luterilaiset kastavat epäraamatullisella kasteella.
Seuraavassa on lisää UT:n todisteita siitä, että vesikasteen saaneet olivat apostolisena aikana kastetut AINOASTAAN Jeshua Messiaan tai Adonai Jeshuan nimeen tai Jeshua Messiaaseen ilman mitään mainintaa nimestä ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI:
- Room.6:3 "Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Messias Jeshuaan, olemme Hänen kuolemaansa kastetut ?" - Isä ja Pyhä Henki ovat AINA OLLEET kuolemattomia ! Vain Jeshua Messias koki kuoleman Golgatan ristillä ja myös me kuolimme siellä silloin uskon kautta yhdessä Hänen kanssaan.
- Room.6:4 "Niin olemme siis yhdessä Hänen (Jeshuan) kanssa haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Messias herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman." - Kaste on siis Messiaaseen hautaamista, eikä suinkaan Isään ja Pyhään Henkeen hautaamista !
- Room.8 "Mutta jos olemme kuolleet Messiaan kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää Hänen kanssaan,...". - Jälleen nimilitania ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI loistaa poissaolollaan, sillä Isä ja Pyhä Henki ovat kuolemattomia.
Mitä tulee kyseisen (Matt.28:19) kastekäskyosan OIKEELLISUUTEEN eli aitouteen, on mahdollista, että kyseessä on katolisen kirkon varhaisina vuosisatoina suorittama tekstiväärennös.
Perustelen tämän seuraavasti:
- Olen nähnyt eräällä ystävälläni erään englanninkielisen käännöksen, jonka reunahuomautuksessa oli maininta, mikä suomennettuna kuuluu seuraavasti: "Perimätiedon mukaan ns. Eusebioksen (eli n.200 jKrs) käännöksen mukaan jae kuului näin: "Menkää siis ja tehkää minulle opetuslapsia kaikista kansoista kastaen heidät MINUN NIMEENI,...".
- Sekä VT:ssa että UT:ssa on kirjoitettu varoitus olla mitään lisäämättä ja/tai pois jättämättä Jumalan Sanasta ja tämä tarkoittaa ennenkaikkea sitä, että Raamatunkäännökset tulee suorittaa niin pilkun tarkasti kuin vain kääntäjä kykenee. Ottaen huomioon mitä kaikkia kauheuksia katoliset ovat tehneet sekä varhaisina vuosisatoina että pimeänä keskiaikana, ei olisi yhtään ihmeellistä, etteivätkö he olisi rohjenneet peukaloida Raamattuakin omien, monin osin pakanallisten, uskonkäsitystensä yhteensovittamiseksi aidon Raamatun tekstin kanssa.
- Jeshua itse viittasi VT:n kirjoitukseen, jonka mukaan jokainen riita-asia tulee ratkaista kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla. Nyt on asia kuitenkin sillä tavalla, että ei ole olemassa yhtäkään TOISTA RAAMATUNKOHTAA koko UT:ssa, joka tukisi tuota Jeshuan sanoiksi väitettyä kastekäskyosaa (Matt.28:19). Mielestäni kyseessä ei ole UT:n virhe tai puute, vaan se johtuu ilmeisesti siitä, etteivät katolilaiset Sanan väärentäjät tunteneet KYLLIN HYVIN Kirjoituksia älytäkseen lisätä vielä toisen samalla tavalla väärennetyn jakeen muka todistamaan kyseisen heidän väärentämänsä jakeen oikeaksi.
Kuten edellä osoitin, on UT:ssa olemassa peräti neljä kastetilaisuutta, joista Apostolien teot kertovat ja joitten mukaan EI KASTETTU litanialla ISÄ-POIKA-PYHÄ-HENKI, vaan AINOASTAAN Jeshuan nimeen.
B. Kaste ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Korkeimmalta. Näin lukee jakeessa 1.Piet.3:21(keskellä).
- Kyseinen "lihan saasta" tarkoittaa ihmisen turmeltunutta lihallista luontoa, jota ei saada kastevedessä pesemällä pois, koska synti asuu meidän lihassamme ja pääsemme siitä fyysisesti eroon vasta siirtyessämme pois tästä (kuten apostoli Paulus sanoi) "synnin ja kuoleman" ruumiista. Siis jokainen ihminen perii syntisen luonnon eli synnillisen taipumuksen tehdä syntiä eli pahaa niin pian kuin hän ymmärtää eron hyvän ja pahan välillä. On siis epäraamatullista puhua perisynnistä. Pitäisi puhua peritystä taipumuksesta tehdä syntiä. On raamatullista pitäytyä apostoli Pauluksen opetukseen, jonka mukaan ihmisen lihassa EI ASU MITÄÄN HYVÄÄ ! Siis jokainen ihminen on lihansa eli kehonsa eli ruumiinsa puolesta LÄPEENSÄ TURMELTUNUT.
- Hyvää omantuntoa voi pyytää vain se, jolla ON ITSELLÄÄN HUONO OMATUNTO. Voidakseen haluta hyvää omaatuntoa, pitää sitä haluavan ymmärtää itse että hänellä on huono omantunto ja että hän on syntinen. On mielestäni enemmän kuin kaukaa haettu sellainen sylivauvakasteperustelu, että koska sylivauva on jo niin valtavissa omantunnontuskissa, niin hänet pitää kastaa, jotta hän pelastuisi !
Voi sitä sylivauvakastajien ymmärtämättömyyttä. Kuinka kyseinen vauveli voisi tajuta olevansa syntinen, sillä eihän tällainen pallero vielä osaa erottaa edes oikeata kättään vasemmasta. Tämä viime lause on muuten Korkeimman omaa sanaa Joonan kirjasta: 4:11 "Enkö minä siis armahtaisi Niiniveä...jossa on enemmän kuin 120 000 ihmistä (siis lasta), jotka eivät vielä tiedä, kumpi käsi on oikea, kumpi vasen...". Koska siis sylivauva on vielä syntikäsitykseen nähden eri maailmoissa, olisi kasteen merkityksen TAHALLISTA PIMENTÄMISTÄ kastaa häntä. Tällainen vauveli on TÄYSIN OTOLLINEN sellaisenaan Jumalan Kuningaskuntaan.
- Koko UT:sta ei löydy YHTÄKÄÄN kohtaa, jossa olisi ERIKSEEN MAINITTU, että sylivauvoja olisi kastettu apostolisen käytännön mukaan upotuskasteella, vaan kaikki sylivauvakasteen puolustajien esittämät kohdat ovat VAIN OLETTAMUKSIA, että kyseisiin perhekuntiin kuului kastehetkellä myös sylivauvoja. Pelkkä olettamus on vain LUULOA ja se ei ole samaa kuin TOTUUS.
- Tuskin sylivauvakasteen puolustajat voivat väittää, että vuosituhanten saatossa KAIKKI ne MILJOONAT pakanuuden pimeydessä kuolleet sylivauvat ovat HELVETIN ASUKKEJA siksi, ettei heitä ole sylivauvoina kastettu. Tällainen väite olisi kuitenkin johdonmukainen ottaen huomioon heidän uskonkäsityksensä.
Kehoitan siksi heitä (jotka tämän kirjoitukseni lukevat) perusteellisesti vielä ainakin kerran pohtimaan, voisiko Korkein olla sellainen, joka heittää helvettiin ne sylivauvat, joitten vanhemmat eivät kasta sylivauvojaan syystä tai toisesta. Eiköhän Korkein ole KAIKESSA oikeudenmukainen ja tee täysin saman laupeuden kaikille sylivauvoilleen, jotka ovat (Raamatun mukaan) Hänen itsensä antamia lahjoja ylhäältä !
Jos nyt nämä epäraamatullisen sylivauvakasteen puolustajat yhä vaan härkäpäisesti pitävät kynsin hampain kiinni mokomasta harhaopistaan, niin en voi muuta kuin varoittaa heitä siitä, että he silloin samalla itse syyllistyvät KADOTUSTUOMION lausumiseen ja vieläpä MILJOONILLE SYLIVAUVOILLE, jotka ovat heitä itseään vanhurskaampia !
Tällaisista Jeshua varoitti sanoen: Matt.7:1
"Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi; sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan..."
Lisäksi Jeshua varoitti vakavasti : Luuk.6:37b
"...Älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta..."
Minä olen varma siitä, että taivas vilisee miljoonista sylivauvoina kuolleista ihmistaimista, eikä yksikään niistä ole joutunut helvettiin, koska Jeshua Messias on heistä maksanut täyden hinnan ja he ovat Hänelle sellaisinaan ilman kastetta 100%:sti otollisia. Mainittakoon, että he ovat Herralle paljon otollisempia kuin oikeaoppisesti upostuskasteella uskoon tulleet ja loppuun asti uskonsa säilyttäneet aikuiset !
Lopuksi muutama kehoitus: Jos vastaat tähän kirjeeseen, niin huomioi, että kirjeeni on tarkoitettu USKOVILLE ja niille, jotka osaavat kommunikoida ilman kirosanoja ja solvauksia yms. sellaisia asiattomuuksia, joita eräät tälle palstalle kirjoittelevat ovat kirjoitelleet. Tulen vastaamaan VAIN asiallisiin palautteisiin ja asiallisia ovat palautteet, jotka pohjaavat KAIKESSA VT:n tai UT:n Pyhiin Kirjoituksiin.
En myöskään huomioi palautteita, joissa viitataan esim. Lutherin kasteopetuksiin, sillä hän kehoitti kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan" olemaan auttamatta puutteessa olevia Juutalaisia ja haukkui maan rakoon kaikki ne Kristityt, jotka etsivät Juutalaisten parasta. Tuollaisen harhaopettajan opetukset ovat nollan arvoisia.
PS. Tätä kirjoitusta saa vapaasti kopioida ja levittää koko maanpiiriin :D
Siunausta Jeshuassa !
Vastaukset 34
Vanhimmat
Juntti jesssua se ei ymmärrä lapsenkasteen syvällistä siunausta.Teidän myöhempien aikojan hölmöläiset ovat tuoneet oppejansa että saisivat ihmiset kuuntelemaan heitä.Ja kun ei jaksa kaivaa eikä viitsi töitä tehdä niin hölmöläis jaakopit ne tarttuvat raamattuun ja alkavat opettamaan vaikka kukaan ei ole heitä kutsunut. Kun tukka on liipattu ja housuissa pullottaa kanki kovana niin ne korvasyyhyyn haluavat kuulijat kyllä kuuntelevat kastevalheita ja muita idioottioppeja.
Ei teidän hölmöjen kasteelle kukaan oppinut tule ellei ole potkittu pois virasta ja sitten pätemään jesssssua jaaaakoppi lahkoihin.
Perustele edes yksikin uudestikaste?Simon noita joka on teidän geeneissänne,perkeleen ohessa
osoittaa millaisia luihuja valheuskovia seisoskelee hölmönä altaan reunalla odottaen että
paljas vesi on tunnustoimi ja siinä kaikki.
Kasteen nimeen siitä en puhu koska se on sama kastetaanko Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen tai kaste Jeesuksen nimeen.Sinä eroittelet Jumaluuden toisistaan ja kerrot tyhmille tyhmiä satujasi sinä limanuljaska.Minulla on kyllä historian kirjoja joista teidän kasteestanne tule
muuta kuin perseen ja pippelien liotuspesu.
