Viinit ja muut nautintoaineet kauppoihin asteittain: jo ensi viikolla.
Aluksi Punakoneen ALKO voisi toimia maahantuojana ja tukkurina, mutta ensi vuoden alusta tulee vapauttaa maahantuontikin, kuten vapaassa ja demokraattisessa maassa tuleekin.
Siitä se edistys lähtee vyörymään tänne Pohjolan perukoillekkin.
Ja punakoneenkin tulee palata maan pinnalle jo: Suomi ei ole SDP!
Aluksi Punakoneen ALKO voisi toimia maahantuojana ja tukkurina, mutta ensi vuoden alusta tulee vapauttaa maahantuontikin, kuten vapaassa ja demokraattisessa maassa tuleekin.
Siitä se edistys lähtee vyörymään tänne Pohjolan perukoillekkin.
Ja punakoneenkin tulee palata maan pinnalle jo: Suomi ei ole SDP!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja teinialkoholistien määrä räjähtäisi käsiin. Ei kiitos!
Miten niin?
Onko Ranskassa, Saksassa tai Englannissa teinialkoholismi räjähtänyt käsiin?
Onko Suomen teinit "vammaisia," sitäkö yrität väittää?
Kysymys on siitä että valtio alistaa Kansalaisiaan tuomitsemalla heidät heikoiksi ja edesvastuuttomiksi.
Tämä jos mikä on edesauttamassa alkoholismia.
Meillä alkoholikulttuuri on niin nuorta, kun vielä 60-luvulla ei moralistisista syistä kansa juonut alkoholia kuin pienen murto-osan nykyiseen verrattuna. Ei voi mitenkään verrata täkäläisiä tapoja noihin maihin, joissa alkoholin käyttö on ollut vapaata pitkään.
On tutkittu juttu, että alkoholin saatavuutta parannettaessa ja hintaa laskettaessa kulutus nousee.
Teinien väkevämpien juomien saatavuus paranisi reilusti, mistä seuraisi kova kulutuksen kasvu.
Aikuisilla yli 20-vuotiailla muutos olisi paljon pienempi, mutta silti kulutus kasvaisi kun saatavuus paranisi.
Viinien maahantuonti on kaikille sallittua liiketoimintaa. Itseasiassa suuri osa Alkon myymistä viineistä on jonkun muun maahantuomia. Samoin ravintolaviinit ovat useinmiten muiden maahantuomia.
Viinin vähittäismyynti on nykyisin sallittua vain Alkossa.
Minusta viinit sopisivat hyvin ruokakauppoihinkin. Hintoihin sillä tuskin on suurta merkitystä. Niillä olisi käytännössä suppeampi valikoima myynnissään, kuin erikoiskaupassa. Hyllytila on kortilla.
Itselleni on melko sama, haenko viinini Alkosta, tai S-marketista. Tuskin se paljoa kulutukseen vaikuttaa. Ja tuskin se nuorisokaan siitä pilalle menee. Ei viinin saanti ole ollut ongelma tähänkään saakka. Paitsi joidenkin mielikuvituksessa.
Itseasiassa sillä on aivan älyttömän suuri merkitys.
Onko Suomi demokraattinen ja vapaa valtio vaiko totalitäärisen kontrollin sosialistinen kehto?