Paljostako myisit itsesi?

Olen miettinyt tätä jo jonkin aikaa eikä päähäni mahdu se, mitä motivaatiota kenelläkään on rahanhimoon. Tässä lainaus Cosmopolitanista 5/2005, paparazzin paljastukset:

"Saatat ihmetellä, miksi meidän on pakko turvautua työssämme näin äärimmäisiin keinoihin. Vastaus on yksinkertainen. Yhdestä ainoasta kuvasta voi saada jopa miljoona dollaria (n. 768 000 euroa)...Kerran eräs valokuvaaja uhkasi toista puukolla, koska tämä oli tullut hänen reviirilleen. Olen ajanut takaa useita julkkiksia, kaahannut moottoritiellä väärään suuntaan ja ajanut päin punaisia."

Mihin olisit valmis tästä miljoonasta dollarista? Itse vastaan: en ainakaan vaarantaisi toisten ihmisten henkiä. Television hylkäsin 18-vuotiaana vaikka olisin saanut sen ilmaiseksi, ajokorttia ei ole, eläimiä ei teurasteta minun ruuakseni...elämäni perusarvot ovat niin yksinkertaisia, sanotaan vaikka rock, rauha ja rakkaus.
8588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tyhmyyttään sitä ihmiset vaarantaa toistensa henkiä ihan ilmaiseksikin :D

Miljoonasta... hmh, tekisin töitä niska limassa mutta kenenkään henkeä en (varmaankaan, ei osaa varmasti sanoa ennenkuin joku lupaa sen miljoonan) vaarantaisi enkä läheisten terveyttä. Omani kanssa voisin ottaakin joitain riskejä.

***

Äänestä

Pääsen makaamaan lähteen äärelle, missä kauniit tytöt ja pojat tarjoilevat viikunoita ja rypäleitä makaillessani iki ihanassa paikassa palkintona uskollisuudesta jumalle, ja ainoa profeetta on muhammad.

Äänestä

Jäin miettimään asiaa mutta en nyt suoraan keksinyt mitä olisin valmis tekemään saadakseni miljonan. Toistaiseksi olen tyytynyt lottoamaan.

Mietin muun muassa sitä mitä tämä paparazzi oli myynyt? Hän oli valinnut ammatikseen uutiskuvien ottaminen. Meidän maailmassa vaan on niin että joistakin kuvista maksetaan enemmän kuin toisista. Huippuhintaa maksetaan julkkiksista tilanteista joita ei ole tarkoitettu yleiseen tietoisuuteen. Tyydyttääkseen meidän tavallisten pulliasten suunnatonta tirkistelyn tarvetta (syytä itsetutkiskeluun) lehdet ovat valmiita niistä maksamaan. Montakohan senttia siitä tulee jokaista "kontaktia" kohden?
Paparazzi oli myynyt ammattitaitonsa enkä tiedä onko hän sen kummempi kuin ne jotka haluavat näitä kuvia nähdä. Kenen tässä pitäisi osoittaa sormeaan ja kenelle?

Toinen asia joka kysymyksesi toi mieleen on se että kääntäkäämme kysymys toisin päin. Miten halukas olet pysymään uskollinen periaatteille joita pidät erittäin tärkeinä? Huomaame hyvin nopeasti että saatamme luopua niistä hyvinkin vähäpätöisemmästä syystä kuin miljoona rahayksikköä. Tietenkin me joudume pohtimaan aika ajoin mikä todellakin on tärkeätä ja varmaan toteamme että on syytä korjata omaa näkemystään mutta sitä tuskin voi sanoa itsensä myymiseksi.

Minä en ole uskova mutta silti haluan viitata erääseen asiaan joka on lainaus raamatusta nimittän 1. käsky: Minä olen jumalasi jne. mikä minulle tarkoittaa "älä myy itseäsi"

Äänestä

persettäni varmaan pienemmästäkin summasta :)

Tuntematonta, potentiaalisesti viatonta ihmistä en tappaisi mistään summasta.

