Stilnoct 10mg

15mg

En tiedä, onko tämä tyhmä kysymys, mutta kysynpä kuitenkin, jos joku osaisi valaista asiaa minulle. Ongelmani koskee Stilnoct nukahtamislääkettä, vahvuus 10mg. Suurin päiväannos ei saisi ylittää sitä 10mg:aa.

Mutta..mulla on kai tullut siihen tottuminen, eli toleranssi noussut ja se 10mg:aa, ei tuo toivottua tulosta. Olen nyt ottanut muutamana iltana 15mg:aa ja nukahtanut kuin pieni lapsi ja nukkunut tosi sikeästi koko yön. Tiedän kyllä, että jos joka ilta rupean ottamaan 15mg:aa, jossain vaiheessa tulee toleranssi siinäkin vastaan.

Se, mitä oikeastaan haluaisin kysyä on, että onko se vaarallista, jos ottaa 15mg:aa, vaikka sallittu määrä on korkeintaan 10mg?

6

5741

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mima

      Hei!
      Enpä ole lääkäri, mutta jos maksimiannos on 10mg, suosittelen, että vaihdat lääkkeen johonkin muuhun. Stilnocthan on tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön (max 4vko), tilapäisen unettomuuden hoidossa. Sitä on kuitenkin markkinoilla paljon muita vaihtoehtoja, esim Imovane tai Tenox jotka suunnilleen ajavat samaa asiaa. Että otappa yhetyttä lääkäriisi.

    • käyttäjä

      Heippa! Minäkin sain just stella reseptin siis tsolpideemia. Kyllä minä olen ottanut 15-20mg yäksi, jotta saa varmasti nukuttua. Se on turvallinen lääke, jonka puoliintumisaika on 2-3 tuntia. Pulmana on vaan se, että kun reseptin menee uusimaan liian pian, niin sitä ei välttämättä uusitakaan, jos on tullut otettua lääkkeet turhan nopiaan.

      • uneton.....

        reseptiin merkitty 1-2 tabl.iltaisin sic!
        Eli tuo sic-merkintä, joka tarkoittaa että lääkettä on määrätty suosituksia suurempi annos.


    • ei toimi

      Mulle on joskus määrätty Stella 10 mg (vast. Stilnoct) ja se ei toimi mulla. Kolme kertaa kokeilin ja ei mitään. Silloin lekuri antoi luvan ottaa 20 mg kerralla, kun 10 mg ei antanut vastetta. Tarve meni ohi, enkä ole sittemmin kokeillut.

    • rymistys

      Kosasnderi nokan alle jasitten Stilnoct 10 mg, kyllä on euforinen olo...

      Xanoria kun vielä saisi jostakin, oli hyvää kamaa nukkumiseen.....

    • Anonyymi

      Vanha ketju jo että saa nähdä tuleeko vastauksia. eli siis noin 2-3v sitten aloittivat mulla imovane 7,5mg ei mitään apua Samaan syssyyn 30mg opamoxei aina käyttänyt niin kuin kuuluu. Aluksi alkoi pettää tuo imovane ja kirjoittivat stlickt 10mg sillä pärjännyt pitkät pätkät hyvin plus opareit panikkikohtauksiin (oparit toimii edelleen ) mutta nämä stillct ovt nyt noin 3kk aikana alkanut tekemään sitä että jos unta haluat ni se 4-7kpl ennenku iskutaivaaltatulee silmätpainuu kiinni olen nyt 33v ja tätä rumbaa Kestänyt tasan sen 3v (NEUVOJA?) ihan töissäkäyvä ja kahden pojan yh ni alkaa pelottaa kuinka rikki ovat minut näillä halvoilla helppo fixi tabuilla saanu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3664
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1991
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1210
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1073
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1055
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe