Suomi/tuontiauto

Kuinka nopeasti tuontiauto muuttuu suomiautoksi.
Ei kai se ole tuontiauto loppuun asti?
Tuontiauto jota ei ole ruostesuojattu ruostuu Suomessa parissa vuodessa pahenpaan kuntoon kuin vastaavan ikäinen hyvin ruostesuojattu suomiauto.
51323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kai sen tuontiautonkin voi ruostesuojata hyvin?

Äänestä
  • Suomi-autoja on taasen alettu maahantuojan/tehtaan puolesta ruostesuojata?
    EU-uun liittymisen jälkeen autot tulevat siinä kunnossa kuin tehtaalta lähtevät. Ei niitä tietääkseni enää käsitellä sen enempää. Muinoin kun kaikki oli toisin niitä kyllä suojattiin.
    Vai tietääko joku Suomi-auto myyjä asian tarkemmin?

    Äänestä

  • Metallimies kirjoitti:

    Suomi-autoja on taasen alettu maahantuojan/tehtaan puolesta ruostesuojata?
    EU-uun liittymisen jälkeen autot tulevat siinä kunnossa kuin tehtaalta lähtevät. Ei niitä tietääkseni enää käsitellä sen enempää. Muinoin kun kaikki oli toisin niitä kyllä suojattiin.
    Vai tietääko joku Suomi-auto myyjä asian tarkemmin?

    Sama se on mitä ihmisille kerrot. Samat pässit kuvittelevat silti suomiautoissa olevan maaginen ruostesuojaus, isommat akut, tehokkaammat laturit, lämppärit ja penkinlämmittimet. Viikko menee että saat yhden kärpiön päähän taottua faktat, silti se sanoo "mutta kun silti...."

    Mutta ei ongelmaa. Nuo älykääpiöt ostavat kuitenkin autonsa vain merkkiliikkeiden vaihtoautoista. Myyjän määrää se kuka vanhasta ruostekoslasta antaa parhaimman "hyvityksen". Tärkeintä on että autossa on titaanitakuu, leijonatakuu, huuhaatakuu tai mikävaantakuu joka käytännössä tarkoittaa sitä, että auto on samaa paskaa kuin muutkin, mutta ostajalle tulee mielikuva perusteellisesti syynätystä vaihdokista. No jos ostaja jotain vikaa löytää, niin ehkä se korvataan samalla tavalla kuin muihinkin vaihtureihin. Jos on pakko.

    Äänestä

Kun tuontiautossa on rekisterikilvet kiinnitetty kilven omista reijistä kilven kiinnitykseen tarkoitetuilla ruuveilla ja päivävaloautomatiikka ei sitä erota Suomiautosta.

Äänestä

Jännä käsite tuo tuontiauto.

Eikös lähes kaikki autot ole ns. tuontiautoja ? Ennen oli sentään Saab Suomesta...

Tuontiauto käsite ns. negatiivisessa mielessä on tehty tarkoituksellisesti "hämärtämään" muiden kuin ns. virallisten maahantuojien tuomia käytettyjä ajoneuvoja.

Samassa yhteydessä (negatiivisessa mielessä) tuodaan esille mm. ajoneuvon huono luotettavuus, epäselvä huoltohistoria, epäluotettavat kilometrit, kolarointi, arvon aleneminen, huono hyvityshinta jne... Kaikki höpön löpöä.

Saksassa on paljon kovemmat "sanktiot" kuin esim. Suomessa koskien autokaupan sääntöjä.
Siellä pääsäntöisesti merkitään kauppakirjaan jos mm. entinen taksi, kolaroitu/kolaroimaton, takuu voimassa vai ei, kuinka monet avaimet olemassa, montako omistajaa...Mikäli myyjä antaa väärät tiedot, kyseessä on aina selkeä PETOS.

Näitä samoja asioita ei Suomessa hevillä löydä ns. virallisista kauppasopimuksista. Se luotettavuudesta...

Mikä tahansa auto ruostuu oli se tuotu joko uutena tai käytettynä Suomeen, ellei sitä asianmukaisesti ruostesuojata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen.. kirjoitti:

Kuinka nopeasti tuontiauto muuttuu suomiautoksi.
Ei kai se ole tuontiauto loppuun asti?
Tuontiauto jota ei ole ruostesuojattu ruostuu Suomessa parissa vuodessa pahenpaan kuntoon kuin vastaavan ikäinen hyvin ruostesuojattu suomiauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu