Opamoxia 5kk

Olen kuukausi sitten alkanut intissä käyttää Opamoxia (15mg) joka palveluspäivä. Siviilissä en käytä ko. lääkettä. Otan annoksen (yksi tabletti per päivä) vain viitenä päivänä viikossa. Kysymykseni siis on, että voinko ihan hyvin mielin napsia kyseistä lääkettä tammikuuhun asti kunnes pääsen reserviin vai onko se jo liian pitkä käyttöaika?
6986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi kuule jos noin pienellä annoksella saat pidettyä itsesi kasassa, niin hyvä juttu! En sitten tiedä, riittääkö sulle tuo annos kuukausi toisensa jälkeen, kun noihin kyseisiin lääkkeisiin keho tottuu.
Mutta miten nuo lääkkeet vaikuttaa sun toimintakykyyn, varsinkin nyt kun olet armeijassa? Ja katsos monet käyttää noita samoja lääkkeitä vuosikaudet, että älä tosiaankaan ole huolissas. Aurinkoista lauantaita sulle:)

Äänestä
  • Ahdistaessa ko. annos auttaa todella hyvin. Toimintakykykin lääkkeen oton jälkeen tuntuu melko hyvältä, ehkä pientä jumitusta voi olla, mutta muuten olo on yhtä autuas kuin hindu-lehmällä.

    Äänestä

Tuskimpa haittaa, kun sulla on ollu välipäiviäkin.

Äänestä

Kerroit, että olet alkanut napsimaan opamoxia intissä ollessasi. Ilmeisesti sinulla on lääkärin määräämä resepti ko lääkkeeseen. Intti on sellainen palveluspaikka, että on syytä kaikki oireet ja sairaudet kertoa rehellisesti lääkärille.
Varsinkin PKV lääkkeet, koska ne vaikuttavat sijoitukseesi eri tehtäviin. Niitä voidaan esim. leiriolosuhteissa verrata vaikkapa silmälasien katoamiseen (et näe kunnolla). Samoin Opamoxi purkkia ei enää löydykään ja saat vieroitusoireita.

Liikenneministeriön asettama työryhmä on tuomassa uuteen lakiesitykseen PKV lääkityksen vaikutuksen alaisena ajamisen. Siinä on esityksenä rangaistavuus ko lääkettä käytettäessä, mikäli jotain sattuu. Tämä riippumatta siitä onko lääkettä määrätty sairauden hoitoon tai ei. Tämä uudistus koskee myös kaikkia anksiolyyttejä mm. lyhytvaikutteisia unilääkkeitä jne.

Joten oman etusi nimissä kerro lääkeasiasta sille kenelle ne kuuluvat.

Äänestä

siellä asia selviää lääkärin kans ja asia pitää todella selvittää.

Äänestä

Ota vaan jois tuntuu siltä. Tohon kyllä nousee toleranssi nopiasti, eli ei välttämättä sama määrä vaikuta tulevaisuudessa... Lisäksi Opamoxiin tottumisen seurauksena voi olla viekkarit, mut ei varmaan tolla määrällä vielä mitä käytät tuu niin kauheita..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


varusmies 2/06 kirjoitti:

Olen kuukausi sitten alkanut intissä käyttää Opamoxia (15mg) joka palveluspäivä. Siviilissä en käytä ko. lääkettä. Otan annoksen (yksi tabletti per päivä) vain viitenä päivänä viikossa. Kysymykseni siis on, että voinko ihan hyvin mielin napsia kyseistä lääkettä tammikuuhun asti kunnes pääsen reserviin vai onko se jo liian pitkä käyttöaika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu