kuinka moni teistä pitää kirjaa auton
bensan/naftan kulutuksesta ja minkälaisia lukemia
olette pitkällä aikavälillä saaneet.
Kertokaa myös auto/moottori tiedot/käytetty
ajonopeus yleensä.
Allekirjoittaneella vectra 2,0i -95 sedan
ja kesällä n.5,7-5,9/100km ja talvella litran
enemmän.
Nopeus yleensä max. 80km/h
Please, älkää vastatko että aja homo kovempaa.
bensan/naftan kulutuksesta ja minkälaisia lukemia
olette pitkällä aikavälillä saaneet.
Kertokaa myös auto/moottori tiedot/käytetty
ajonopeus yleensä.
Allekirjoittaneella vectra 2,0i -95 sedan
ja kesällä n.5,7-5,9/100km ja talvella litran
enemmän.
Nopeus yleensä max. 80km/h
Please, älkää vastatko että aja homo kovempaa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
mutta se sitten vain jäi. Autona 2001 Civic
sedan, 1.6 V-TEC moottorilla. Kulutukset 7.2 -
8.0 l/100km
Tankilliseen kuului talvella 120kmh motariajoa
200km ja loput kaupunki/kehä-ajoa
pääkaupunkiseudulla.
Lämpimämmällä ilmalla motarilla mennään 140mkh
motarilla samat 200km ja loput rauhallisempaa
kaupunkiajoa.
7 litraa satasella kesällä 120 tuntikilometrin
vauhdilla. Autona Honda Accord.
Chevy Van 6.2d autossa 2 X 125L tankit ja
toimintasäde mukava noin 2500km, kulutus
siististi ajellen noin 10L/100km....ja rajan
takana käyn tankkaamassa.
Että valintansa jokaisella.....ei ainakaan käy
kukkarolle ja onhan se V8....:)
Chevy Van 6.2d autossa 2 X 125L tankit ja
toimintasäde mukava noin 2500km, kulutus
siististi ajellen noin 10L/100km....ja rajan
takana käyn tankkaamassa.
Että valintansa jokaisella.....ei ainakaan käy
kukkarolle ja onhan se V8....:)
Chevy Van diesel, 6,5l turbo.
Kesäkelissä 12,5-13,5
Talvella 13,5-15,5
Ajo on pääasiassa reipasta maantiajoa kesät
talvet. Ja Eberi on tietysti talvella myös
kovasti käytössä.
Mistähän johtuu yleensä vanien 6,2D ja 6,5TD:n
kulutuksen ero 6,2D eduksi. Onko syynä vain
tehoero ja myös olemassaolevan tehon käyttö. Itse
en esim. ohituksissa paljon pihistele.
Ryssälöpöä en käytä, vaikka rajalla asunkin.
autona Laguna 2.0S pelkästään kaupunkiajoa.
Maantiellä n. - 8 l/100km
Kesäkeleillä 5.8 -6.5 litraa sadalla ajotavasta
riippuen ja talvella 6.7 litraa. Ajo 75%
maantieajoa ja 25% kaupunkiajoa. 85km/t
keskinopeudella kulutus aina alle 6 litraa
ja "vapailla nopeuksilla" luukuttaessa jopa 6.7
litraa.
Autona Civikki, jossa 0,5 miljoonaa kilometriä
takana.
Volvo 244 DL, keskikulutus 210 tkm matkalla 14,1
l/100km.
Viime kesänä mittasin parin kuukauden ajot 5000km
ka. 4,95 litraa sadalle pääasias maantiellä.
Nyt hiukka enempi moottoritieajon takia viime
viikonloppuna tankkasin piripintaa ja sitä kautta
mittasin (epätarkka) 1000km lenkin 5,2 litraa
satkulle.
Kaksi vuotta ja n.80 tkm ja keski kulutus 7,34-
8,52l/100km kesä/talvi ja peli Transporter Syncro
1,6TD eli kyllä neliveto ja älytön ilmanvastus
voi mennä suhteellisen pienellä.
Sekalaisessa ajossa noin 8.5 litraa sadalla.
Maantiellä nopeus 80-90 km/h.
nopeus noin 200km/h.Saab Turbo.
Kulutuspäiväkirjaa olen pitänyt jo 13 vuotta.
Edellinen autolla Toyota Corolla 1.3 -83,
vuosittainen keskikulutus oli 6,9-7.9/100km.
Josta suurin osa oli lyhyttä (alle 15km)
kaupunkiajoa. Kuukausittain kulutus oli välillä
n.7-11/100km.
Nykyisellä kadetilla on suurinpiirtein saman
suuruinen kulutus.
n. 80% taajamissa, 20% maantiellä moottotiellä,
kulutus ka. kesät/talvet 9,9 l/100 km. Nopeudet
maantiellä 80+/-20 km/h, motarilla 120-140 km/h.
Onko tankissa reikä vai viekö muilla vastaavilla
1250 kg:n painoisilla autoilla yhtä paljon?
LIIKAA?
itselläni oli ennen -86 2,0 626 ja koko vuoden
keskikulutus 8,2.
Ajonopeudet oli ehkä kesällä 100-110
ja talvella 80-100, nämä siis moottoriteillä.
Ehkä vähän liikaa vie sun 626
golf gt kulutus kaupungissa, jos polkee nii noin
15l. jos ei polje...ei oo tullu kokeiltuu..
Focus 1,8 TCI STW vm 99.
Takana 85 tkm ja vajaa kaksi vuotta. Olen
kirjannut jokaisen tankkauksen. Tankkien
keskikulutukset ovat vaihdelleeet 3,7 - 6,4
l/100km. 85 tkm:n keskikulutus on 4,95 l/100 km.
