ÄLKÄÄ OSTAKO

Älkää hyvät ihmiset suostuko automyyjän ensimmäiseen tarjoushintaan.

Katsokaapa hiukan noita tarjouskampanjoita. Tämänkin päivän lehdessä paras etukampanja tarjoaa yli 5000 euron edun normaalihintaan. Eikä sitäkään kukaan myyjä anna tappiokseen, ei lähimainkaan.

Auton kuin auton hintaan pystyy hyvä tinkaaja saamaan helpostikin 10% edun lisävarusteina, huoltoina ja hinnanalennuksina.
7618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nimenomaan näin se on. Jos myyjällä on vähänkin halua päästä koslastaan eroon, niin se suostuu alennukseen.

Äänestä
  • Eihän ne kaljamahaset sulan myyjät haluakkaan myydä autoja. Kuhan möllöttää sanomatta sanaakaan.
    Vaikka olisi ostamassa 500eken uunoa

    millä ne elää??

    Äänestä

Itse en koskaan tingi kun ostan autoni, jos auto miellyttää ojennan myyjälle kättä ja kirjoitetaan paperit. Siisi hommma, myyjällekin jää hyvä kuva, tarjoaa lounaan ja tulee aina huollossa käyttäessäni auliisti juttelemaan. Säilyy suhteet eikä näytä tyhmältä juntilta.

Äänestä
  • Ei ilmaista lounasta ole, tosin hiirenloukussa on, olemassakaan. Teit ostajana karkean perusvirheen suostumalla "ilmaiseen lounaaseen". Ostaminen on niin vaikea asia, että sitä ei opeteta edes kauppakorkeakoulussa. Ostajan perussääntö no 1 on, älä tule liian tutuksi myyjän kanssa, sillä se tietää jatkossa vain pelkkiä ongelmia. Tingi ja huollata toisessa liikkeessä, näin ostaja pitää kahden liikkeen myyjät varpaillaan.

    Äänestä

  • Ja myyjä nauraa partaansa että taas yksi juntti joka ei osaa edes tinkiä... ei voi mitään jos et ole tottunut ostamaan muualta kuin maitokaupasta.

    Äänestä

  • Eikö kaikki autonostajat tinkaa?No ompa outoa!

    Äänestä

Et ole ensimmäinen, joka sanoo, että pitää tinkiä. Itse olen useammankin kerran yrittänyt pokerinaamalla kunnon kauppoja, vaan eivätpä ne ota tuulta purjeisiin. Kenties en ole kunnon kauppamies?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tinkaamatta kirjoitti:

Älkää hyvät ihmiset suostuko automyyjän ensimmäiseen tarjoushintaan.

Katsokaapa hiukan noita tarjouskampanjoita. Tämänkin päivän lehdessä paras etukampanja tarjoaa yli 5000 euron edun normaalihintaan. Eikä sitäkään kukaan myyjä anna tappiokseen, ei lähimainkaan.

Auton kuin auton hintaan pystyy hyvä tinkaaja saamaan helpostikin 10% edun lisävarusteina, huoltoina ja hinnanalennuksina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu