Ateismi-palstalla otettiin puheeksi Nooan kippo. Aloittaja pohdiskelee sen ihmeellisyyksiä laskennallisesti. Matemaattiset perustotuudet lievevät olleet voimassa myös Nooan aikoihin. Mielestäni aihe sopii erinomaisesti myös tällä osastolla puitavaksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000019368129
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000019368129
Vastaukset 13
Vanhimmat
Enään!!!
-nooan arkin rakenteelliset jutut ja mitat ovat tänäkin päivänä käytössä valtamerialuksien runkoja suunniteltaessa ja tehdessä, ettei se niin kovin huonosti suunniteltu "kippo" ollut :-)
Hänen tekstinsä eivät enää näemmä "elä" tällä palstalla 10 minuuttia pitempään, kun ne jo siivotaan "saastaisina" pois.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000019373344
Ei kannata lukea lainkaan TT:n viisasteluja,sekoittaa vaan rehellistä etsijää ja Jumalan yhteyteen halajavaa,eikä tee hyvää ollenkaan kenellekkään,paitsi tietenkin ateismille!
aina olleet täyttä asiaa. Sinun kirjoituksesi taas täyttä sontaa ja silti niitä ei poisteta.
Eikö tällä palstalla olekaan sananvapautta? Sinua taitaa varmasti potuttaa, kun TT jyrää sut.
ihmettelemään Jumalan ihmeitä.
Arkki oli ajassaan mestari näyte rakannustaidosta ja arkkitehtuurillisesta osaamisesta.
Ei se sinänsä niin suuri ihme ole,kun ottaa huomioon sen,että Jumala itse antoi "piirrustukset",miten laiva tuli rakentaa.
että Nooan arkkiin ei marssinut yhtään homo- tai lesboparia...
Homoista ja lesboistahan ei muutenkaan Raamatussa puhuta halaistua sanaa...
useammassakin kohtaa...
Vilkaisin linkkiä. Ateisti aloittaa kirjoituksensa näin:
>>Itse olen jumittunut ilmeisesti loppuelämäkseni pelkästään Nooan arkin epäselvyyksiin, koska mitään järkevää selitystä ei löydy
se, mikä tarkoitus vedenpaisumuksella ylipäätään oli sen suhteen, että Jumala äkämystyi ihmissuvun synnillisyyteen.
mitä merkitystä nooan ja Jumalan välisellä liitolla oli, kun nooasta sikiävän ihmiskunnan meno ja meininki ei muuttunut arkkiseikkailusta huolimatta miksikään? heti kohta rantautumisen jälkeen oltiin entiseen malliin pahaa tekemässä.
Jumala ei vedonnut nooaa liiton takia millään lailla, mutta itselleen Hän teki oikein merkin, sateenkaaren, muistuttamaan tehdystä liitosta. nooa taas ei puhua pukahda mitään koko liitosta. ei vanno pitävänsä sitä aina mielessään, kun taivaalle sateella katselee.
mielenkiintoista..
Jumalan mielen mukainen vanhurskas ja Jumalalle kuuliainen mies koko sen aikaisessa ihmiskunnassa, joka teki asiat, niinkuin Isä Jumala hänelle ilmoitti. Ja koska Isä Jumala oli mielistynyt Nooaan, niin hän tahtoi pelastaa hänen vävynsä ja tyttärensä ja miniänsäkin. Ja samoin hän tahtoi pelastaa siemeneksi eläinkunnasta parin kutakin lajia (uros ja naaras), ettei maa jäisi autioksi vedenpaisumuksen jälkeen. Ja niin tapahtui, niinkuin on Raamattuun kirjoitettu.
Nooan suku olisi ollut aivan OK, mutta niinkuin nykyaikoina, niin vastaavasti myös silloisen ihmiskunnan lisääntyessä, ihmisluonnevikaisiakin tuli joukkoon tummaan..
Ja tämän Nooan jälkeisen aikakauden jälkeisille tottelemattomillehan on varattuna tulta ja munille ja jääpuikkoja hanuriin..
ei vedenpausumustapahtuma tehnyt hänestä ja jälkeläisistään syntiinlankeamattomia, jota luulisi Jumalan ajatelleen, kun hermostui siihen irstaaseen menoon, joka maan päällä vallitsi.
nyt ollaan ilmeisesti samassa jamassa, kuin nooan aikoihin, ainakin mitä irstailuun tulee.