Stilnoct 10mg

15mg

En tiedä, onko tämä tyhmä kysymys, mutta kysynpä kuitenkin, jos joku osaisi valaista asiaa minulle. Ongelmani koskee Stilnoct nukahtamislääkettä, vahvuus 10mg. Suurin päiväannos ei saisi ylittää sitä 10mg:aa.

Mutta..mulla on kai tullut siihen tottuminen, eli toleranssi noussut ja se 10mg:aa, ei tuo toivottua tulosta. Olen nyt ottanut muutamana iltana 15mg:aa ja nukahtanut kuin pieni lapsi ja nukkunut tosi sikeästi koko yön. Tiedän kyllä, että jos joka ilta rupean ottamaan 15mg:aa, jossain vaiheessa tulee toleranssi siinäkin vastaan.

Se, mitä oikeastaan haluaisin kysyä on, että onko se vaarallista, jos ottaa 15mg:aa, vaikka sallittu määrä on korkeintaan 10mg?

8

6971

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mima

      Hei!
      Enpä ole lääkäri, mutta jos maksimiannos on 10mg, suosittelen, että vaihdat lääkkeen johonkin muuhun. Stilnocthan on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön (max 4vko), tilapäisen unettomuuden hoidossa. Sitä on kuitenkin markkinoilla paljon muita vaihtoehtoja, esim Imovane tai Tenox jotka suunnilleen ajavat samaa asiaa. Että otappa yhetyttä lääkäriisi.

    • käyttäjä

      Heippa! Minäkin sain just stella reseptin siis tsolpideemia. Kyllä minä olen ottanut 15-20mg yäksi, jotta saa varmasti nukuttua. Se on turvallinen lääke, jonka puoliintumisaika on 2-3 tuntia. Pulmana on vaan se, että kun reseptin menee uusimaan liian pian, niin sitä ei välttämättä uusitakaan, jos on tullut otettua lääkkeet turhan nopiaan.

      • uneton.....

        reseptiin merkitty 1-2 tabl.iltaisin sic!
        Eli tuo sic-merkintä, joka tarkoittaa että lääkettä on määrätty suosituksia suurempi annos.


    • ei toimi

      Mulle on joskus määrätty Stella 10 mg (vast. Stilnoct) ja se ei toimi mulla. Kolme kertaa kokeilin ja ei mitään. Silloin lekuri antoi luvan ottaa 20 mg kerralla, kun 10 mg ei antanut vastetta. Tarve meni ohi, enkä ole sittemmin kokeillut.

    • rymistys

      Kosasnderi nokan alle jasitten Stilnoct 10 mg, kyllä on euforinen olo...

      Xanoria kun vielä saisi jostakin, oli hyvää kamaa nukkumiseen.....

    • Anonyymi

      Vanha ketju jo että saa nähdä tuleeko vastauksia. eli siis noin 2-3v sitten aloittivat mulla imovane 7,5mg ei mitään apua Samaan syssyyn 30mg opamoxei aina käyttänyt niin kuin kuuluu. Aluksi alkoi pettää tuo imovane ja kirjoittivat stlickt 10mg sillä pärjännyt pitkät pätkät hyvin plus opareit panikkikohtauksiin (oparit toimii edelleen ) mutta nämä stillct ovt nyt noin 3kk aikana alkanut tekemään sitä että jos unta haluat ni se 4-7kpl ennenku iskutaivaaltatulee silmätpainuu kiinni olen nyt 33v ja tätä rumbaa Kestänyt tasan sen 3v (NEUVOJA?) ihan töissäkäyvä ja kahden pojan yh ni alkaa pelottaa kuinka rikki ovat minut näillä halvoilla helppo fixi tabuilla saanu

    • Anonyymi00007

      Ite otan 20 mg yöksi koukkuun jäänyt valitettavasti

      • Anonyymi00008

        koska sulla loppuu lääkkeet aikasemmin kuin pitäis niin lääkäri uusii reseptin ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1336
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1118
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      983
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      968
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      735
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      708
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      651
    Aihe