Hammasraudoista

Mulle laitettiin tänään raudat ylähampaisiin koska etuhampaat ovat ulkonevat. Toinen on vielä ulompana kuin toinen. Tavoitteena olisi saada rivistä tasainen. Ihmettelen vaan miten se onnistuu, tuskin tämä enemmän ulkoneva siirtyy nopeammin? Osaako joku valistaa?

Sitten syömisestä. Syöminen tuntuu kamalalta, sattuu aivan törkeesti, kuinka kauan tätä jatkuu ennen kuin voi syödä normaalisti vai voiko ollenkaan? Toffee, purkka ja merkkarit oli kiellettyjä, onko muita joista kojeet irtoaa?Kokemuksia?
3721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hellänä. Mä olen kyllä syönyt purkkaa ihan normaalisti, ei ole raudat irronneet. Mutta toffee ja kaikki sitkaat karkit kannattaa unohtaa.
Ja toisinaan rautojen kiristyksen jälkeen hampaat aristaa vain muutaman päivän.

Tuohon hampaiden siirtymiseen en osaa sanoa mitään.

Äänestä

Rautojen kiristyksen jälkeen mulla aikoinaan kesti kolmisen päivää aristus. Ei voinut oikein kunnolla haukata mitään, keitetty peruna meni just ja just.
Muuten rautojen kanssa söin melko normaalisti kaikkea, ehkä just toffeen jätin pois kun ne vaan jäi kaikki rautojen väliin. Kyllähän kaikkea voi syödä, ruoka vaan tuppaa jäämään rautoihin ja jälkeenpäin sitten saa putsata. Kyllä mä purkkaa söin ihan normaalisti. Mulla raudat oli alhaalla ja ylhäällä.
Itse rautoja pidin n. 2v, ja muistaakseni hampaat siirtyi molemmilta puolilta tasaisesti. Näin jälkeenpäin mietin, että jos toiselta puolelta kiristää rautoja vähän enemmän, niin sittenhän toinen puoli siirtyykin tehokkaammin. Mutta en tiedä tehdäänkö sellaista.

Äänestä

Minulta kaarilanka katkesi alhaalta pullansyönnistä parikin kertaa, sen hampaan kohdalta, joka oli eniten vinossa sisäänpäin. Sittemmin irtoili "kiinnityslangat" useampaan kertaan samasta hampaasta. Nyt kun hampaat ovat suorempana suussa, voin syödä hapankorppuakin! Tosin kaarilankojen vaihtamisen jälkeen ollaan pitkälti soppalinjalla pari päivää.
Kolmatta vuotta raudat suussa ja hyvin on tottunut näihin. Vuodenvaihteessa saan nämä pois.

Minulla muuten on myös ulkonevat hampaat, mutta tulevat jäämäänkin hieman ulkoneviksi, koska olisi vaadittu leukaleikkaus parhaimman lopputuloksen saamiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


----------- kirjoitti:

Mulle laitettiin tänään raudat ylähampaisiin koska etuhampaat ovat ulkonevat. Toinen on vielä ulompana kuin toinen. Tavoitteena olisi saada rivistä tasainen. Ihmettelen vaan miten se onnistuu, tuskin tämä enemmän ulkoneva siirtyy nopeammin? Osaako joku valistaa?

Sitten syömisestä. Syöminen tuntuu kamalalta, sattuu aivan törkeesti, kuinka kauan tätä jatkuu ennen kuin voi syödä normaalisti vai voiko ollenkaan? Toffee, purkka ja merkkarit oli kiellettyjä, onko muita joista kojeet irtoaa?Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu