maksaa, ne kun eivät vielä ole tehneet sellaista autoa joka toimisi ikuiseti. täällä tuntuu kaikki olevan sitä mieltä että, jos autossa on joku vika niin myyjä on siitä ikuisesti vastuussa.
Harva edes käsittää mikä idea on auton huollossa?
Sen idea on se: että sillä pääsee seuraavaan huoltoon asti ilman että mikään hajoaa.
eli autot pitää huoltaa jos niillä ajaa.
Aika turhanpäiväistä lätinää on puheet huijaavista jobbareista ja muusta.
Huoltakaa ne autonne asianmukaisesti niin niillä pääsee yllättävän pitkälle ilman minkaanlaisia murheita.
Ei se autonmyyjä ole vastuussa jos autonsa jättää huoltamatta ja se sen takia hajoaa.
Harva edes käsittää mikä idea on auton huollossa?
Sen idea on se: että sillä pääsee seuraavaan huoltoon asti ilman että mikään hajoaa.
eli autot pitää huoltaa jos niillä ajaa.
Aika turhanpäiväistä lätinää on puheet huijaavista jobbareista ja muusta.
Huoltakaa ne autonne asianmukaisesti niin niillä pääsee yllättävän pitkälle ilman minkaanlaisia murheita.
Ei se autonmyyjä ole vastuussa jos autonsa jättää huoltamatta ja se sen takia hajoaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ajattelisi niin että pidetään myyjää vastuullisena jos auto hajoaa, vaan että kyse on siitä, että ajatellaan myyjän huolehtineen että auto on myyntihetkellä kunnossa ja ehjä.
Tosin, jos auto tulee liikkeeseen myyntiin, vaikka 2000 km huollon jälkeen, niin tarkoittaako se että myyjäliikkeen on taas huollatettava auto ja tarkistettava sattuuko siinä olemaan vikaa? Eikö ole ihan sanomattakin selvää että autossa voi olla jotain, tai tulla jotain, joka tulee esiin seuraavassa huollossa, niin kuin olisi tullut edellisellekin omistajalle.
Onko määritelty jossain että myyjän pitää myydä ehjä ja juuri huollettu auto?
Pahin ongelma käytettyjen autojen jobbareilla ja joskus ihan merkkiliikkeilläkin on epärehellisyys. Auton käyttöhistoriasta kerrotaan epätotuuksia (=valheita), havaittuja vikoja, puutteita ja vastaavia jätetään tietoisesti kertomatta ostajalle.
Ei ostaja voi kaikkea lyhen silmittelyn ja koeajon perusteella havaita. Ammattimyyjät ovat olevinaan "ammattilaisia" alallaan silloin kun se heille sopii. Ostaja on lähtökohtaisesti aina maallikko.
Määräaikaishuollot ovat oma juttunsa. Nyt puhutaan korjausta vaativista vioista (joskus kallistakin) jotka ovat olleet autossa myyntihetkellä ja vielä siten, että myyjä on sen tiennyt ja salannut. Totta on tietysti sekin, että myös turhasta valitetaan.
välttämättä ole koskaan ajanut sillä autolla, eikä silmäillyt sitäkään minkä ostaja, miten se voisi siitä kaupan kohteesta mitään tietää? Kyllä ostajan on parasta vaan tutkia kunnolla.
Tottahan tuo - itse pitää tutkia - jos osaa ja ymmärtää.
Tarkoitin, että vaikka myyjä ei autosta todellakaan tietäisikään mitään - silti kertoo autosta asiantuntevia ja vankkoja tietoja kehuen auton maasta taivaisiin. Tätä pidän moitittavana.
Jos taas ammattimyyjä salaa tietämänsä vian - sitä pidän tuomittavana - joskus jopa petoksena.