Hei persrei.. Eikö ne sisaresi tajua olevansa syntisiä?Heillähän on järki ja sanotte heitä uskoviksi ja paskat sanon minä.Tukka leikattu vastoin apostolista sanaa.Kortonkeja taskut täynnä ja kun ei rakasteta lapsia pillereitä naa-
maan ja sitten huudetaan jessssuan ja hölmöjaakopin kanssa ettei lapsi ymmärrä?Te hölmöt ette ymmärrä ettekä usko.Mitä ne housut tekevät naisten jaloissa?Joko siitä pil....on saatu kylläkseen ja munakin pitäisi asentaa.
Ja taas se hölmö sanoo että kastevesi ei pese syntejä pois.Ei sitä Lutherilaiset väitäkään mutta
Jumalan sana sisällytetty kasteveteen tekee vedestä sakramentin ja kun Kristus verellään on sen pyhittänyt,lapsemme saavat armon ja autuuden lahjaksi ja kasteessa hekin uudestisyntyvät ja
pääsevät Jumalan valtakuntaan jossa ei ole ainuttakaan perkeleen lahkon jäsentä rienaamassa.
siis pelastuuko ne miljoonat maailman kastamattomin kuolleet lapset vai ei?? Mielestäni pelastuu, koska ei ole heidän vikansa,jos heitä ei kastettu !
Esim. lestadiolaisen lapsi kuolee heti synnytyksen jälkeen eikä ole keretty kastaa, meneekö se kadotukseen??
Voin sinulle rakas lapseni lohduttaa että ne kastamattomat tai murhatut lapset eivät huku. He tulevat Isän kastamaksi Pyhässä Hengessä ja heillä on ilo ja ylistys Jeesuksessa ja Isässä kuten meillä kaikilla muilla.Eivät he jää Jeesuksen rakkautta paitsi mitä me olemme?
Mitä me olemme noiden suloisten lasten rinnalla.
Minäkin olen jotain kaunista menettänyt,mutta lapseni silmistä näin että hän nyt nukkuu pois mutta tule rakas isä sinne mihin minä menen Jeesuksen kanssa.Luuletko minun itkeväni usein?
...sillä pelastus on LAHJA, jota ei voida ansaita syntisten aikuisten suorittamalla PAKKOKASTEELLA sylivauvoille.
Ihminen ei voi lisätä lahjapelastukseen OMALLA TEOLLAAN mitään, eikä voi (onneksi) myöskään ottaa siitä pois mitään.
Siunausta sylivauvojen ystävän, Jeshuan nimeen !
...epäraamatullisista sakramenteista ja ota apostolien opetukset todesta.
Siunausta mielenmuutokseesi Jeshuassa !
Kaikilla lahkoilla on yhteinen tavoite kasteopetuksessaan: estää lasten kastaminen nimeen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen!
Saatana on jo lyöty Golgatalla. Se käy enää viivytystaistelua, sillä se tietää, että silloin kun pakanoiden täysi luku on sisälle tullut Jumalan valtakuntaa, se apureineen heitetään helvetin tuleen.
Aina kun vastasyntynyt lapsi kastetaan nimeen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen, niin sisälle tulleiden pakanoiden luku kasvaa yhdellä.
Saatana riehuu kastepaikoilla yrittäessään estää lasten kastamisen keinolla millä hyvänsä, jotta lasten sisällepääsy Jumalan valtakuntaan estyisi ja saatana saisi lisäaikaa.
...puolesta, jota ei UT:sta löydy :D
Perustelusi ovat hyvät ja Raamatulliset. Olen kyllä kuullut tuosta Matteuksen evankeliumin kohdasta, jossa kastetaan Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, että se olisi lisäys. Mutta en nyt löytänyt yhtään Raamattua, jossa sitä ei olisi. Se ei edes puuttunut Peshitta käännöksestä. Tosin tiedetään, että katolinen kirkko on lisännyt myöhemmin kohdan, jossa Pyhä Henki lähtee myös Pojasta, ns. filioque -kysymys, jota idän kirkko ei hyväksy. Asia ei kuitenkaan liity tähän Matteuksen evankeliumin kohtaan.
Olet myös oikeassa siinä, että Luther oli varsin antisemiitti persoonallisuus, joka vihasi juutalaisia, kun nämä eivät kääntyneet hänen omaan oppiinsa.
Asiaa voitaisiin kenties parhaiten perustella niillä Johannekesen evankeliumin kohdilla, joissa Jeesus puhuu, että Hän ja Isä ovat yhtä niin kuin hyvin tiedät, mutta samaisesta evankeliumista paljastuu myös se, Että Jeesus ei sano lähettävänsä seuraajiaan opastamaan Pyhää Henkeä vaan totuuden hengen, esim. ruotsinkielinen Raamattu viime vuosisadan alussa painettu kirjoittaa totuuden hengen pienellä kirjaimella, mutta meidän uusin raamatunkäännöksemme isolla.
