Eli..kuka osaisi kertoa miten tehdään marianne drinkki. Olen löytänyt monia ohjeita, missä marienne drinkkiin laitetaan maitoa, minttuviinaa/likööriä ja kaakaolikääriö. Mutta ollessani baarissa tilasin marianne drinkin, joka oli aivan vaaleanpunainen, hieman vaahtoinen ja maistui aivan mariannekarkilta. Tämän drinkin ohjeen haluisin saada kovasti, koska noista edellä olevista aineksista ei saa mitenkään vaaleanpunaista..Olen testannut myös tuon marienne drinkin, muttei se maistu läheskään yhtä hyvälle kuin tämä samanniminen kaksoisdrinkki..Jos joku tietää miten tuon vaaleanpunaisen drinkin saa tehtyä..niin olisin ikionnellinen neuvoista..(onko tällä drinkki olemassa sitten joku muu nimi, koska vain yhdessä baarissa olen saanut tämän marienne drinkin vaaleanpunaisena, muualla vihreänä..ihmetyttää?)
Kuka tietäisi marienne-nimisen drinkin?
16
18852
Vastaukset
- Jeps
"punainen marianne" on luultavasti väännetty kirkkaasta kaakaolikööristä ja tietty minttuviinasta, punasta grenaa mahdollisesti(?) ja sheikattu. Ehkäpä lisätty hitusen softista että on tullut kuohkeutta.
- tekila
..sieltä baarista, mistä saat sitä punasta mariannee, et mitä siihe tulee :-)
- -maistuu..-
mutta kun asun ihan eri paikkakunnalla mistä sain sen drinkin.enkä tässä lähiaikoina ole sinne päin menossa.ei oikein viitsis soittamalla ruveta kyselemään.. =)
- yhteyttä
-maistuu..- kirjoitti:
mutta kun asun ihan eri paikkakunnalla mistä sain sen drinkin.enkä tässä lähiaikoina ole sinne päin menossa.ei oikein viitsis soittamalla ruveta kyselemään.. =)
laita ravintolaan vaikka sähköpostia jos et halua soittaa.. tai vielä parempi jos laitat palautteen muodossa esim.nettisivulta yleensä löytyy.
- hpihjpi
yhteyttä kirjoitti:
laita ravintolaan vaikka sähköpostia jos et halua soittaa.. tai vielä parempi jos laitat palautteen muodossa esim.nettisivulta yleensä löytyy.
kerrohan mitä sait vastaukseksi...kiinnostaa minullakin tietää!
- ...
Jos se joskus on vihreää ja joskus punaista niin kuulostaa siltä että grenadiinia olisi lisätty... kannattaa koittaa pari tippaa laittaa, varmasti muuttaa väriä, mutta ei liikaa sillä on todella makeaa tavaraa.
- ...
... vihreys voi tietty johtua vihreästä minttulikööristäkin, itse käytän aina kirkasta (Chymos Minttu 50%). Baareissa vissiin käytetään vihreää, paitsi jos drinkistä haluaa ihan vaaleanpunaisen niin sitten pitää tietenkin käyttää kirkasta.
- sow
... kirjoitti:
... vihreys voi tietty johtua vihreästä minttulikööristäkin, itse käytän aina kirkasta (Chymos Minttu 50%). Baareissa vissiin käytetään vihreää, paitsi jos drinkistä haluaa ihan vaaleanpunaisen niin sitten pitää tietenkin käyttää kirkasta.
Mä olen yrittänyt kotioloissa tehdä marianneja eikä niistä saa yhtä hyviä ku baarissa. Tosin joissain baareissakin tulee ihan kamalia vastaan. Mullao n vihreää minttulikööriä ja kaakaolikööriä eikä näillä ole tullut hyvää. Tai sitten mulla kusee mittasuhteet. Help!
- ........
Hmmm. Ne mariannet mitä olen saanut on olleet vähän vihertäviä eikä kyllä mun mielestä yhtään Marianne-karkin makusia... Mintulle maistuu kyllä, mutta siitä on kyllä karkit kaukana.
- dhrs
en ole itte ainakaan saannut "punaista" marianne paukkua, kun käyn baarissa niin huomaan että laittavat jtn mustaa litkua koskenkorva pullosta. Oliskohan mahdollista että pulloon olisi sitten sekotettu minttu viinaa, suklaa likööriä ja kossua?
- melkein baarimikko
dhrs kirjoitti:
en ole itte ainakaan saannut "punaista" marianne paukkua, kun käyn baarissa niin huomaan että laittavat jtn mustaa litkua koskenkorva pullosta. Oliskohan mahdollista että pulloon olisi sitten sekotettu minttu viinaa, suklaa likööriä ja kossua?
juuri niin ne tekee,paitsi että Marianneen ei tule kossua :) Baarissa sekoitetaan suosikkidrinkkien ainekset valmiiksi tyhjiin kossupulloihin,tyyliin Marianne,Kelkka,Nasu,VilleVallaton jne,kiireessä sitten laitetaan valmista viinasekoitusta ja latrinkia.Niin,ja "oikeaan"Marianneen tulee 2cl minttulikööriä(Creme de menth),2 cl kaakaolikööriä(Creme de cocoa)ja jatketaan maidolla.
- countmecha
Mä tiedän! 2cl Kissanminttu-likööriä, 2cl Kaakaolikööriä (creme de cacao) sekä 8cl maitoa jäähilettä.
- marianneeeee
laittaaa kissanminttu likööriä ja kaakaolikööriä ja kevytmaitoa, maistuu muute iha marianne karkille ;) mutta ei liikaaa kissanminttua, muute liian väkevää
- idda
Marianne
Ingredients
1 tsp Champagne
Apple Juice
1 1/2 oz Whipping Cream
12 oz (frozen) Strawberries
12 oz (frozen) Raspberries
Tollasen löysin netistä, siinä ois sitä vaahtoo ja punast värii mitä kaipasit :)
http://www.drinkswap.com/marianne.htm - asdgasdga
Drinkkinä Marianne ei ole sama asia kun ne karkit....
2cl vihreä minttulikööri
2cl tumma kaakaolikööri
-jäät ja maitoa... ja lasi semmonen normi drinksulasi, ei lyhyt. - bartend3r
hirteetä kakkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225526
- 715198
- 974261
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603298- 432881
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451917
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381733