nivelet

kipi

mikä auttaa nivelkipuun,esim kyynärvarret vähä kärsii.?

6

468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoskari

      Vois ensinnä auttaa anatomian parempi tuntemus. Kyynärvarsi ei ole nivel, se on kyynärvarsi. Ilmeisesti tarkoitat kyynärniveltä. Sun pitää treenata myös niveliä tukevia pieniä lihaksia, eikä reuhtoo isoja painoja, ennenkuin nivelet kestää. Kipu on viesti, joka yrittää sanoa sulle, että älä ittees telo.

      Mieti teetkö liikkeitä epäpuhtaasti tai erityisesti niveliä rasittaen. Päästätkö esim. hauiskäännöissä painot retkahtamaan alas sen sijaan että pidät vastaan ja samalla tehostat harjoitusta. Teetkö liian isoilla painoilla, mitä siitä on hyötyä jos saliharjoittelu loppuu nivelrikkoon? Jos joku tietty liike aiheuttaa kipua, se kannattaa lopettaa ja ottaa tilalle joku toinen tai tehdä tuo liike paremmin.

      • kipi

        kyllä anatomiaa,mutta esim.kun teen yhden käden ranskalaista punnerrusta niin kyynärvarsi naksahtaa aina eikä se tunnu kivalta,eikä kulman vaihtaminen auta..


      • puoskari
        kipi kirjoitti:

        kyllä anatomiaa,mutta esim.kun teen yhden käden ranskalaista punnerrusta niin kyynärvarsi naksahtaa aina eikä se tunnu kivalta,eikä kulman vaihtaminen auta..

        jätä väliin joksikin aikaa... tee kahdella kädellä tai jotain muita ojentajaliikkeitä välillä. Koita myöhemmin jos onnistuis. Naksuuko molemmat nivelet vaiko vaan toinen?


      • kipi
        puoskari kirjoitti:

        jätä väliin joksikin aikaa... tee kahdella kädellä tai jotain muita ojentajaliikkeitä välillä. Koita myöhemmin jos onnistuis. Naksuuko molemmat nivelet vaiko vaan toinen?

        molemmatja sama juttu kaksin käsin(siis ku käyttää painona yhtä käsipainoa)mutta mutkatangolla ei naksu!


      • puoskari
        kipi kirjoitti:

        molemmatja sama juttu kaksin käsin(siis ku käyttää painona yhtä käsipainoa)mutta mutkatangolla ei naksu!

        Kehottasin edelleen välttämään kipua aiheuttavia liikkeitä TAI kokeile liikettä pienemmillä painoilla ja lisää toistojen määrää. Lisää asteittain painoa. Kokeile liikettä SCOTT-penkissä ja ilman. Kokeile kaikkea.

        Noi naksumiset saattava johtuvaa kuitenkin nivelen rakenteellisista ongelmista, joten voi olla etten pääse niistä eroon ilman leikkausta, joka on ehdottomasti se viimeinen vaihtoehto, kun kaikki muu on mahdottomaksi todettu. Jos rahaa on niin käy ortopedillä tai urheilulääkärillä, kyllä ne osaa kertoa.


    • Tomppa

      Kannattaa käydä hirojalta hakemassa varmuus, ettei kivut johdu yksinkertaisesti lihasten kiinnikkeiden jumituksesta.
      Siksi vaan, kun terveyskeskus tohtori ei välttämättä tutkituta vaivaa mitenkään, jos ei "vehkeissä" näy ulospäin mitään epänormaalia.
      Juuri ojentajan jumitus sattuu kyynär päähän ja esim. reiden jumitus polveen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      61
      4230
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      152
      1794
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1503
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1248
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      167
      1046
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      56
      904
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      76
      895
    8. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      811
    9. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      809
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      781
    Aihe