Näyttää olevan. Tämä saitti on nettikeskustelun irvikuva. Täällä ei voi esittää mitään kommenttia ilman että heti ollaan turpa rullalla. Esimerkki:
Tuskin kukaan oikeasti paljon reissatessaan pärjää pelkästään puska parkeissa ilman että siitä on haittaa ympäristölle. Voihan sitä vakuutella vaikka mitä, mutta totuus on toinen.
Tähänkään as. omainen ei ottanut kantaa vastatakseen kommenttiin vaan alkoi hillua "tarsanin" lailla. Jokainen joka on nähnyt paikan jossa nuoriso käy harrastamassa sitä piirileikki-illan toista osiota tietää miten helposti ympäristöön tulee roskaa. No tämä annetaan anteeksi heille koska he harjoittelevat luonnossa, saadakseen aikanaan meille eläkkeen maksajia.
Jos hermot menee siitä että joku käyttää SFC alueita eikä puska parkkeja on maailma tosi kuralla. Käytän itse useita, monista mahdollisuuksista. Joskus on caravan alue parempi, joskus joku muu paikka esim villi luonto.
Luonnossa leiriytyminen on tarkkaa puuhaa pitkässä juoksussa. Jos joku on noin ylpeä siitä että käyttää vain ja ainoastaan luonnon mukaisia "leirintä´" alueita, onnittelen. Onkohan vaan tullut ajateltua että jossain kohtaa voisi maan omistajalla olla eriävä mielipide.
Itse olen ns, kaikkiruokainen, tässä asiassa. Tarkoin on kyllä harkittava se että mikä sopii milloinkin. Joten mitään mielipidettä ei kannata yleistää.
Tuskin kukaan oikeasti paljon reissatessaan pärjää pelkästään puska parkeissa ilman että siitä on haittaa ympäristölle. Voihan sitä vakuutella vaikka mitä, mutta totuus on toinen.
Tähänkään as. omainen ei ottanut kantaa vastatakseen kommenttiin vaan alkoi hillua "tarsanin" lailla. Jokainen joka on nähnyt paikan jossa nuoriso käy harrastamassa sitä piirileikki-illan toista osiota tietää miten helposti ympäristöön tulee roskaa. No tämä annetaan anteeksi heille koska he harjoittelevat luonnossa, saadakseen aikanaan meille eläkkeen maksajia.
Jos hermot menee siitä että joku käyttää SFC alueita eikä puska parkkeja on maailma tosi kuralla. Käytän itse useita, monista mahdollisuuksista. Joskus on caravan alue parempi, joskus joku muu paikka esim villi luonto.
Luonnossa leiriytyminen on tarkkaa puuhaa pitkässä juoksussa. Jos joku on noin ylpeä siitä että käyttää vain ja ainoastaan luonnon mukaisia "leirintä´" alueita, onnittelen. Onkohan vaan tullut ajateltua että jossain kohtaa voisi maan omistajalla olla eriävä mielipide.
Itse olen ns, kaikkiruokainen, tässä asiassa. Tarkoin on kyllä harkittava se että mikä sopii milloinkin. Joten mitään mielipidettä ei kannata yleistää.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Monella matkailuauto on liikkumista varten. Sillä ajetaan kyläreissut, juhlamatkat, pidemmät ostosreissut. Eipä siinä silloin mitään leirintäalueita tarvitse. Yövytään kyläpaikan pihassa tai viereisellä parkkipaikalla. Nukutaan metsätienpätkällä ja jatketaan taas matkaa kohti kohdetta. Jos siinä alkaisi etsiä leirintäalueita, menisi aikaa "hukkaan", kun tarkoitus on vai nukkua muutama tunti. Yksi sopii yhdelle, toinen toiselle.
Näinhän sitä paljon harrastetaan, liikkumista matkailuautolla. Itsekukin. Se vaan ei tunnu realistiseltä että olisi jokin saavutus tai itsetarkoitus pysytellä kaikissa mahdollisissa tilanteissa "tosi caravaanarina", caravan alueiden ulkopuolella.
Joskus aikoinaan maalaiset vei baariin omat eväät kaupunkireissuillaan, ostaen vain kupin kahvia.
Ei se sentään tulisi kyseeseen nykyaikana. Näin vertaisin näitä asioita kekenään.
Tarkoitin sitä, että olisi hölmöä mennä leirintäalueelle vain siitä syystä, että on jotenkin "parempi" yöpyä siellä. Joskus ei aika yksinkertaisesti riitä edes etsiä yöpymispaikkaa, vaan yövytään siinä missä satutaan olemaan. toinen juttu on sitten se kun lomaillaan vailla kiirettä ja päämäärää. Silloin on hölmöä etsiä järvenrantapaikkaa kenenkään yksityisen tontilta päivien oleiluun.
Oletko sinä puskaanparkkeeraaja sitten joku siisteys-, siveys-, tai muu terveyspoliisi. Eikö siis saa karavaanari luontoon paskantaa? Hä?
Ei ollut kuule ennenvanhaan maalaistaloissa kunnallistekniikoita, ei. Olivat aikasia "puskaparkkeja" ne kaikki! Eikä ole maailma vielä paskaan, eikä miuhinkaan jätöksiin hukkunut, eikä tule ainakaan karavaanareiden jätöksistä koskaan hukkumaankaan.
Usot sie?
Kyllä nykyisin vaaditaan asuin paikoilla myös kesäasunoissa kunnollinen jäte- ja viemäri systeemi.
Norjassakin esim. on sivukylien levähdyspaikkojen vessan ympäristössä usein enemmän paskaa kuin vessan alla. Siellä se on "toisivaanari" varmaan käynyt.
Jätöksiin hukkumisesta voi olla karmeita kokemuksia tulevaisuudessa.
Usein "kara"vaanari käyttää tien lähialuetta vessanaan joten kyllä siitä harmia tulee monelle.
/Miksi et muuten kestä normaalia kommentointia, vaan alat heti solvaamaan. "Siisteys ,siveys" ym. juttuinesi. Erityisesti tuo "siveys" särähtää korvaan. Niinkauan kuin maailmassa tapetaan ihmisiä esim lähi-idässä, saa minun puolestani naida missä tahansa. Muu saastuttaminen on toinen juttu.
Caravan harrastus lisääntyy kovaa vauhtia, jos menemme sellaisella asenteella että paskoa voi matkan varrella mihin vaan, saattaa olla pian huomattavasti tiukemmat määräyksen noudatettavana.
Muuten eikö kaikissa autoissa/vaunuissa ole vessaa?
uskonpa vaan, että harva puskaparkkilainen tahtoo yöpyä siellä missä kyseiset esittämänne tuotokset haiskahtelee. Joten, se hakeutuu kyllä sellaiseen paikkaan missä siitä ei ole haittaa ja luulen, että normaali autoilijat on pahempia tuholaisia.
Lähinnä vain luulen, että hommassa on ongelmana se, että tää puskaparkki alkaa kuormittaa huoltsikoiden ja yms. paikkojen parkkipaikkoja ja toiletteja.
Minusta- jos joku yöpyy tien levikkeellä hiljaisella tienpätkällä tai yksityisen tien pätkällä ei ole ongelma. Nyt jos kunnat ymmärtäisivät oikein nehän laittaisi vapaaparkkeja taajamien ja uima rantojen yms läheisyyteen. Silloin saatais puskaparkki porukka pysähtyy samoille alueille ja siten yönpäristön kuormitusta täsmennettyä, mutta ei niin ei.
SF-C ja AFC yhdessä vois neuvotella yhden yön yöpyjille edullisemmet hinnat karavaani alueille. Sekin helpottaisi yhden yö:n pysäkointiä.
ajaa kymmeniä kilometrejä korpeen että pääsisi sfc-alueelle nukkumaan muutamaksi tunniksi. Niillä alueilla ei yleensä ole rauhallistakaan.
En puhu yksittäis tapauksista, vaan yleisellä tasolla. Jokaiselle matkailuautoilijalle sattuu varmasti vuosien saatossa monenlaisia tilanteita. Sillekin joka yleensä käyttää rantoja, sukulaisten pihoja, levähdyspaikkoja jne. Joskus tekee mieli mennä saunaan ja tyhjentää kemssa ja harmaat vedet, ehkäpä pestä pyykkiä. Onneksi on nämä vaihtoehdot monenlaiset olemassa.
Luontoparkki, jota suvaitsemattomat kutsuvat puskaleirinnäksi. Näissä on harvoin häiriötekijöitä lukuun ottamatta lähiseutujen ahdasmielisiä häirikkösieluja, joilla on myös tapana roskata ja töhriä lähiympäristönsä.
Luontoparkkia useasti käyttävät leiriytyjät harvoin roskatuille ja tuhrituille seuduille, koska ympäristö kertoo suvaitsemattomuudesta ja häiriöympäristöstä. Häiriköihin voi lukeutua jopa lähiseudun leirintäyrittäjä, jota ottaa pattiin lähiseutujen luontoleiriläiset.
Eräskin leirintäalueyrittäjä painosti kunnanhallitusta kieltämään eräiden alueiden leirintämahdollisuudet kuvitellessaan, että saisi nämä leiriytyjät asiakkaakseen. Alueille tulikin kyltit No Camping, jonka seurauksena matkailijat ajavat nyt koko kylän ohi ja hakeutuivat vallan muille seuduille. Samainen matkailuyrittäjä menettäessään viimeisemmänkin asiakkaansa, alkoi hän turhamaisuudessaan tuhria, roskata ja rikkoa uskomattoman laajalla alueella tiehallinnon ylläpitämiä levähdysalueita, jopa omilla jätöksillään.
Hetkinen, hetkinen. Hold your horses! Eikös karavaanareilla ole aina omat vessat mukana ajopeleissään? Taitavat ne metsäpaskat olla pudonneet sellaisten "kopittomien" matkalaisten perseistä, vai mitä uskot.
Kysyn tätä siksi että olimme kesälomalla Norjassa ja kiersimme myös sivukylissä. Ainakin meille jäi kuva että Norjalaiset ovat ulkoilmakansaa ja käyttävät myös itse todella aktiivisesti puistoja ja levähdysalueita. Tuntui jopa siltä että siellä ihmiset ovat varustautuneet aina piknik-retkelle, sillä eväiden lisäksi heillä oli autontakakontissa jopa pöytäliina. Tämän he levittivät tielaitoksen pöydälle tai nurmikolle ja kattoivat liinan päälle ruokailuvälineet ja eväsretken antimet. Yhdelläkään en nähnyt mukana omaa pöytää tai tuoleja kuten täällä on tapana raahata. Tästä voi jokainen päätellä, että jos levähdysalueet olisivat kuvaamassasi kunnossa, niin tuskin paikalliset ihmiset pysähtyisivät niihin piknikille.
Yleistenalueiden roskaamista ei Norjassa ollut havaittavissa samoin kuin levähdysalueiden wc olivat moitteettomassa kunnossa ja niissä oli aina myös paperia. Karavaanareiden kemsantyhjennys poikkeaa Norjassa, siinä ettei leirintäalueilla ole tyhjennyspaikkoja. Vaan tyhjennyspaikat ovat huoltoasemilla tai kuntien infopisteissä ja ne on merkitty liikennemerkeillä. Muutama kunta tarjosi jopa suihkun ja pyykinpesu mahdollisuuden matkailijoille.
On vain selvää että kaikki liiketoiminta hyötyy kaikista matkalaisista jollain tavalla.
Jos yritys ei menesty ensiksi on katsottava peiliin. Leirintä yrittäjänkin.
Syyskuussa lähden taas, toivoen että paikat ovat siistiytyneet.
Muutamilla seuduilla on todellakin siivottomia kesällä nuo levähdyspaikat.Tosi on. Esim. Tromsön suunnalla. Nyt on uusia levähdyspaikkoja rakennettu, joihin on selvällä Suomen kielellä annettu ohjeet: " hetken levättyäsi jatkathan matkaa" tms. Elikkä näkyvissä se uusi suuntaus jota on uumoiltukin, yöpyminen on "kielletty", näillä levähdyspaikoilla. Niissä vessat on terästä ja siistin näköisiä.