3,7 litraa meni rauhallisessa maantieajossa. 6,4
litraa meni autobahnalla boxi katolla täydessä
lastissa. Normaalissa seka-ajossa menee noin 4,8
l/100 km. Talvella ei mene sen enempää kuin
kesälläkään, koska ajonopeudet ovat pienemmät.
Mittarivirhe on -1,0%. Sitä ei ole ottettu
huomioon laskuissa.
Yhdistetyssä kaupunki-maantie-moottoritieajossa
keskikulutus pysytteleen 5.8L/100km.
Parhaimmillaan olen taittanut Puntolla 100 kilsaa
4.6 litralla bensaa.
Taas oikein kunnolla kengittynä maksimikulutus on
ollut 8.9L/100km, jolloin motarilla ajelin
140km/h ja kaupungissa kiihdyttelin niin kovaa
kuin kyseisestä rassista lähti.
Vm. 1977 Mercedes-Benz 280 S, eli kaasutinversio
tutusta M110-moottorista. 35 000 km:n matkalla,
sisältäen kaikenlaista ajoa, kulutus on
keskimäärin ollut 12 litran huippeilla per 100
km. Maantiellä jos 80 km/h pitää niin
menee "kympiiillää"!
Mondeo 1,8 STW '95. Talvella on mennyt 7,5 - 8,5
ja kesällä hiukan alle 7,5. Pienin mitattu matka-
ajo kulutus on ollut 7,1. Edellinen autoni '96
Escort 1,6 STW vei pienimmillään 5,9 ja
keskimäärin ympärivuotisesti 7,0.
Kakkosautona ollut '86 Lada 1600 vei keskimäärin
8,5.
Ajo enimmäkseen normaalia maantieajoa, melko
vähän kaupunkipyöritystä.
Auto saatu lokakuussa -99. Jokainen tankkaus
kirjattu ylös. Keskikulutus 7,3 litraa.
Vaihteluväli 6,3 litrasta 9,4 litraan.
Oletko Roissa?Ja kotoisin Waaralta?
vm 83 mb 190 kaasutinversio kulutti matka-ajossa
7-8 l/100km. Pikkuajossa kulutus oli n. 10-12 l
sataselle, riippuen keleistä.
Vuotta uudempi 190 d vei matka-ajossa vähimmillään
5.2 l satasella ja seka-ajossa suurin kulutus oli
7.8 l/100km
Taloudellisin peli ja myös ärhäkin oli -98 Audi A4
tdi 66 kW koneella. Normaalissa maantieajossa
kulutusta oli vaikea saada nousemaan yli viiden
litran satasella. Viritysboxin kanssa Saksan
reissulla sai menemään 7.6 l satasella, mutta jos
auton saa jotenkin viemään enemmän, niin se
ei ole kunnossa.
Nykyinen "väyrys" MB tavallisella 220 dieselillä
vie pikkuajossa 7.5-8 l sataselle. Maantielläkään
en ole päässyt alle 6.5 litran. Toki en ole
koskaan yrittänytkään pisaralla pisimmälle.
340 1.4litrasella koneella, molemmissa sama
tekniikka. Vanhemmalla -84 10-11 litraa ja
uudemmalla -88 6.5-7.5 litraa riippuen
vuodenajasta. Ajo melko tasan puoliksi
kaupungissa ja maantiellä.
Kuluttaa talvellakin alle 7l/100km kesällä menee
n.6,2 l/100km. Kaasutinkone ei vie läheskään
kattikoneiden vertaa.
Minulla menee noin 18l/100km tajama ajoa (kehä
III ja kehä I) talvella menee noin 22l/100km.
Käyhän se vähän kukkarolle näillä bensan
hinnoilla.
7.4l V-8 penkissä mitattu 350hp 512nm vääntöä.
Keskimääräinen kulutus n. 8L/100km ei näyttäny
tippuvan talvesta kun keskinopeus on kasvanut
kesän myötä.
Mä pidän kirjaa joka tankkauksesta.Eikö siitä näe
jos kulutus kasvaa hurjasti yhtäkkiä, että autoon
on tullu joku vika?
Datsun King Cab 2,3dsl -85.
Kesällä 7-9l/100km.
Talvella 8-10l/100km.
Ajelen siinä 100-130 km/h.
-85 2.0 Sierra,kaupungissa vähintään 10,yleensä
noin 12-13l,maantiellä 7-8l/100km.
Tankatessa aina laskettu kulutukset.
Kulutuslukemat välillä 7.8 - 9.2 l/100km.
Maantieajoa aika vähän ... Auto 2.2 Astra.
BMW E30 316 1.8 kaasarikone, jolla ajettu 330tkm.
Kaupungissa noin 9l/100km ja maantiellä
7.5L/100km. maantiellä nopeus 90-120 km/h
mulla 316i -91, joka vie kaupungissa n. 15 l/100
ja maantiellä 10 l/100 km.
itsellänikin oli tuo kulutus aikainen ylläri, kun
edellinen bemu E21 oli samalla koneella ja söi
paljon enemmän! ja vielä kun tässä minun autossa
on se surullisen kuuluisa maailmanlopun kaasari!
Ilmeisesti motti on kunnossa kilometreistä
huolimatta :)
Lasken kulutuksen aina. 95% matka-ajoa. Nopeus
talvella 90km/h ja kesällä 110km/h. Kulutus kesät
talvet 5,5-5,7 l/100km.
Sekalaisessa ajossa, josta suuri osa kaupunkiajoa
noin 8litraa. Maantieajossa jotain 6.5-7 litraa.
Ihan siedettävä lukema tuon kokoiselle koneelle..