Helvetin keksijät

Monille uskonnoille ominainen "tule tai kärsi"-metodia toimii usein. Esim krisseleillä Helvetti, tuo mainio aivopesun tyoväline on jo tuhansia vuosia vanha. Olisiko ollut parempia metodeita käännyttää ihmisiä (pois lukien uskontojen käyttämät kotikonstit kuten headshotit ja kurkun katkaisemiset)?

esim miten toimisi jonkin tyyppinen ei uhkaileva bonusjärjestelmä, tyyliin usko niin rakennamme sinulle aidan vai vaatiiko aina tuon ukaasin?
5385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kuin Tupperwarehommissa lisättynä plussapisteillä.

Eli mitä laajemmalle levität, sitä enemmän saat plussaa ja sitä enemmän saat syödä omasta kuormasta.

1 käännytetty = 1 plussapiste.
10 käännytettyä = lisäplussaa 50 pistettä.

Väliajoin lähetetään (100 plussaa) pikkupoikien pikkareita postissa, joita pääsee haistelemaan.

200 pistettä, niin saa "koskemattomuuden" vuodeksi. Eli pääsee tekemään niitä asioita, joita normi-ihmiset tekevät, täysin ilman synnintaakkaa!!

Äänestä
  • hehh... ei muuta kun idea paperille ja baanalle. Yrityksen tavoitteena ei keskittyä lyhyen aikavälin marginaali tuloihin vaan Maailman Keisarius s-koon kalsareilla. Mukana ollaan!

    Äänestä

Helvetinpelko näyttää synnyttävän textiä ;)

Äänestä

Se että tavoitteena on uskonnoissa taivas on jäänteenä ihmisten historiasta , jossa kieli oli metsästyksen ja sotimisen tukena.

Kieli ohjaili mieltä ja näin mieli ohjaili joukkoja.

Kieli kontrolloi omaa mieltä ja sillä kontrolloidaan toisten mieltä.

Yksi ja yhteinen kieli, yksi ja yhteinen mieli, yksi ja yhteinen jumala ja uskonto.. ja tästä seuraa yksi ja yhteinen valtio.

Joukolla yhteinen tavoite ja tuo päämäärä on saalis.


Tuntemattomia ovat ihmisten motivaatiot ja muuntuvat ovat tavoitteet. Ja juuri tavoitteita ohjailevat uskomukset ja juuri uskomukset luovat illuusion tulevaisuudesta.

Ja juuri tulevaisuudesta löytyy palkinto ja palkinnon takaa löytyvät uudet ideat.

Äänestä
  • Uskonnon suurimpana tarkoituksena on tarjota ratkaisut kaikkeen.

    Ja etenkin ratkaisut kysymykseen elämän perimmäisestä tarkoituksesta.

    Nämä ratkaisut tuovat sitten sen palkinnon ulottuvillemme.

    Mahdollisuus osua metsästyksen kohteena olevaan palkintoon on kuitenkin riippuvainen ihmisen sinnikkyydestä, taidoista, mielikuvituksesta ja muista kyvyistä sekä nerokkuudesta.

    Taivas on aina vaikeasti tavoiteltavissa , mutta useiden polkujen päässä.

    Unelma onnesta on tämä ns. 'viisasten kivi'.

    Unelma on ponnahduslautana kyvyille jotka kehittyvät metsästyksen edistyessä.

    Kaikilla on tavoitteena onnellinen elämä , samat mitkä löytyvät taivaasta.

    Tämä kilpailu, metsästys ja kohteena onni löytyy kaikista uskonnoista.

    Mieli tavoittelee, etsii ratkaisuja ja määrittelee tavoitteen.

    Jos päämäärä on liian kaukana, mielemme etsii keinot niihin askeliin joita on kuljettava kohti viimeistä päämäärää.

    Tämä mielen suuri tarve etsiä itselleen merkityksiä ja selityksiä on otettu huomioon kaikissa uskonnoissa ja siksi uskonnot tarjoavat erilaisia ratkaisuja tähän suureen tarpeeseen.

    Tarpeeseen nimeltä hyvä onni. Onnellisuus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SilitysrautaMikko kirjoitti:

Monille uskonnoille ominainen "tule tai kärsi"-metodia toimii usein. Esim krisseleillä Helvetti, tuo mainio aivopesun tyoväline on jo tuhansia vuosia vanha. Olisiko ollut parempia metodeita käännyttää ihmisiä (pois lukien uskontojen käyttämät kotikonstit kuten headshotit ja kurkun katkaisemiset)?

esim miten toimisi jonkin tyyppinen ei uhkaileva bonusjärjestelmä, tyyliin usko niin rakennamme sinulle aidan vai vaatiiko aina tuon ukaasin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu