kenellä on pisin aika jona auton vero ei ole vieläkään tiedossa?
Ei siis vielä edes tullin puolesta...
-Toin auton 2002 eikä vero ole tiedossa vielä.
Kohta kulunut siis 4 vuotta!
Valitus on ollut sisällä nyt 2 vuotta!
Ei siis vielä edes tullin puolesta...
-Toin auton 2002 eikä vero ole tiedossa vielä.
Kohta kulunut siis 4 vuotta!
Valitus on ollut sisällä nyt 2 vuotta!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla kesti:
4v 9kk
Maksettu vero: 4532,50 egee
Palautus:......2534,26 egee
Toteutunut:....1998,24 egee
Että näin meillä suomi-neuvostoliitossa.
Muuten, taitaa neukuillakin olla oma Kuitusensa Vaalimaan tullissa, sen verran pitkiä alkaa olla rekkajonot. Meillä taas politikot ihmettelevät miksi homma ei suju venäjän tullissa!
meni 5 vuotta ja 3 kuukautta verojen maksusta verojen palautukseen. Näin hän itse minulle kertoi. Ja välissähän käytiin kääntymässä EYT:ssä, joka ei tunnetusti ole mikään nopea kioski.
Venäjälle auton tuominen on kokonaan oma taiteenlajinsa. Kovinkaan vanhoja autoja, olisiko raja ollut 5v, ei käytännössä kai saa tuotua ollenkaan. Olikohan niin että vanhat autot pitää tuoda maahan alle 35kg painavissa paloissa ja kasata uudelleen, tai maksaa käsittämättömän korkea tulli.
Jonojen syy on se, että rekat menevät täysinäisinä Venäjän tulliin ja tulevat tyhjinä tai puolityhjinä takaksin. Siis virallisesti tyhjinä. On siellä tietysti savukkeita ym. mukana Suomeen tullessa.
Tullattavaa on siis Venäjän puolella enemmän kuin Suomen puolella. Siinä yksi syys miksi jonot ovat pitemmät tällä puolen rajaa. Toinen syy on tietysti tullimiesten erilainen työtahti rajan eri puolilla.
Eihän tuolla mainitsemallasi vajaalla 2.000 juurolla kateta edes palkkakustannuksia, joita on aiheutunut tuon ruljanssin pyörittämisessä. Mutta pääasia, että saadaan verottaa. PRKL ku tulis isorytinä ja lakaasis verottajan ja tullin vehon hittuun!
Toin jo markka-aikaan yhden vanhan MB:n. Maksoin veroja n.7400. Tulli palautti korkoineen noin viiden vuoden kuluttua 7200 :) Unohti tosin ne aElvit. Odotellaan!
verotus "toteutuu" siis ka. 4,5 vuoden aikana!
Enää on jäljellä oikeusasteet ja näyttää siltä että lopullisiin verotuksiin päästään 4v.
Tästä on munaton oikeusasiamies huomauttanut
turhaan. Miksi vaivautua.
Hyväksyttävä virkamieskäsittelyaika on siis EU Suomessa 10 vuotta.