KUn likaiset juutalaiset kutsuivat mariaa huoraksi ja jeesusta huoranpenikaksi niin siitä Luther hermostui.Ja likaiset juutalaiset yrittivät vielä käännyttää häntä vanhoilla päivillään,pystymättä edes alkukielten kautta osoittaa Lutheria vääräksi.Ja he intomielessään kuvittelivat saavansa maailman polvilleen heitä kumartamaan samatan kuin Lutherin ja Jeesuksen ja kaikki apostolit,niin siitä Luther hermostui ja
ja ylensi likaiset jutskupilit ihanuuteen,Hirtettäväksi kaikkein korkeimmille oksille.Nykyajan perseennuonijakristityt nuo juutalaisten ympärillä liehuvat idiootit koettavat rakkaudellaan voittaa juutalaisia.Mutta kuten Jeesus sanoi eivät he usko vaikka joku kuolleista nousisi ylös.Heillä on mooses ja profeetat tapelkoon heidän kanssaan johon juutalaispilit eivät ole koskaan kyenneet eivätkä koskaan kykene.Myöhemmin heidän opeistaan.Mokomat maailmanvaltaan pyrkijät.Heidän pitäisi puhdistautua Herransa veren kautta jonka he ovat ristiinnaulinneet,ja tänä päivänä näyttävät sen saatanallisen luonteensa jolla luulevat olevansa muita etevämpiä.Perseennuoleskelija tuo finne ei tunne Lutheria ja hänen kirjoituksiansa ja mitä hän on kirjoittanut,se on mielenkiintoista.
Olen lukenut kirjan "Juutalaisista ja heidän valheistaan". Olen myös lukenut Hitlerin "Taisteluni". Mielestäni näissä kummassakin kirjassa on jotakin samaa, kun ajattelee asiaa suhtautumisessa juutalaisiin. Perustelut ovat tosin toiset: Luther perustelee antisemitismiä uskonnolliselta puolelta ja Hitler taloudelliselta.
No moro!Olet oikeassa.Minä en ole lukenut kumpaakaan.Tai mitä olen kuullut.Luther myönsi että tuli sanotuksi liian rankasti kyllä hän tunsi katumusta mutta jos sitä nimitellään Herraamme huoranp. ja äiti mariaa huor. ja käännytellään eli kiusataan vanhaa Lutheria niin tiedän jo kokemuksesta tai hieman tuosta arjalaisveren kuohunnasta että pinna palaa ja sanoisin minäkin samalla lailla.Mutta muuten.Sen tiedän että Luther puhui ystävällisesti ja erittäin hartaasti juutalaisten kanssa vähän ennen kuolemaansa.Pitää ymmärtää nuo sakemannit kuten vähän meikäläistäkin.Ei ne kovat sanat tapa rakkauttamme vaan ne pehmittää sydäntä ja saa uuden katuvat miehen ajatukset paremmasta mitä juutalaisiin tulee.Hitler oli täyspeto.Roomalaiskatolinen,uskonnoton tyyppi.
Sinänsä Lutherin kirjoitukset Jumalan edessä eivät ole väärät,mutta ihmisten ollen kyseessä kuten hitleristä sen näemme on harkittava mitä sanoo.Luther ei aivan arvannut eikä hän koskaan halunnut olla tai tulla miksikään suurmieheksi.
Toistan.Jos Herraamme rienataan silloin räjähtää.Olet varmaan huomannut meikäläisen kirjoituksissa samaa,mutta usein teen niin leikilläni sillä tiedän että moni on vilpitön etsijä erehdeksissä kuten me tai minä monta kertaa.Sitten voin kertoa lutherin lapsuudesta.Hän kunnioitti vanhempiansa kuin silloin tapana oli.Ja kerran hän sai isä Hansilta "tammikepillä"selkään että veri lensi ja luther vain mainitsi että ehkä ei ole viisasta hakata lastaan niin kovin.Siihen aikaan tammikeppi heilui rajusti ja luther parka puhui vain kunnioittavasti isästään joka oli tunnettu vähän kuumasta luonteestaan.Luther harvoin kuritti lapsiaan kyllä hän teki koska on ankarasti raamatussa käsketty kurittamaan lapsiansa.Kerran Luther määräsi palvelustytön saamaan kuritusta kun sen mieli teki miesten perään.Luther sanoi sen ajavan tammikepillä ne mietteet vähän kauemmaksi miesväestä .Emme me tälläistäkään ymmärrä kun ei ole raamatuntuntemusta,Eli ei ole oikeita opettajia siksi monissa asioissa kuljemme mielipiteemme varassa tietämättä miten asian laita on Jumalan silmissä.MOIKKA:
...jokainen, joka on Isältä kuullut ja oppinut tulee Hänen (Jeshuan) tykö..." (Joh.6:45), niin Hän ei tarkoittanut, että kyseinen henkilö tulisi Lutherin tykö tai edes Lutherin kautta Jeshuan tykö...
Vain kaita tie vie Taivasten Kuningaskuntaan.
Tämä Tie on Jeshua itse.
"Jokainen, joka vahvana pysyy (uskossaan) loppuun asti, se pelastuu."
Oletetaanpa että...
Jos nyt löydettäisiin vaikka 2 erittäin vanhaa UT:n käännöstä, joissa kyseinen Matteuksen evankeliumin kohta olisi TÄYSIN yhtenevä Apostolien tekojen vesikasteopin kanssa, niin silti se ei saisi enemmistöä Kristittyinä itseään pitäviä vakuuttuneiksi erheestään.
Valon tämän erheen ymmärtämiseksi voi antaa vain Pyhä Henki ja Hän toimii niinkuin Hän ITSE tahtoo. Parhaat edellytykset saada Hänen valoaan on nöyrillä Kristityillä, jotka halajavat totuutta salatuimpaan saakka.
Siksi mielestäni nykyiset UT:n Kirjoitukset ovat riittävä todiste totuudesta (todennäköisine tahallisine) käännösvirheineenkin !
Siunausta Jeshuassa !
Kasteasiassa olen pitkälti samaa mieltä kanssasi, MUTTA...
Lainaan:
Tällaisista Jeshua varoitti sanoen: Matt.7:1
"Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi; sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan..."
Lisäksi Jeshua varoitti vakavasti : Luuk.6:37b
"...Älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta..."
....
En myöskään huomioi palautteita, joissa viitataan esim. Lutherin kasteopetuksiin, sillä hän kehoitti kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan" olemaan auttamatta puutteessa olevia Juutalaisia ja haukkui maan rakoon kaikki ne Kristityt, jotka etsivät Juutalaisten parasta. Tuollaisen harhaopettajan opetukset ovat nollan arvoisia.
Tuolla perusteellako mitätöit kaiken Lutherin opetuksen? Oliko Luther myös väärässä väittäessään: "Sola fide, sola gratia..."? Ehkä tuo juutalaisviha oli Lutherilta syntiä, mutta oletko sinä synnitön? Oliko Pietari synnitön, Paavali, joku heprealaiskirjeen uskon sankareista?
...syvältä synnin suosta, mutta...
Martti Luther ei tuonut esiin MITÄÄN SELLAISTA UT:n Kirjoituksista, jota apostoli Paavali ja muut UT:n kirjeitten ja evankeliumien kirjoittajat eivät olisi selittäneet paljon paremmin kuin Luther.
Sitäpaitsi ei Luther ollut siinäkään ainutlaatuinen, että pyrki saattamaan Raamatun kansan kielelle kaikkien halukkaitten luettavaksi. Hänelle vain haluttiin antaa kunnia siitä, koska ihmiset ovat aina olleet taipuvaisia palvomaan ihmistä Korkeimman sijaan...
En kertakaikkiaan hyväksy ihmispalvontaa, jota Lutherin (tavallisen syntisen ja monessa asiassa perin vajavaisen ihmisen) ylistely on. Kyseessä ei tietenkään ole Lutherin oma vika, vaan niitten ihmisten, joille UT:n opetus Pyhän Hengen valossa ei tyydytä, vaan he turvautuvat sen lisäksi tai sen sijaan Lutherin selityksiin.
Siunausta Jeshuassa !
Saanen epäillä uskoasi jaakoppi?Minä vähän epäilen sen laatua.Se ei oikein ole raamattuun mukautuvaa.Voithan tarkastella ja tutkia sanaa ja toisten kirjoituksia.Verrata ja punnita niitä sanalla.Lutherista et kyllä tiedä kuin nimen mutta en minä nyt halua haukkua sinua helvettiin asti.Miksi ylistelet ja kiittelet ihmisoppeja?Sinähän kieltäydyt jyrkästi palvomasta ihmistä.
Mutta jaakoppi jaakoppi olet tehnyt ihmisopeista itsellesi jumalan ja se ei ole oikein.No parahin terveisin.t.lutherilainen
...sillä olen kaikissa Kristinuskoon liittyvissä opinkohdissa vedonnut VAIN Raamatun pyhiin Kirjoituksiin, sillä tiedän AINOASTAAN niitten, (käännösvirheitä lukuunottamatta), johtavan sen sanomaan uskovat iankaikkiseen elämään.
Sinä ja monet muut kaltaisesi turvaatte Raamatun LISÄKSI ja tietyissä opinkappaleissa Raamatun SIJAAN eräitten ihmisten, kuten Martti Luther, selityksiin.
Vapahtajani Jeshua Messiaan nimeen vakavasti varoitan noin menettelemästä ihan kadotukseen joutumisen uhalla, sillä TODELLINEN ELÄMÄN TIE on erittäin kaita tie, sillä VAIN JESHUA MESSIAALLA on IANKAIKKISEN ELÄMÄN SANAT.
Siunausta Jeshuassa !
Jaakopilla on lahkolainapeite silmillä joka peittää raamatun näkemisen hengen silmillä.
Lahkolaisille ei ole luvattu taivaan valtakuntaa kuten varmaan tiedät.Nykyään ja jo kauan ollaan luovuttu oikeasta opista.Ja sen sijaan mellastavat lahkot lahkokarismaattiset ja oudot vielä lahkokuntiakin hullummat henget näillä
hengellisillä kentillä.Jalovaara on yksi ja en rupea selittelemään.Samoin en selittele lahkoriivattujohtajillekaan,Mutta harhaanjohdetut
petetyt jaakoppiparat kyllä saavat avun.Sen mukaan kuinka tulee auttaa.En nyt sano että osaisin auttaa vaikka haluaisin sitä.Voithan sanoa että valehtelet.Eksytät Lutherilaisilla opeillasi.Paljon olisi sanomista mutta ei näillä palstoilla siihen pysty.Oikeinhan se on vedota eli ottaa oppi pyhistä kirjoituksista niin minäkin teen.Lutherin nimeä vihaa koko lutherin nimeä kantava kirkko joka hänen ja raamatun opetuksista on kokonaan luopunut.Luther opetti raamattua.Hän oli Pyhän kirjan professori ja yksin
maailmaa vastaan Meitä on vielä jäljellä joitakin siellä täällä,suomessa naisiakin jotka ovat vankasti sitoneet omantuntonsa Jumalan sanaan noudattamatta villitsevien henkien ja riivaajien oppeja.Lahkotie on nykyään yhtä lavea kuin jehovalaisilla ja kääntymättömillä kirkon muotojumalisilla.Ja mikä sen tien tekee kaidaksi,sitäpä en kerro mutta olen kiitollinen Jumalalle että saan omistaa sen oikean raamatun opin joka on kirjoitettu pyhissä kirjoituksissa.
ps.Osaan itsekin jotain.En minä kirjasta selitä.Kyllä tutkin ja vertailen ja pidän sen mikä on tervettä oppia.terv.Lutherilainen(fani)
Jeshua Messias itse !
UT:ssa Vapahtajamme Jeshua Messias kertoo meille oikean Tien. Hän sanoo: Joh.14:6
"Minä olen Tie ja Totuus ja Elämä; EI KUKAAN tule Isän luo muutoin kuin minun kauttani."
Moni luulee pääsevänsä Kirkkauden asuntoon jonkun tai joittenkin suuresti arvostamiensa "opettajien" avulla tai siivellä. Jos he ovat valinneet "opettajakseen" JONKUN MUUN kuin Pyhän Hengen, joka AINOANA voi johdattaa meidät KAIKKEEN TOTUUTEEN, niin sellainen ei tule KOSKAAN TOTUUTTA edes tuntemaan, joten hän tulee jäämään pimeyteensä: Joh.3:3 ja 3:5
"3. Jeshua vastasi (Nikodeemukselle): "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: JOKA EI SYNNY UUDESTI, ylhäältä, SE EI VOI NÄHDÄ Korkeimman Kuningaskuntaa !"
"5. Jeshua vastasi (Nikodeemukselle): "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: JOS JOKU EI SYNNY VEDESTÄ JA HENGESTÄ, EI HÄN VOI PÄÄSTÄ SISÄLLE Korkeimman Kuningaskuntaan !"
- - -
Siis edellä olevat jakeet, joissa Jeshua käyttää molemmissa jakeissa KAHDESTI sanaa "totisesti", tarkoittavat suomeksi samaa kuin EHDOTTOMAN PERUUTTAMATTOMASTI !
Toisinsanoen JOKAISEN, joka mielii päästä näkemään ja vieläpä sisälle Korkeimman Kuningaskuntaan, on koettava:
A) TODELLINEN UUDESTISYNTYMINEN, jonka meille voi antaa vain Jeshuan omassa nimessään Korkeimman luota lähettämä Pyhä Henki, joka kirkastaa Jeshua Messiaan lunastustyön ja vaikuttaa ihmisyksilössä uudestisyntymisen Jeshuan Elävän ja iäti pysyvän Sanan kautta. (1.Piet.1:23)
B) SYNTYMÄN VEDESTÄ ja HENGESTÄ, mikä tarkoittaa apostolien opetusten mukaista uskoon tulleelle ja syntinsä tunnustaneelle sekä ne hyljänneelle suoritettavaa UPOTUSKASTETTA vedessä, jonka tultua suoritetuksi on kyseisellä ihmisellä JO OLEMASSA LUPAUS Pyhän Hengen lahjan saamiseksi Apostolien tekojen mukaisesti Apt.2:38-39.
Martti Luther ei ole opettanut näin ja siksi on HENGENVAARALLISTA nojautua hänen opettamaansa sylivauvakasteeseen, joka on vierasta evankeliumia.
Siunausta Jeshuassa !
Olen kanssasi samaa mieltä,ettei lapsia pidä kastaa mihinkään uskontoon.
Sama koskee aikuisiakin, mutta se on heidän oma valintansa.
Ihmisen luomat Jumalat ovat huu-haata.
Raamatun Jumala kuuluu tähän samaan kastiin.
...kun kirjoitit:
"Olen kanssasi samaa mieltä, ettei lapsia pidä kastaa mihinkään uskontoon.
Sama koskee aikuisiakin, mutta se on heidän oma valintansa."
Vastaan: Ne kasteen merkityksen ymmärtävät lapset, jotka itse tahtovat mennä uskovien upotuskasteelle, ovat oikeutettuja sinne menemään siinä missä ovat oikeutettuja menemään esimerkiksi pihalle leikkimään, vaikkakin kaste on paljon merkityksellisempi asia kuin leikkiminen.
Sylivauvat puolestaan eivät ymmärrä kasteesta sitten KERRASSAAN MITÄÄN, joten on mieletöntä kastaa heitä !
- - -
...kirjoitit myös:
"Ihmisen luomat Jumalat ovat huu-haata."
Vastaan: Olet 100%:sti oikeassa !
- - -
Kirjoitit myös:
"Raamatun Jumala kuuluu tähän samaan kastiin."
Vastaan: Osoitat kommentillasi vain sen, ettet tunne Luojaasi...
Siunausta alkaneena vuonna Jeshuan tuntemisessa !
Joku vallanhaluinen juutalainen loi raamatun aikoinaan valtansa tueksi ja hallitakseen uppiniskaista kansaa. Samalla hän loi Jumalan jota valtaapitävät pelottelevat "alamaisiaan".
Nämä ovat niin itsestään selviä asioita että ihmetyttää miksi näistä täytyy aikuisille puhua.
...väittämäsi tueksi ?
Mainintasi "nämä ovat niin itsestään selviä asioita..." ei ole mikään todiste puolesta eikä vastaan.
Raamattu itsessään satoine toteutuneine ennustuksineen on ITSE ITSESSÄÄN todiste kaikille niille, joita valheet ja perättömät eli ilman todistuspohjaa olevat ennakkoluulot ja huhut eivät ole johtaneet harhaan.
Jos väität, ettei tämä ole todiste, niin lue ystävä rakas ENSIN mitä Raamattu TODELLA opettaa ja tule VASTA SITTEN näille palstoille esittämään mielipiteitäsi ja silloin ne ovatkin ihan toisenlaisia... :D
Siunausta Jeshuassa !
Olen samaa mieltä lapsikasteen virhellisyydestä ja siitä, että kasteen tulee olla upouskaste mm. siksi, ettei pirskottelu tai valelu täytä hautaamisen vertauskuvaa eikä alkuperäistä kasteelle määrättyä muotoa.
Mutta kenen nimeen? Mainitsemasi kohdat kyllä viitaavat ksteeseen vain Kristuksen nimeen. En ole tullut aikaisemmin ajatelleeksi, että vain niin olisi tarkoitus. Minun käsittääkseni ao. kohdissa on tarkoitettu korostaa Kristuksen merkitystä, mutta Hän itse antoi kunnian Isälleen. Minun ymmärtääkseni kasteeseen kuuluvat kaikki jumaluuden persoonat: Isä, Poika ja Pyhä Henki. Kasteen tulisi siis tapahtua heidän nimeensä. Lisäksi on välttämätöntä, että kastajalla on valtuus. - Tämän käytännön ovat vahvistaneet myöhemmät ilmoitukset, joiden aitoudesta olen vakuuttunut.
Niin kyllä lapsenkin voi kastaa upottamalla.Ja hyvä olisi.Mutta ei se tee kastetta tyhjäksi.
Alkuajoilla kun ei ollut vettä saatavilla kuten katakombeissa kastettiin valelemalla ja on kuvia jossa on kuvattu Jeesus kastettavan siten.Mutta kuten ajattelemme lapsetkin voidaan kastaa niin että he tulevat veden peittämiksi ja kasteen velvoitus tulisi selvästi täytetyksi ja myöhemmin sitten on lapsenkin helpompi ymmärtää mitä upottaminen veteen ja mitä kaste on.Kyllä Kristuksen nimeenkin on kastettu ja on vähän jos ei riidelty mutta mutistu hiljaa.Minusta kuitenkin kaste Isä ja Pojan Ja pyhän Hengen nimeen ilmaisee sen että kastettu tulee liitetyksi kolmiyhteisen Jumalan armoliittoon, kasteen kautta joka meidät uskon kautta puhdistaa joka päivä synneistämme.Kyllä minä ainakin valitsen kastajan.Nainen se ei ainakaan ole mikä sirkuspelle ja pellehyppääjä se siellä alttarilla luuhaa?En liiku niissä keimeissä.Valkealassa jätkäporukassa olen ajatellut liikkua.Mutta katsotaan mihin tässä ollaan menossa ei kenossa vaan luottavaisin mielin.
Lainaus: kaste, 6.1.2003 klo 07.46
"Alkuajoilla kun ei ollut vettä saatavilla kuten katakombeissa kastettiin valelemalla ja on kuvia jossa on kuvattu Jeesus kastettavan siten."
Ihan virallisia ja totuudenmukaisia kuvia Jeesuksesta?
...johon Jeshuan valtuuttamat Apostolit ILMAN POIKKEUSTA kastoivat kaikki uskoontulleet ja kasteelle halunneet ihmiset. Mainitsemasi sanat ovat vain viittaus Heihin, jotka yhdessä toimivat ihmisen hyväksi ja Heillä on YHTEINEN NIMI:
Adonai JESHUA Messias. Nimen sanojen merkitys todistaa asian näin olevan, samoin Vapahtajamme maininta, että Hän on tullut ISÄNSÄ nimessä, johon jo profeetta Jesaja viittasi mainitessaan Messiaan NIMEN MERKITYKSEKSI muunmuassa "Iankaikkinen Isä". Joh.5:43/Jes.9:5
Oletko koskaan ajtellut sitä, että jos Apostolit olisivat kastaneet väärin tai VÄÄRÄÄN nimeen, niin IHAN VARMASTI Jeshua olisi uudelleen ilmestynyt ja KIELTÄNYT heitä kastamasta Jeshuan nimeen. Näin Hän ei kuitenkaan ole tehnyt, koska Apostolit YMMÄRSIVÄT mitä nimeä (nimenomaan mitä YHTÄ nimeä) Jeshua myös Matteuksen Evankeliumissa antamassaan evankelioimis- ja kastekäskyssä TARKOITTI.
Asian vahvistaa myös Apostoli Pietarin, täynnä Pyhää Henkeä, lausuma totuus: (Apt.4:12)
"Eikä ole pelastusta YHDESSÄKÄÄN toisessa (siis nimessä); sillä ei ole taivaan alla MUUTA NIMEÄ ihmisille ANNETTU, jossa meidän pitäisi pelastuman". - Lue kokoasiayhteys: Apt.4:8-13
Jokainen aidosti etsivä löytää Totuuden Jeshuassa !
Kirjoitit:
"Mutta kuten ajattelemme lapsetkin voidaan kastaa niin että he tulevat veden peittämiksi ja kasteen velvoitus tulisi selvästi täytetyksi ja myöhemmin sitten on lapsenkin helpompi ymmärtää mitä upottaminen veteen ja mitä kaste on..."
Vastaan:
Tässä on selvästi virheellinen käsitys kasteen merkityksestä, mikä on mainittu seuraavassa jakeessa: Apt.2:38
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen SYNTIENNE ANTEEKSISAAMISEKSI..."
Siis kasteen ottamista pitää EDELTÄÄ parannuksen teko ja Raamatun sekä VT:n että UT:n opetusten mukaisesti parannuksen teko on AINA henkilökohtainen. Lisäksi kaste otetaan SYNTIEN ANTEEKSISAAMISEKSI ja vain ne jotka ottavat tämän Evankeliumin sanoman vastaan ottivat kasteen, kuten jae Apt.2:41 mukaisesti:
"Jotka nyt ottivat hänen (Pietarin) sanansa vastaan, NE kastettiin...".
- EI SIIS KETÄÄN MUITA (kuten sylivauvat jne.)!
Lisäksi on syytä huomioida, että ne kaikki, jotka kastettiin, kastettiin Jeshua Messiaan nimeen.
Ei siis sanoen: Minä kastan sinut Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, mikä on Room.kat.kiron opettama harhakaste... Se (siis väärä kaste) on samalla rokete tehdä moni asiaa ymmärtämätön immuuniksi OIKEATA kastetta vastaan, valitettavasti !
