Minulla on ollut jo neljä päivää toistuvaa päänsärkyä.Päänsärky sijoittuu usein toisen silmän alueelle tai kokokasvojen/ohimoiden/otsan ja päälaen alueelle .Jomotus toistuu kohatuksina noin tunnin välein. Kohtauksíin liittyy huonovointisuutta. Kyse saattaa olla migreenistä mutta en usko koska minulla on ollut se ennenkin ja oireet ovat olleet aivan erilaisia.Hartiat eivät ole jumissa.Ei näköongelmia.
Onko kellään tietoa mistä voisi olla kyse?kellään samanlaisia kokemuksia?
Onko kellään tietoa mistä voisi olla kyse?kellään samanlaisia kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
On varmaan miljoona mahdollisuutta tuohon särkyyn purennasta alkaen, mutta koska myös monet vaaralliset veritulpat oireilevat ilmeisesti ensin silmän lähellä päänsärkynä, niin kannattaisi tarkistuttaa ainakin se asia.
hei! liittyykö päänsärkyysi kyynelvuotoa silmästä? auttavatko mitkään ns. tavalliset särkylääkkeet? oletko mieshenkilö? toivottavasti et sairasta sarjoittaista päänsärkyä? on harvinainen tauti ja lähisukulaiseni kärsii tästä taudista.
Itselläni ko. sairaus on...
mukavaa se ei ole =)
Harvemmin siihen tosin pahoinvointisuutta liitetään...
Muut oireet kyllä sopivat ko. päänsäryn kuvaan.
Enemmän tietoa eri päänsäryistä saa tietoa sivuilta:
http://www.migreeni.org
tai
http://www.nuppikipu.com