Paparazziksi voisin kyllä ruveta, julkkiksilla on niin käsittämättömät tähtitieteelliset tulot, että kyllä ne mun puolesta saavat hiukan kärsiäkin niiden eteen ;)

Äänestä

Minä ainakin olen sen verran vähän inhimillinen, jotta riskin ottaisin. Kaikki riippuu todennäköisyydestä minkä arvioisin (siis ei välttämättä todellinen riskiprosentti). Aina jonkun 5 % prosentin riskin ainakin kestäisin tuosta summasta. Siis vaikkapa törmäisin autoon (siitä en tiedä miten kävisi). Kääntöpuolena tällä asialla on se että minä ainakin kestäisin myöskin seuraamukset kitisemättä. Muuta vaihtoehtoahan ei olisi ja itsehän olisin riskin ottanut. Uskoakseni ihmiset ovat melkoisia riskinottajia ja sopeutujia. Ihmiskunnan historiahan sen todistaa. Miksi taistella sitä vastaan.

Raha ei edesauta henkistä kasvua, mutta ei siitä haittaakaan ole. Silla rahalla saisin takuulla myöskin paljon hyvää aikaan. Jos vaikka jeesustelemaan ruvetaan niin 10 000 eurolla saisi porakaivon tai parikin maailman janoisille. Tarkkaa prosenttia en nyt muista, mutta maailmassa elää noin 4 miljardia ilman puhdasta juomavettä.

Elämäni perusarvot ovat kohdella muita ihmisiä hyvin, olla jeesustelematta, yritän auttaa kanssaihmisiä jos ei ole vaihtoehtoa. Omaa korkean omanlaiseni moraalin.

ps. asun vuokralla ja omaan television, tietokoneen, auton ja kaikkea mitä tarvitsen. Eikä rahaa ole mitenkään liikaa.

Äänestä
  • Oletko sitä mieltä että riskinotto on samaa kuin itsensä myyminen? En näe että näin olisi edes aina silloin kun tavoitteena on suuri rahamäärä.

    Äänestä

tv:tä hylkäämään. Sieltä tulee paljon sivistävää ohjelmaa. Ja mitä eläimiin tulee niin ne on ruuaksi joten ei ole mitään syytä jättää lihan syöntiä väliin...

Äänestä

No miljoonasta eurosta olisin valmis tekemään vaikka mitä. Ainoat poissuljetut vaihtoehdot lienevät lähinpien omaisten tappaminen ja itsemurha(d'oh). Tunnustan avoimesti, että olisin miljoonasta valmis vaikka palkkamurhaajaksi. Tosin vain jos en voisi jäädä kiinni. Elinkautiseen en edes miljoonasta menisi.

Arvomaailmani erovat siis aika lailla ketjun aloittajasta, pohjana taitaa olla valaistunut itse-intressi ja periaate "tarkoitus pyhittää keinot". Eli nautinnollisesti syön muiden eläinten lihaa ja nautin kaikista modernin maailman herkuista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


blackmagicwoman kirjoitti:

Olen miettinyt tätä jo jonkin aikaa eikä päähäni mahdu se, mitä motivaatiota kenelläkään on rahanhimoon. Tässä lainaus Cosmopolitanista 5/2005, paparazzin paljastukset:

"Saatat ihmetellä, miksi meidän on pakko turvautua työssämme näin äärimmäisiin keinoihin. Vastaus on yksinkertainen. Yhdestä ainoasta kuvasta voi saada jopa miljoona dollaria (n. 768 000 euroa)...Kerran eräs valokuvaaja uhkasi toista puukolla, koska tämä oli tullut hänen reviirilleen. Olen ajanut takaa useita julkkiksia, kaahannut moottoritiellä väärään suuntaan ja ajanut päin punaisia."

Mihin olisit valmis tästä miljoonasta dollarista? Itse vastaan: en ainakaan vaarantaisi toisten ihmisten henkiä. Television hylkäsin 18-vuotiaana vaikka olisin saanut sen ilmaiseksi, ajokorttia ei ole, eläimiä ei teurasteta minun ruuakseni...elämäni perusarvot ovat niin yksinkertaisia, sanotaan vaikka rock, rauha ja rakkaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu