Onkohan Tampereella liikettä, joka osaisi säätää jousitusta matalemmaksi? Jousipainojen säätö vaatinee oman laiteeen, jota kaikilla ei ole.
Onko ainoa vaihtoehto maahantuoja?
Vääntösauva
2
5653
Vastaukset
- Mike
osaa tehdä itsekkin. Monttu on hyvä paikka.
- Hannu
No itse kyllä linttasin oman hiacen keulan aikalailla kenttään kun ruuvailin aikani niitä sauvoja :))
No et tartte kuin : Halli jossa tasainen lattia, hallinosturin, akselipukit (itse en käyttänyt mutta suosittelen!!) Sitten nostat etupalkista koko keulan ilmaan niin että eturenkaat on ilmassa.
Ja seuraavana voit ettiä ne sauvojen päät auton alta (hiacessa varsin helpossa paikassa heti ohjaamon jälkeen)
Spruuttaa irroitusöljyä, siinä pieni kahvipaussi jotta öölätti vaikuttaa
Sitten otat käteesi pari lenkkiä (muistithan akselipukit ja tässä nyt kuvaillaan hiacen alustan säätöä joten ei välttämättä täsmää jos sinulla on eri merkki) Ja lenkkien koko on 22mm
sitten vai ryömit alle, napsautat ne pari pulttia irti toisistaan jonka jälkeen toisen voi vaikka pyöritellä pois säädön helpottamiseksi.
Sitten pyörittelet aikasi sitä mutteria kunnes tuntuu että voisi katsoa miltä näyttää
ja lasket auton oman painon varaan ja heluttelet tovin keulaa jotta se jotenkuten asettuupi muttei täydellisesti koska toinen puoli on vielä normaalikorkeudessa,
jos tuntuu että kaikki on hyvin niin teet saman toiselle puolellle ja taas lasket ja heiluttelet muista tarkistaa onko auto suorassa!! esim vatupassilla puskureista, kaaren ja vanteen reunan väliset mitat joiden tulee täsmätä niin ja silmämääräisesti.
Vaikka tekstiä tuli paljon niin käytännössä tämä on helpompi kuin renkaiden vaihto!!
Noo minunkin pitä pudottaa oman hiacen keulaa vielä 2-4 cm ja laittaa jäykät iskarit jotta tulisi tuntumaa tiehen :) Taakse jytymmät lehtijouset ja madalluspalat.
Ainakaan en ole huomannut mitään eroa ajossa nyt kun keula tulee enemmän maassa vakioiskareilla
Mutta onnea omalle yrityksellesi!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051034
- 102908
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96787- 85693
- 48645
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi16580- 34506
- 25485
- 43482
- 44469