Pekkarisen emämunaus

Vuoden 2007 elokuussa analogiset televisiot pimenevät kaikissa kotitalouksissa.

Kuluttajien valinnanvara vapaassa markkinataloudessa on naurettava: tänä syksynä on messuilla esitelty vain yksi digivastaanotin 1,2 miljoonalle suomalaiselle kaapelitaloudelle. Jos tämä saksalainen ei kelpaa, kaapelikoteihin on ostettava digiboksi, jos ne mielivät katsoa televisiota digiaikaan siirtymisen jälkeenkin.

Kaapelitaloudet siirtyvät kahden kapulan loukkuun, koska televisiolla ja digisovittimella on omansa. Tätä kapulaloukkua tullaan kansan suussa nimittämään Maurin vuosiksi, kun ministeri Mauri Pekkarinen ei suostunut myöntämään kahden miljoonan euron lainaa vuodeksi. Näin Skandinavian ainoa televisiotehdas Finlux ajautui konkurssiin.

Suomalaisella tv-tehtaalla on 15 viime vuoden aikana ollut hyvin dramaattinen historia. Ensin hongkongilainen mafiaperhe ryösti tv-tehtaan putipuhtaaksi. Norjalaiset jatkoivat viemällä maailman parhaan hotelli-tv-järjestelmän pilkkahintaan.

Lopullinen kuolinisku lyötiin kuitenkin kotikutoisilla päätöksillä maailman huippua edustaneelle palamattomien, syttymättömien, interaktiivisten digitelevisioiden tuottajalle.
Varmaa on, että tämä prosessi nousee esiin viimeistään eduskuntavaalien alla, kun kaapelitalouksille selviää, että heistä on tehty toisen luokan kansalaisia ministeri Pekkarisen päätöksillä.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin on

      Tälläistä se on yrittäjyys Suomessa.

      Känä. Sanos oliko se yksin Pekkarisesta kiinni. Olisiko Pekkarisella valtuuksia antaa laina.

      Kyllä siellä kateelliset Heinäluomat ovat aina välissä räkyttämässä teki sitä tai tätä. Ja Känäkin on kieroilemassa ja valehtelemassa joka tilanteessa.

    • mitätön Mauri

      Yhtä suuri munaus on se , että Mauri on saamaton
      nilkki, joka antaa Liliusten hyppyyttää itseään.
      Turha sanoa, että sossuthan sen teki, sillä Maurilla
      on ollut avaimet Fortumin optiosopan hoitoon, jos vain halua olisi ollut.

      • Marjattatar

        Näin tekee demarit itelle kaikki kunnia Heinäluoma nosti poiskelijoille ruoka rahaa kun ei voinut antaa Tarjan tehdä tätä.Kyllä on niin oppimattomia hommia mutta ymmartää kun katsoo mitä on opiskellut arvoisat demarit.Tämä tulee mailmalla tietoon kuika tyhmiä juttuja tulee suiomen demareilta.


    • JUUpa juu

      Tämä känä alias tapio talvi lienee aika keskustamaniasta kärsivä, että se siitä.
      A= edelleenkin A jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      635
      2798
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      25
      2237
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      430
      2179
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      89
      2006
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1819
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1590
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1372
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1300
    9. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      27
      1231
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      66
      1164
    Aihe