Jos me olisimme pitäytyneet

opeissa, niin eläisimme 500 luvulla kuin islamistit tänään.

Kehitys ja ihmisarvoinen elämä ei ole uskovaisten eikä kirkon ansiota - vaikka kuinka tuputatte 'rakkauden sanomaa'.

Kirkon ja uskovaisen 'rakkaus' on SELKEÄSTI HUORAAMISTA.
3138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se naiminen on sitä oikeeta rakkautta. Uskokaa jo viimeinkin.

Äänestä

Sen verran uskonnot vaikutti meihin aikoinaan että olemme nykyään noin 1000v kehityksestä jäjessä.
Ilman uskontoja autokin olisi keksitty jo 1000v sitten.

Äänestä
  • et kasvihuoneilmiö olisi kohdannut meidät jo aikaisemmin?
    No eiköhän tuo autoilukin tule osakseen saamaan aikamoisia rajoituksia jos hengissä meinaamme pysytellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskovaisten eli kirkon kirjoitti:

opeissa, niin eläisimme 500 luvulla kuin islamistit tänään.

Kehitys ja ihmisarvoinen elämä ei ole uskovaisten eikä kirkon ansiota - vaikka kuinka tuputatte 'rakkauden sanomaa'.

Kirkon ja uskovaisen 'rakkaus' on SELKEÄSTI HUORAAMISTA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu