Onko kellään tietoa tai kokemusta tällaiseen vaivaan ja onko näillä yhteyttä keskenään?
Pari vuotta on lonkissa vaivannut limapussitulehdus,alkoi yhtäaikaa molemminpuolin.On hoidettu kortisonilla ja kipulääkkeillä huonoin tuloksin.Nyt on sitten tullut kantakalvon tulehdus(plantaarifaskiitti) vasempaan jalkaan,kipua myös vähän myös toisessa jalassakin.Sitä yritetään hoitaa nyt liimasitein ja ehkä kortisoonilla.Olen kuullut että usein yli 50 vuotiailla on näitä vaivoja,voisiko naisilla olla estrogeenin vajetta?
Bursiitit ja kantapää
3
2182
Vastaukset
- bissone
Itselläni särki lonkkaa ja kortisoni ei auttanut. Kuvattiin ja oli hiukan kulumaa. Fysioterapeutti kertoi, että voi särkeä vuodenkin. Eli lonkan rustopinnoissa on meneillä jokin prosessi ja se särkee. Hänellä oli ollut samanlaisia potilaita useampi. Sain hierontaa ja lonkan venytystä ja tästä oli apua.Kotona tein hänen neuvomiaan liikketä ja yritin venyttää lonkkaa. Panacod ja Sirdalud ovat päivittäisessä käytössäni, sillä muita kipulääkkeitä ei mahani kestä. Toisessa lonkassa alkaa olla sama vaiva, joten samoja konsteja on yritettävä siihenkin. Särky hellittää joskus. Ehkä vastauksestani on sinulle jotain apua.
- =o)
....jalkani kantapäästä on vapautettu ns. jotkut kalvot ja sen jäkeen ei pienintäkään kipu oiretta, kävellessä tai rasituksessa! Ennen tätä toimenpidettä, järkyttävä kipu molemmissa kantapäissä!
Mistään tulehduskipu/kipulääkkeistä ei mitään apua minun tapauksessa.- AH55
Miten ja missä kantapääsi hoidettiin, fysio vai leikkaus? Minulla urheilun jälkeen akillesjänteen kiinnityskohdat, varsinkin sivuilla ovat niin kipeät "jäähdyttyään" ettei tee mieli kävellä. Ja vaivaa on jatkunut toista vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18511391
- 575412
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462677- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441785Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271443Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411440Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61366Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371349