Lebensraumia

CityMacho

Saksan logiikka omalle itälaajentumiselleen oli täsmälleen sama kuin Helsingin: elintilan, lebensraumin, hankkiminen.


Valloittajat tulevat aina vapauttajina.

Itälaajentujia yhdistää vahva usko siihen, että uudet hallitsijat pystyvät hallitsemaan liitetyn alueen asioita paremmin kuin entiset hallitsijat. Valtaajat tulevat aina vapauttajina.

Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajunen ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jan Vapaavuori esittelivät Sipoo-näkemyksiään viime lauantain Pressossa.

"Tämä ei ole ryöstö", toteaa Pajunen jutun otsikossa, mikä saa lukijan helposti ajattelemaan, että tämä on ryöstö.

Pajunen on vakuuttanut, että Helsingillä ei ole muita aluevaatimuksia (jos ei oteta huomioon sitä pientä osaa Vantaasta, jonka Helsinki haluaa samassa paketissa Sipoon kanssa).

Samalla tapaa Adolf Hitler vakuutti, että Sudeettialue oli hänen viimeinen alueellinen vaatimuksensa Euroopassa.

"Onko 18 000 sipoolaisen näkökulma tärkeämpi kuin yli miljoonan muun ihmisen", kysyy puolestaan Vapaavuori, ikään kuin hänellä olisi valtakirja myös espoolaisilta, vantaalaisilta ja kaikilta muiltakin lähiseutujen asukkailta.

Kun Hermann Göring perusteli Nürnbergin puoluekokouksessa Sudeettialueen liittämistä Saksaan, hän käytti samanlaista argumentointia: "Mitätön osa Euroopasta (Tshekkoslovakia) ahdistelee ihmiskuntaa."

Logiikka on se, että vähemmistöön kuuluvien yksilöiden oikeudet ovat vähäisempiä kuin enemmistöön kuuluvien yksilöiden.

Tässä ei tietenkään ole tarkoitus rinnastaa Vapaavuorta Göringiin tai Pajusta Hitleriin. Se olisi liioittelevaa ja loukkaavaa.

Mutta ihmiset ovat ihmisiä. Heillä on samat aivot ja sama logiikka käytössä, käsittelivät he sitten pieniä tai isoja kohtaloita.

Sipoolaiset ymmärrettävästi vastustavat alueidensa liittämistä Helsinkiin, ihan niin kuin tshekkoslovakialaiset aikoinaan. Mutta kummassakin tapauksessa asioista on päätetty isommissa pöydissä, ilman tšekkejä ja sipoolaisia.

Helsingin takuumiehiksi on puhuttu ministerit Heinäluoma (Helsinki), Manninen (Tornio) ja Vanhanen (Nurmijärvi).

Tshekkoslovakian kohtalosta taas päättivät Saksan kanssa ministerit Chamberlain (Britannia) ja Daladier (Ranska) sekä johtaja Mussolini (Italia).

Mussolini muuten esitti "sovitteluehdotuksen", joka hyväksyttiin. Todellisuudessa ehdotus oli Saksan ulkoministeriön laatima. Mussolini toimi vain bulvaanina, ja Chamberlain ja Daladier nielaisivat syötin.

Jännä nähdä, millaisia ja kenen laatimia sovitteluehdotuksia Sipoo-neuvotteluihinkin vielä tuodaan.

Kun Saksa oli aloittanut Tshekkoslovakian silpomisen, Unkari ja Puola riensivät haaskalle vaatimaan omaa osaansa.

Miten käy Sipoon? Esittävätkö nopeasti kasvavat ja pinta-alaltaan ahtaaksi käyvät Kerava ja Järvenpää omia oikeutettuja aluevaatimuksiaan?

Stalin piirsi jatkosodan jälkeen Enson paperitehtaat Neuvostoliiton puolelle rajaa.

Helsinki puolestaan on piirtänyt hyvätuloisten asuinalueiden lisäksi myös Ingmanin tehtaat Helsinkiin. Näin Helsinki saisi sitä teollisuutta, jota se ei takavuosina suostunut millään päästämään rajojensa sisäpuolelle.

Helsingin logiikalla esimerkiksi Monacolla olisi täysi syy vaatia alueita Ranskalta, joka ei ole osannut kaavoittaa Välimeren rantaa yhtä tehokkaasti kuin Monacon ruhtinaat.

1

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ja niin

      Hei pitäiskö sun olla jossakin hoidossa?

      Jäikö lääkkeet ottamatta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      442
      2631
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2485
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      434
      1092
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1068
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      940
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe