Älkää tukeko banaanikulakkeja. Kapitalistit maksavat työläisilleen parempaa palkkaa.
"Reilut" banaanit boikottiin
Jennifer Lopez
7815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taannoin tuli ohjelma telkkarista, missä oli "reilu" banaanin suurviljelijä palkannu pyssymiehiä pitään tyhmät työläiset kurissa. Yksi oli tapettu että sillee. Mun puolestani piipertäjät saa työntää reilusti banaanit hanuriinsa. Ikinä en mokomia paskoja oo ostanu, enkä osta.
banaaneita kun ostaa saa heittää roskiin ne suoraan maksettuaan.Missähän noi banskut lajitellaan suomessa..minne menee parhaat
Koko "reilu"kauppa on vain kommarien juonia. Työntäkööt banaanit perseeseensä.
Reilunkaupan banaanit ovat markkinamiesten kehittämä tapa myydä huonompilaatuiset banaanit, joita ei esim. Chiquitana ostettaisi, kovampaan hintaan.
Olettekos huomanneet selvän laatueron "reiluissa" ja brandituotteiden banaaneissa? Tähän ei ole mitään järkevää selitystä, sillä "reilut" banaanithan eivät ole nk. luomubanaaneja, vaan niiden pitäisi perustua ainoastaan työntekijöiden parempiin olosuhteisiin ja palkkaukseen.
Idea on sinänsä loistava. Ennen teollisuudelle puoliilmaiseksi myytävät "sekundabanaanit" saadaankin nyt kaupan hyllyille ja myydään humaaneille hienostorouville kovaan hintaan. Tuote ei ole tarvinnut kuin alkuun tiedoittavan markkinoinnin ja senjälkeen se myy "ideallaan". Näin saadaan jopa markkinointikulut minimiin. Lähes "markkinoinnin Nobelin" arvoinen idea keksijälleen.
Niiden laatu kärsii, koska niitä ei ostata niin paljon. Se on sama juttu myös luomukasviksissa. Kauppiaat makuuttavat niitä hyllyssä ihan äärirajoille.
Itse tosin tykkään siitä, jos banaani on kypsä. Siis muuttunut jo vähän ruskeaksi.
Chiquitana myytävät on yleensä sellaisia vihertäviä raakoja.
koko "reilut-tuoteet".
on laadultaa sinnepain, ja lisaksi kalliimpia kuin tavalliset. Syy kalleuteen on se, etta kaupankaynnissa ei ole turhia valikasia. Etta semmosta.