Paljonko panette euroja lomareissuilla palamaan, te muut vaanarit?
Mulla menee aina kaikki! Viidessä viikossa yli tonni/ viikko.
Onko matkustaminen tosiaan näin kallista?
Eikä meitä ole kuin kaksi!
Tekisi jo monta etelänreissua, mutta ei kyllä olis niin hienoa kun on omalla kyydillä.
Mulla menee aina kaikki! Viidessä viikossa yli tonni/ viikko.
Onko matkustaminen tosiaan näin kallista?
Eikä meitä ole kuin kaksi!
Tekisi jo monta etelänreissua, mutta ei kyllä olis niin hienoa kun on omalla kyydillä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sen verran, mitä sinä kulutat, minulta jo tippuu matkan varrella.
2000 - 2500€ ja 4 viikkoa. Saaristossa tai laivalla ei käyty Norjassa kylläkin.
Elämiseen, olemiseen, ostoksiin n. 100€/pv/2henk. Lisäksi polttoaineet, mahdolliset laivaliput....
no joo toi 100€/päivä ei riitä alkuunkaan jos käy raflassa paivällisillä. Sinne menee usein jo 60-80 jos ottaa illalla ruuat 3 lajin kanssa viinillä ja snapsit päälle. Tietty jos duunais rokat parkissa vois riittääki. Pohjosessa on löpö aika kallista jopa 1.25/l ja tulee kyllä ajettuaki aika pitkiä pätkiä.Lisäksi auto käy usein tyhjää parkissa, kun täytyy akkua ladata että vertteri ja pakastin toimii.(jos joku kysyy että miks pitää olla pakastin, niin siinä tuuaan lapin taimenet ja harrit sekä norjan lohet ja turskat ja muut meren elävätkotiin ehjänä)ps, ja jos sattuu yhyttämään poron niin sekin tarvittaessa ;)
Reilut 10 vuotta sitten jo pidin kirjaa ja silloin meni minimissä reilut 500 mk/pv eli n. 100€. Kyllä nyt on jo puolet kalliinpaa eli sama liikuuko vaunu perässä tai leirintä mökeissä asuen.
Tankkaat joka toinen päivä ja syöt kerran huoltsikalla tai pizzapaikassa ja ilta ja aamupalat teet itse kylmälaukkua ja keittokatosta hyödyntäen. Kyllä siihen kahden hengen porukalla menee vajaat 200€ päivässä, kun tarkoitus ei ole syödä hernevelliä suoraan purkista niinkuin joskus nuoruuden pakettiautoreissulla tuli tehtyä.
Niinpä niin ne kulut. Onhan lomareissu kallista, eikä siinä ole järkeä pihistellä lomalla.
Edullisesti pääsee myös. Olimme kesällä kahden viikon reissulla Suomessa, siis lomalla ei verenmaku suussa autoillen. Kulumme oli keskimäärin 30 eur elintarvikkeisiin päivässä ja noin 2-3 päivän välein noin 70 litraa diesseliä.
Larsenia ei tarvinnut ostaa, kun toimme sitä riittävästi viimeiseltä Euroopanmatkalta, missä kulut oli huomattavasti suuremmat. Matkassa oli 2 aikuista.
näyttää menevän omat, emännän ja osa lapsenkin rahoista. Eli enemmän kuin olisi oikeesti varaa.
Viime kesänä 3 viikkoa keskieurooppaa n. 5500 km ja 4000 euroa eli laskekaa siitä ( sisältää kaikki kulut )
3 vko:a Suomessa, 2 hlö:ä, yövytty autossa joka yö, ILMAISEKSI.
Ajokm 2800 km.
Kukutus 12l/100km siis naftaa meni 336 litraa, a) n. 1,05€/l = 363 €
Ruuat arviolta 12€/pvä, vain muuta kerta käyty 24:ssa syömässä. Siis ruuat 21x12€=252€
Muutama veneretki yht n. 70€
Sitten meni laturin hihna, mutta se oli itse vaihdettu ja varahihna mukana.
Olutfestarilla meni ehkä 70€.
Siten kokonaissumma oli 363 252 70 70=755 € / 3 vko/2 hlö:ä = 4489 vanhaa markkaa.
Ihan riittävästi - vaikka toisaalta nähtävästi "kohtuullisesti". Viikkoa kohti 251€.
15 päivää lapissa ja pohjoisnorjassa yhteensä 900€
polttoaineet (paku)4500 km n.400€ (kulutus 8.5/100km)
omissa eväissä ja puskaparkissa.
suurin yksittäinen menoerä oli 2 kpl viikon kalastuslupia lappiin= 86€!(35 35 8 8)
Eikä alkossa käyntikään ole ihan ilmaista.
... vaikka kuinka oma-aloitteinen olisi.
Itsekin yllätyin kuinka paljon voi rahaa todellisuudessa mennä - ja ennen kaikkea heti maksaa jos on "vieraan paikoissa" tai "vieraan palveltavana".
Laskutus Suomessa on "suvereenista" - ei ihme että esim. veneretkien kaupppaajat ovat kehuneet tulosta. Huomasin mm Kolille pyydettiin veneretkestä 15€/hlö 15€/auto. Kun oli muutama hlö mukana niin ei tullut mieleenkään lähteä Lieksasta Kolille vaan kiltisti köröteltiin omalla autolla.
On mennytn EURO ja MARKKA sekaisin
Tässä eräs esimerkki:
Itse yllätyin kuinka paljon voi rahaa todellisuudessa mennä - ja ennen kaikkea heti maksaa jos on "vieraan paikoissa" tai "vieraan palveltavana".
Laskutus Suomessa on "suvereenista" - ei ihme että esim. veneretkien kaupppaajat ovat kehuneet tulosta. Huomasin mm Kolille pyydettiin veneretkestä 15€/hlö 15€/auto. Kun oli muutama hlö mukana niin ei tullut mieleenkään lähteä Lieksasta Kolille vaan kiltisti köröteltiin omalla autolla.
On mennyt EURO ja MARKKA sekaisin