Olen vuokraamassa minibussia Ford Transit 9 hengelle tai joku vastaava. Onko Suomessa tällaiselle autolle jokin ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus niin kuin pakettiautoille on?
Yritin kysellä AKE:sta, mutta siellä ei ollut tänään teknistä neuvontaa.
Minibussin nopeusrajoitus?
5
2434
Vastaukset
- on rekisteröity
henkilöautoksi, niin silloin tiekohtaiset nopeusrajoitukset.
henkilöauto = tiekohtainen
minibussi/bussi = max 100km/h
pakettiauto = 100km/h
kevytkuorma-auto/kuorma-auto/rekka = 80km/h- autonvuokraaja
Bussikorttiahan minulla ei ole. Autovuokraamon minibussi on varmasti henkilöautokortilla ajettavaa mallia.
Oletan, että sitä saa ajaa, kuten henkilöautoa. Joka tapauksessa kysyn asian vielä autovuokraamosta, kun asia tulee ajankohtaiseksi.
Tampere-Helsinki moottoritiellä ajelin kesällä 130 mittarinopeutta. Meni aika haipakkaa ohi Ford Transit minibussi. autonvuokraaja kirjoitti:
Bussikorttiahan minulla ei ole. Autovuokraamon minibussi on varmasti henkilöautokortilla ajettavaa mallia.
Oletan, että sitä saa ajaa, kuten henkilöautoa. Joka tapauksessa kysyn asian vielä autovuokraamosta, kun asia tulee ajankohtaiseksi.
Tampere-Helsinki moottoritiellä ajelin kesällä 130 mittarinopeutta. Meni aika haipakkaa ohi Ford Transit minibussi.ne vaan ajelee... ittekkin tulin kerran WV Transportter bussilla 160 melkein koko matkan tampereelta hesaan.
- JML82
Korostaisin että nuo 1 8 hengen minibussit, kuten Hiace, Transit ja VW, on rekisteröity henkilöautoksi. Siitä seuraa tiekohtaiset nopeusrajoitukset, mutta myös juhlava dieselvero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058