JUUTALAISET, TATAARIT, ISLAMILAISET...harrastavat tv-ohjelman mukaan tuota vanhaa silpomishommaa. Harrastajien mielestä se ehkäisee tauteja. En ole kuullut moisesta ongelmasta muilla kuin heillä. Eikö jumalan luoma ihminen olekaan heille pyhä? Eikö pitäisi vähän nenääkin lyhentää kun saattaa tulla nuha helposti? Luulisi olevan rikos, varsinkin, kun se tehdään pikkulapselle, joka ei voi sanoa EI. Luulisi, että joku koskemattomuuden laki ainakin Suomessa pysyy. Suomessa Suomen lakien ja tapojen mukaan!
Ympärileikkaukset uskoriitteinä
SilpomistaVastaan
171160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Puolustuskyvytöntä lasta kohtaan.
Ruotsissahan laki sallii ympärileikkauksen uskonnollisista syistä. Pian sallitaan Suomessakin, sanokaa minun sanoneeni, sillä siihenhän Ajankohtaisen Kakkosen ohjelma tähtääkin, mielipidemuokkaukseen, tämä on sitä sosiaalidemokratiaa, siinä ei lailla ja asetuksilla ole mitään virkaa, lakia voidaan helposti muuttaa, kuten aina demariyhteiskunnassa. Ihmetytti vaan, ettei puhuttu tyttöjen ympärileikkauksesta mitään, vai puhuttiinko?
aineeksi raiskausten vuoksi, seuraako suomi perässä?
Erottuakseen muista kansoista Jumala käski Moosesta antamaan kansalle käskyn, että kaikki miespuoliset (Huom. Ei tyttöjä!)on ympärileikattava todistukseksi siitä, että he kuuluvat Israelin (=Jaakobin)sukuun.
Sille juutalaiset eivät sitten mahtaneet mitään, että islaminuskoiset ottivat saman tavan käyttöön n.2000 vuotta juutalaisia myöhemmin.
Ehkä arabimuslimeilla se perustuu ajatukseen, että hekin Aabrahamin lapsina saavat samat etuoikeudet kuin Iisakin jälkeläisilläkin on.
Järkevää syytä sukuelinten silpomiselle ei ole vieläkään esitetty.
Amerikkalaisilla useimmiten todella näin on..ainakin jos pornofilmejä katselee. Juutalaisia on paljon amerikassa, onko oppi levinnyt amerikkalaisiin juutalaisten aivopesussa. Siinä ei todella tauteja ehkäistä, koska tuo on ihan luonnon oma luomus, siihen ei ihmisen pitäisi puuttua. Varsinkin kun on kyse lapsista useimmiten!
kuolematuomio lapsien silpomisesta pitäisi antaa.
Suhtaudut asiaan aika kiihkeästi.
Onko oma heposi kyseessä?
mutta mikä vittu teitä vaivaa ketkä puolustatte pedofiliaa sitähän se on vain uskollisessa suojeluksessa,kuolla saisitte.
Ehkä tietämättäsi olit lääketieteellinen tapaus, jolloin ympärileikkaus tehdään sillä perusteella.
Joillakin se saattaa olla syntymästä lähtien liian kireä, jolloin tohtorisetä tulee apuun.
Oletko arvioinnut, kävikö sinulle juuri niin?
Kiihottaako silpominen silpomisen suorittajaa?
Tuollaiset pitäisi tuomita raskaimman mukaan seksuaalisesta pahoinpitelystä.
Miksi asiaan ei puututa?
Hys-hys-asioita?
Vaikka selvä rikos on kyseessä.
Miksi jankutat tuosta samasta asiasta?
Saatko sen ajattelusta jotain kicksejä vai miksi luulet sen kiihottavan?
Mitä kiihottavaa näet siinä, että pikkuvauvalta napsaistaan terävällä kirurginveitsellä palanen pippelin päästä ja verta vuotaa?
Pyydä päästä apulaiseksi jollekin kirurgille, niin ehkä rauhoitut.
me muut haluamme sen loppuvan,olet ennekin puolustellut pedofiliaa,toivottavasti jäät kiinni pian.
Pitää olla faktat aika sekaisin, jos tulkitsee poikien lääketieteelliset ympärileikkaukset pedofiliaksi.
Onko umpisuolen leikkauskin pedofiliaa?
Umpisuoli voi olla puhjetessaan vaarallinen, mutta ei tuo esinahka puhkea ainakaan ihan noin normaalisti, jos ei sinulla ole jotain lääketieteellistä toimintaa sen edesauttamiSeksi!
Ottaen huomioon arabien ja useimpien muidenkin muslimimaiden hygieniatason kuumassa ilmanalassa lienee välttämätöntä, ettei miehillä ole esinahkaa, jonka alla olisi muhimassa mitä vaarallisimpia taudinaiheuttajia.
Juutalaiset huolehtivat perinteittensä mukaisesti hygieniastaan paljon paremmin, joten heidän kohdallaan kyseessä on vain uskontoon liittyvä erikoispiirre, jonka koko kansa hyväksyykin.
Onkohan muuten kukaan tutkinut hiv-tartunnan alkulähteitä?
Ettei vain johdattaisi johonkin ääri-islamilaiseen kulttuuriyhteisöön?
alkaen, mitäs niitä muita onkaan? Huulikiekot, sormien katkaiseminen ja paljon muuta.