Oikeammin kaikkialla missä USA on joko tekijänä tai takapiruna jatkuu suunnitelmallisesti.
Hiroshima, Nagasagi...
Guernican kaupungin tuusannuuskaksi pommittamisesta natsien toimesta v. 1937
tulee ensi vuonna 70v.
Tuntuu käsittämättömältä, että vielä kolmannella vuosituhannella
jatketaan järjenköyhää instratrufuktuurien tuhoamista.
Mitä tällä voitetaan pitkällä tähtäimellä?
Vain vihollisuuksien jatkumisen varmistamista tällä nyt haetaan!
järjetön tuhoaminen Lähi-Idässä
12
524
Vastaukset
- taas....
uuden-vanhan nikin käyttöön! hahahahhaaa!!!!!
Kyllä "tiltu" osaa!!!!- mikä helvetti
se TILTU on ,viimeksi kun joku kysyi et edes tiennyt,kerro nyt.
- tuhoamiselle
Jumala suojelee Israelin kansaa petojen hyökkäyksiltä, joten voimme olla optimistisen luottavaisia että rauha palautuu aikanaan.
Groznyi on Tshetshenian pääkaupunki, vaikka tosin ironmikes ei ole vielä löytänyt koko maatakaan kartalta...
USA ei ole kuitenkaan tuota soraläjää tuottanut, vaan asialla ovat olleet itänaapurimme uljaat sotapojat, joiden mielestä tshetsheenien pääkaupunki sijaitsi ihan väärällä paikalla, joten sen murskaaminen on ihan relevantti ja luvallinen asia.
Tosin voi epäillä, että myös Tshetsheniassa jatkuvat vihollisuudet jonnekin 3000-luvulle asti...- juupis
Kukaan muu kuin sinä ei ole kyseistä maata löytänyt. sillä sellaista maata ei ole edes olemassa. Onko kovinkin vaikea tajuta, että se on yhä osa Venäjää, vaikka sinä toivoisit sinne terroristeille uutta pesäpaikkaa.
- kiitteli
vuolaasti Putinia kun he tappoivat, erään lasten murhaaja, tsetseeni terroristin.
kiitteli kirjoitti:
vuolaasti Putinia kun he tappoivat, erään lasten murhaaja, tsetseeni terroristin.
Paninko pahan kysymyksen?
Jos vastaat, että Bush puhui väärin, silloin Putin teki väärin tapattaessaan tshetsheenin.
Jos vastaat, että Bush teki oikein, todistat vain usein esittämäni väitteen, että Bush on älykäs ja taitava maailman mahtavimman viran haltija.
Jään innolla odottamaan vastaustasi...- olen
Hitman-1 kirjoitti:
Paninko pahan kysymyksen?
Jos vastaat, että Bush puhui väärin, silloin Putin teki väärin tapattaessaan tshetsheenin.
Jos vastaat, että Bush teki oikein, todistat vain usein esittämäni väitteen, että Bush on älykäs ja taitava maailman mahtavimman viran haltija.
Jään innolla odottamaan vastaustasi...sitä mieltä että jokainen pitäisi tuomita tuomioistuimessa.
Bush tai Putin eivät ole oikeita ihmisiä arvioimaan kuka on terroristi ja kuka vapaustaistelija.
Bush teki ehdottomasti väärin. olen kirjoitti:
sitä mieltä että jokainen pitäisi tuomita tuomioistuimessa.
Bush tai Putin eivät ole oikeita ihmisiä arvioimaan kuka on terroristi ja kuka vapaustaistelija.
Bush teki ehdottomasti väärin.Putinin olisi ehdottomasti pitänyt jättää Basajev henkiin, kuten Bush jätti Saddam Husseinin henkiin.
Tästä huomaamme, että Bush tekee moraalisesti oikein, ja Putin tekee moraalisesti väärin.
No, sehän ei toki ole mitään uutta venäläisjohtajien taholta...- unohda,,
Hitman-1 kirjoitti:
Putinin olisi ehdottomasti pitänyt jättää Basajev henkiin, kuten Bush jätti Saddam Husseinin henkiin.
Tästä huomaamme, että Bush tekee moraalisesti oikein, ja Putin tekee moraalisesti väärin.
No, sehän ei toki ole mitään uutta venäläisjohtajien taholta...että Bush on vieraalla maalla, Putin omassa maassaan, siinäkin on suuri ero.
Vaikka Bush jätti Saddamin eloon, syyttömiä siviilejä hän sen sijaan tappaa urakalla, joten ei taida olla Bushin moraalissa hurraamista.
Bush on kuitenkin aivan toista mieltä kanssasi Basajevin tappamisesta. - Paivan parhaat naurut
unohda,, kirjoitti:
että Bush on vieraalla maalla, Putin omassa maassaan, siinäkin on suuri ero.
Vaikka Bush jätti Saddamin eloon, syyttömiä siviilejä hän sen sijaan tappaa urakalla, joten ei taida olla Bushin moraalissa hurraamista.
Bush on kuitenkin aivan toista mieltä kanssasi Basajevin tappamisesta.Saa aina talta palstalta. Miksette lahde vapaaehtoisinina ratkaisemaan naita selkkauksia, koska teilla nakyy olevan homma hanskassa? Pera-Hikialta pesee!
- siellä
on pääosin tuhottu. Kutempa vaikka siltoja ja teitä.
Esimerkiksi Beirutin tuhot ovat keskitettyjä tiettyihin kaupunginosiin ja tiettyihin kortteleihin. Ei mitään summittaisia ja laajamittaisia mattopommituksia.
' Tuntuu käsittämättömältä, että vielä kolmannella vuosituhannella
jatketaan järjenköyhää instratrufuktuurien tuhoamista.
Mitä tällä voitetaan pitkällä tähtäimellä?
Vain vihollisuuksien jatkumisen varmistamista tällä nyt haetaan! '
Periaattessa jos Libanonilaiset ottaa valtiona vastuun siitä että syttyi sota Israelin kanssa niin he myös valtiona voisivat korjata ongelmakohdat jotka aiheutti sodan. Selväähän on että Libanonin valtio oli vastuussa siitä mitä se sallii etelässä puuhasteltavan. Joten varmasti oppi tuhota avain infrastruktuuria on aivan oikea jos halutaan tuhota viholisen sodankäyntikyky ja saada aikaan sotilaallinen voitto.
Siksi en luule että mikään muuttuisi uuden konfliktin yhteydessä ellei hizbo ongelmaan aleta puuttua tiukalla kädellä. Paljon rahaa alueelle, toivottavasti uudeleenrakennukseen, mutta eivät tunnu älyävän eliminoida tekijöitä jotka saattavat aiheuttaa lisää sotatoimia.
Onhan vielä voimassa Israelin puolelta oikeutettu tavoite riisua hizbon kaltainen vihamielinen yksityisarmeija aseista. Sekä saada omat sotilaat kotia. EI sitten väliä kuka nämä tavoitteet toteuttaa, hizbo vapaaehtoisesti, Libanon/KV. joukot rähinässä ja voimatoimin vai Israel rähinässä ja voimatoimin. Toivottavasti kolmannesta kohdasta aletaan menä ensimmäisen suuntaan eikä palata jälleen suuren luoka sotatoimiin. Nimittäin ellei niitä hizbon asevarastoja ja kuljetuksia takavarikoida tai tuhota toisen osapuolen toimesta, ei ole toivoa että ensimmäisenä mainittu vaihtoehtokaan toteutuisi. 'Yleensähän se poliisi tarvitaan valvomaan lakia ennekuin Untamo lopettaa pontikan keiton.'
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi655885Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3445707Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182038Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501202Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061