T.S.(4.9.)hallitussihteeri Heikki Kuitunen: "Erilaisiin tarkoituksiin halutaan koko ajan kevyemmän verotuksen autoja, hän toteaa. Linja aiotaan kuitenkin pitää nykyisenkaltaisena" Herra Kuitunen näyttää tietävän jo tulevankin hallituksen verolinjaukset.Miten se on mahdollista? Omaako hän muiden taitojensa lisäksi myös ennustajan lahjoja? Lienee ainakin teoriassa mahdollista että tuleva valtionvaraiministeri (toisin kuin nykyisin hommaa hoitava paskahousu) ottaa ministeriössä todellisen vallan ja siirtää virkamiehet mielipiteineen niille kuuluvaan arvoon.
Shamaani
H.Kuitunen
2293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olipa valtiovarain- tai minä tahansa ministerinä kuka vaan, Kuitunen päättää miten autoilua verotetaan. Siitä yksinkertaisesta syystä, että hän yksin on kirjoittanut joka sanan autoverolaeista eikä yksikään politiikko kykene Kuitusen kanssa väittelemään asiasta. Eivätkä ne haluakaan, koska palkka juoksee muutenkin.
Oliskohan tuossa ollut kyse siitä, että joku olisi halunnut jotakin vippaskonstia, tyyliin suksboksit tai jotain vastaavaa. Voisi olla vaikka lisäpenkkejä pakun verolla, niin kuin oli viimeinen villitys.
Turun sanomain juttua en ole nähnyt, mutta jos jostain tämän tapaisesta on kyse, niin miksi joillekin pitäisi sallia omia yksityisiä porsaanreikiä, jos kerran ei olla luopumassa koko verosta. Vaikuttaa siltä, että mihinkään kokonaisuudistukseen tuossa ei otettu mitään kantaa. Porsaanreijät eivät ole autoilijan kokonaisetu, niin makeilta kuin ne joillekin aina näyttävätkin maistuvan.