Siunausta ja lisää valoa Sinulle Jeshuassa !
Vai vielä kuvia ! Myös paholaisesta on rutkasti kuvia katolisissa kirkoissa ja kuvat ovat KAIKKI virheellisiä kahdessa mielessä:
- Paholainen on tekeytynyt valkeuden enkeliksi näinä viimeisinä aikoina.
- Toinen Mooseksen Lain 10:stä käskystä KIELTÄÄ tekemästä kuvaa MISTÄÄN sellaisesta, joka on ylhäällä taivaassa tai alhaalla maan päällä tai vesissä maan alla eikä niitä saa palvoa eikä kumartaa... (paholainen on apostoli Paavalin opetusten mukaan tämän maailman jumala, jota palvotaan melko yleisesti näilläkin palstoilla...). Room.- ja kreikk.katolinen kirkko on valitettavasti luopunut tästä käskystä ja pyyhkinyt sen pois. Ovat yrittäneet haivyttää jäljet jakamalla "älä himoitse"-käskyn kahdeksi eri käskyksi. Kyseinen valheellisuus paljastuu jakeista 5.Ms.5:21, jossa perinteinen Luterilaistenkin katekismus osoitetaan virheelliseksi, sillä katekismuksen 9. käsky on kirjoitettu tässä jakeessa katekismuksen 10.:n käskyn SISÄLLE !!!
"21. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa. ÄLÄ HALAJA LÄHIMMÄISESI HUONETTA, älä hänen peltoansa, älä hänen palvelijaansa, palvelijatartansa, härkäänsä, aasiansa, äläkä MITÄÄN, mikä on lähimmäisesi omaa."
PS. Kyllä minäkin voisin helposti piirtää kuvan, jossa aikuinen kastaa sylivauvan tai päinvastoin ja ajanmääritys on aina epävarmaa, samoin kuvien tulkinta... Mitäs jos kyseiset mainitsemasi kuvat kuvaavatkin yksinkertaisesti sylivauvan likaisen posken tai otsan huuhtelua vedellä ilman mitään kasteen merkitystä ? Heheheheeee...
Siunausta Jeshuassa !
Kristillisessä kasteessa ei ole mitään muuta kuin rituaali, ei sen avulla kukaan pelastu.
Kaste sopii nimenanto rituaaliksi niin ateisteille kuin uskovillekkin.
Mutta mitään Jumalallista siinä ei ole.
alunperin ei ollut näin. Kristuksen asettama kaste tehtiin upottamalla syntien anteeksisaamiseksi. Sitä edelsi usko ja parannus, joita vauvoilta ei voi odottaa.
On todellakin parempi että kaste Jeesuksen seurakuntaan suoritetaan vasta kun ihminen on "valmis itse päättämään".
En kyllä pidä muutenkaan "Ihmisen Luoman Jumalan" palvontaa kovinkaan järkevänä, oli sitten kyse vaikka aikuiskasteesta tähän uskoon. Ja Raamattu on täysin ihmisen luomus ja samalla sen Jumala.
Lukekaamme mitä apostoli Pietari kirjoittaa: (1.Piet.3:21)
"Tämän vertauskuvan mukaisesti VESI nyt teidätkin PELASTAA KASTEENA - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Korkeimmalta - Jeshua Messiaan ylösnousemisen kautta, ..."
Siis kaste OIKEIN SUORITETTUNA apostolinen uskovalle suoritettava upotuskaste veteen todellakin PELASTAA ! En siis turhaan "vaahtoa" näillä foorumeilla, sillä tiedän taivaan olevan TODELLINEN samoin myös HELVETIN ja jommassa kummassa paikassa ihmiset viettävät KOKO IKUISUUDEN ELI AJATTOMUUDEN !!!
Rakastan kaikkia ihmisiä ja erityisesti kaikkia suomalaisia ja täällä asuvaisia sekä tahdon heidän löytävän TOTUUDEN myös kasteen merkityksestä !
Siunausta Jeshuassa !
Ensinnäkin Sinulla on useita kypsiä ajatuksia, jotka olet perustellut mielestäni hyvin.
Ja jos katselemme ympärillemme, niin näemme paljon enemmän pahuutta kuin hyvyyttä ja paljon enemmän onnettomuutta kuin onnea. Tässä on nähtävissä totuus, joka käy ilmi Johanneksen kirjeestä (1.joh.5:19) "Me tiedämme, että olemme alkuisin Korkeimmasta, ja koko maailma on pahan vallassa." - Kyseessä on vain välivaihe, onneksi !
Omassa elämässäni oli useita vuosia kestänyt vaihe, jolloin en uskonut edes Korkeimman olemassaoloon. Elämäni oli silloin hyvin synkkää, vailla rakkautta ja elämän todellista tarkoitusta. Korkein näki sieluni tyhjyyden ja rakkauden kaipuun. Hän lähestyi minua ja ilmoitti itsensä minulle rakastavana ja huolehtivana Isänä. Silloin sain VARMUUDEN Hänen olemassaolostaan ja koko maailmankatsomukseni muuttui täysin.
Tuon tapahtuman jälkeen olen saanut kokea satoja yliluonnollisia rukousvastauksia ja Jeshuan ilmiselvää johdatusta elämässäni yli 30 vuoden ajan. Olen Hänelle kiitollinen kaikista saamistani rukousvastauksista, mutta ylivertaisesti olen kiitollinen Hänelle Hänen rajattomasta rakkaudestaan myös minua kohtaan, joka en olisi koskaan ollut sen arvoinen.
Rukoilen Jeshuaa ilmoittamaan itsensä Sinulle !