Me olimme samoin heinäkuussa, mutta kiersimme tällä kertaa etelä- ja keskinorjaa eritoten Möre og Romsdal ja Sogn og Fjordanen alueilta. Täytyy myöntää, ettei tällä alueella näkynyt ainuttakaan esitettä saatikka ohjetta joka olisi ollut suomenkielinen. Ei sen puoleen, en kiinnittänyt huomiota myöskään no camping merkintöihin. Tosin siellä oli niin paljon matkailijoita liikkeellä, eivät kaikki olisi parhaalla tahdollakaan sopineet siellä oleville leirintäalueiille.
Tromsön alueella en ole käynyt muutamaan vuoteen, joten en uskalla ottaa mitään kantaa siihen millaisessa kunnossa siellä paikat ovat. Sen sijaan vuosiaikaa olin käymässä Nordlandian alueella enkä huomannut myöskään siellä mitään poikkeavaa käyttäytymistä wc-kulttuurissa. Mainittakoon vielä, mitä pohjoisemmaksi menet, sitä helpompi on löytää rauhallinen luontoparkki jossa voi yöpyä.
Tätä keskustelua lukiessa saa rivien välistä sellaisen vaikutelman, että juuri suomalaiset matkailijat olisivat niitä "sikoja" jotka sotkevat kaikki levähdyspaikat.
Aloitus vaikuttaa jonkin matkailualueyrittäjän kirjoituksilta vastustaa puskaleirintää. Ovat ennenkin nostanee metelin tyhjästä. Sen verran on puutteita, ja epätarkkuuksia noissa väitteissä, ettei niitä ihan vakavasti voi ottaa. Eikö kesäsesonkina riittänyt matkailijoita omalle alueelle tarpeeksi???
Hetasta Kautokeinoon matkatessani n. 8km rajasta Norjan puolella, pysähdyimme järven rannalla olevalle levähdysalueelle. Alue itsessään kuten WC:tkin olivat siistissä kunnossa jo tullessamme paikalle. Siinä ruokaillessamme ilmestyi paikalle Norjan tielaitoksen avolavatransit. Lavalla olevalla painepesurilla miehet pesivät WC:t ja suihkuttivat vielä jollain hyvälle tuoksuvalla desinfiointiaineella istuimet, ja ovenkahvat. Tarkistivat alueen ympäristön roskista vapaaksi (taisivat löytää yhden tupakka-askin). Lopuksi vielä tyhjensivät roskiksen ennen lähtöään.
Samanlaisen partion tapasin vielä Karasjoen lähellä olevalla levähdysalueella lopettelemassa töitään, sinne tullessamme. Pohjoisnorjassa emme osuneet yhdellekään sotketulle levähdysalueelle koko matkamme aikana.
Taitaa tapaus olla länsirajan tuntumasta. Ainakaan itse en nykyään viitsi paljon asioida Tornion ja Kaaresuvannon välillä. Vaikka siinä onkin muutamia kauniita luontokohteita jokirannassa.
Impi Kanervalle kertoisin. Että ovat kokemuksia viimevuoidelta pohjoisesta. Tänä kesänä kävimme keski Norjassa välillä Hamar- Mo i Rana.
Käyn kaksi kertaa vuodessa Norjassa ja pohjoisen keikka on yleensä näin syksyllä.
Pohjoisessa on todellakin näitä levähdysalueita joissa on Suomen kielisiä ohjeita. Viime kesänä rakenteilla ollut paikka oli syksyksi saatu valmiiksi. Opastetaulut olivat jo kesällä paikoillaan.
Olen vaan toppuutellut tuota "tosikaravaanaria" intoilemasta liikaa "vapaasta leirinnästä". Kaikki eivät sitä hallitse. Eivätkä kaikki norjalaisetkaan pidä turisteista, vaikka raha kyllä kelpaa. Sama pätee Suomessakin jos kaikki "muuttavat" vapaasti metsiin leiriytymään.
Viime syksynä Norjassa muuan poro isäntä oli tulla silmille, kun ajoimme samalla "valtatiellä" jonkä yli hän oli tokkaansa kokoamassa. Tapahtui välillä Alta- Lakselv.
Paikkaa ei oltu mitenkään merkitty tilapäis liikennemerkein. Kun olimme ajaneet tienvarressa olleen porolauman ohi ja jäimme ottamaan kuvia, tuo hurjistunut isäntä ajoi pikän suoran perässämme ja alkoi komennella. Tokasta ei siinä vielä näkynyt ainuttakaan poroa. Oli varannut itselleen ja tokalle kilometri tolkulla tien ylityspaikkaa.
Norjassa on kovasti aluellisia eroja levähdys alueiden siisteydessä.
Yksi näkee yhtä, toinen toista.
Niin, Norjasta päin on kuultu lievää huhua, että levähdys alueilla alettaisiin yöpymistä rajoittaa. Ainakin joissakin kunnissa.
Joten kannattaa olla tarkkana sen "puska leirinnän" suhteen niin siellä kuin täälläkin.
Niin en ole leirintä yrittäjä, vaan SFC:läinen ja itsekin tykkään joskus olla levähdys alueilla yötä.
Syksyisin kun leirintä paikat ovat kiinni,(monet heti syyskuun alettua) tämä on jopa "pakko".
Kuka on kyänyt Norjassa siis peräti ulkomaila ?
Rouva O ???????????
No jo taas. Muistakaa, mikä ei ole kielletty, on sallittu! Ja roskaamisesta on oma lakinsa.
Puskaparkki on ihan OK!
Mitä tästä kättä vääntää?
Luomu leirintään kannattaa mennä kun on oppinut oikeat systeemit virallisemmilla caravan alueilla.
Ne jotka alusta saakka leiriytyvät vaan luonnossa, huolimattomuuttaan tai vahingossa eivät vättämättä olekkaan riittävän tarkkoja vastuustaan. Kun silmä välttää jne...
Turha sitä on kampanjoida villin leirinnän etuja nille jotka avat "uransa alussa". Kaikki vie aikansa ennenkuin huolellisen leirinnän opit ovat saavuttaeet häntäluun.
Mikä EI OLE KIELLETTYÄ, ON SALLITTUA!!!
Täällä on voimassa SUOMEN LAKI, joka selkeästi määrittelee rangaistukset rikoksista ja rikkomuksista.
"Kun silmä välttää jne... "
Ihan niin. Rikollisia on aina. Tunnut jo tarinassasi etukäteen nimeävän "puskaan parkkeeraajat" rikollisiksi! Rikollisiako he ovat, mitä?
Itse olen tosiwanha (30 vuotta SFC:n jäsen) karavaanari ja yövyn useinmiten puskassa. Rauhallista ja ihan Suomen laissa sallittua.
Sitten toisinaan LEIRIYDYN leirintäalueelle taikka tuttavien luokse.
Tiedoksesi: EMME OLE RIKOLLISIA!
Ovat valmiiksi sieraimissa! Koska olet maailman paras karavanari ja leiriytyjä älä lue näitä juttuja. Nämä on tarkoitettu vasta alkajille ja muuten epävarmoille karamaakareille. Se joka jo osaa asiansa ei tarvitse ohjeita.
En ole ketään syyttänyt rikollisiksi. Miten se tulikaan ensimmäiseksi mieleesi?
Mielipidettäsi ei voi yleistää, eikä minunkaan näkemykselle saa niin tehdä. Uskontoja on niin monenlaisia.
Kaikille teille SAATANAN JUNTEILLE älypäille. Teiän juttunne ovat täällä todella vastenmielisiä!
Tulkaa katsomaan tänne pääkaupunkiin roskaamista viikonloppuöisin. Ihmettele sitten kuinka paljon karavaanari oikeastaan roskaakaan. Jos vaikka käy kyykkypaskalla puskassa tai liruaa sinne.
Ai saatana kun saastuttaa??!!