Osoitettava armeliaisuutta ja laupeutta niille jotka toimitetaan kadotukseen.
Siinä uskisten tekopyhä etiikka pähkinänkuoressa. Oma hyvyys alkaa koko ihanuudessaan itkettää?
Me kadotukseen menijät viemme teidät mukanamme ja panemme teidät pelleparoonit tulijärveänne ruoppaamaan. Siinä riittää askartelua ikuisiksi ajoiksi, ja rukoilu kielletään tykkänään.
Siinä uskisten tekopyhä etiikka pähkinänkuoressa. Oma hyvyys alkaa koko ihanuudessaan itkettää?
Me kadotukseen menijät viemme teidät mukanamme ja panemme teidät pelleparoonit tulijärveänne ruoppaamaan. Siinä riittää askartelua ikuisiksi ajoiksi, ja rukoilu kielletään tykkänään.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nyt olet kyllä erehtynyt; näin se ei tule tapahtumaan.
Mutta mitä tarkoitat tällä: "uskisten tekopyhä etiikka pähkinänkuoressa:
Osoitettava armeliaisuutta ja laupeutta niille jotka toimitetaan kadotukseen."
Eihän me täällä ihmisinä, etkä sinäkään, pysty sanomaan
mitään siihen kuka tai ketkä lopulta "toimitetaan kadotukseen".
Sillä tuomiovalta on ainoastaan Jeesuksella Kristuksella:
Juud.1:"Katso, Herra tulee tuhannen tuhansine pyhinensä
15. tuomitsemaan kaikkia ja rankaisemaan kaikkia jumalattomia
kaikista heidän jumalattomista teoistansa, joita he jumalattomuudessaan
ovat tehneet, ja kaikesta julkeasta, mitä nuo jumalattomat
syntiset ovat häntä vastaan puhuneet."
kaikki jeesustelevat ihmiset tällä palstalla ovat
niin vastenmielisiä, että saattavat häpeään jopa sen Jeesuksen oman maineen?
Yleisesti ottaen: kirjoitustaidottomia, fanaattisia, tosiasiat kieltäviä, valehtelevia, epäempaattisia, huumorintajuttomia.
Taustalla vankilareissuja, pahoinpitelyjä, huumeiden käyttöä, yksityiselämän kriisejä tai ainakin autoritäärinen ja ahdasmielinen kotikasvatus.
Raamattu esihistoriallisine ohjeineen ja sairalloisen vastenmielisine kielikuvineen sopii tähän sielunmaisemaan kuin nenä Pinokkion päähän:D
"kaikki jeesustelevat ihmiset tällä palstalla ovat
niin vastenmielisiä, että saattavat häpeään jopa sen Jeesuksen oman maineen?"
kaikki jeesustelevat ihmiset tällä palstalla ovat
niin vastenmielisiä, että saattavat häpeään jopa sen Jeesuksen oman maineen? kaikki jeesustelevat ihmiset tällä palstalla ovat
niin vastenmielisiä, että saattavat häpeään jopa sen Jeesuksen oman maineen? kaikki jeesustelevat ihmiset tällä palstalla ovat
niin vastenmielisiä, että saattavat häpeään jopa sen Jeesuksen oman maineen? Hän tiesi meidän saattavan hänet häpeään, mutta ei rankaise meitä, koska syy ei ole meidän, vaan asioihin suhtautujien, eli yleisesti ottaen täällä ateistien. Raamatussakin lukee joidenkin nauravan Jeesukselle päin naamaa ja sitähän tapahtuu. Jeesus siis tiesi asiasta etukäteen.
"Yleisesti ottaen: kirjoitustaidottomia, fanaattisia, tosiasiat kieltäviä, valehtelevia, epäempaattisia, huumorintajuttomia."
On olemassa kyllä kirjoitustaidottomia ja kirjoitustaitoisia uskovia, yhtälailla kuten ateistejakin. En usko kenenkään selviytyvän kaikista suomenkielen perusasioista ilman pientä virhettä. Tosiasioiden kieltäjähän teidän käsityksen mukaan Jeesuskin oli, joten miksi me saatamme hänet häpeään samasta asiasta, jota hänkin opetti? Kyllähän silti huumorintajuakin on löydyttävä. Etkös se ollut sinä joka luki kerran minun Muumi uskontoni?
"Taustalla vankilareissuja, pahoinpitelyjä, huumeiden käyttöä, yksityiselämän kriisejä tai ainakin autoritäärinen ja ahdasmielinen kotikasvatus."
Kaikki nuo teot saa anteeksi jos on sydämeltään puhdas ja uskoo Jeesuksen Kristuksen kuolleen hänen puolestaan ristillä. Epäilen silti, että kaikilla uskovilla ei ole ollut tuollainen menneisyys.
Tulipas vahingossa tehtyä parit ylimääräiset kopiot. :)
Montako uskovaa tunnet henk. koht. ,tai niin että voit tietää
heidän yksityisasioistaan noinkin paljon; väittäisimpä
että enemmän kuin moni pastori tietää seurakuntalaisistaan.
Miten sinä olet onnistunut saamaan uskovista kaikki nuo asiat "tietoosi"?
Oletko kenties joku Supon agentti?
Niin ja voisiko saada linkkiä/linkkejä palstan kirjoituksiin,
missä nämä tarkoittamasi "jeesustelijat" kertovat itsetään näitä seikkoja:
"Taustalla vankilareissuja, pahoinpitelyjä, huumeiden käyttöä,
yksityiselämän kriisejä tai ainakin autoritäärinen ja ahdasmielinen kotikasvatus."
-vai miten olisit muuten saanut tuollaisia seikkoja heistä tietoosi?
Jos et pysty laittamaan todisteita väittämäsi tueksi,
todistitkin juuri itse olevasi oikeastaan juuri kaikkea sitä
mistä muita itse vastenmieliseen tyyliisi syyttelet.
Älä välitä, -onhan meillä varaa olla heitä kohtaan
runsaskätisiä; Jumala heitäkin ja sinua siunatkoon.
tämän palstan uskovista, jotka tuntuvat fanaattisuudessaan olevan aivan omaa luokkaansa. Sinänsä ymmärrettävää, kun pitää tulla käännytystyötä tekemään atte-palstalle asti.
Kyllä tunne muitakin uskovia henk.kohtaisesti. Useita ja pitkältä ajalta. Hyvin tullaan juttuun sanomatta sanaakaan uskosta. Mutta he ovatkin sitten varmaan niitä "nimikkouskovia"?
Jännää, että te kaksi vastasitte. Just nyt ei sanan säilä ollut kyllä tarkoitettu teistä kumpaankaan. R.R. on tasolla kaksi ja Darkiara tasolla kolme minun viisiportaisella uskisasteikolla. Nyt puhuin hihhuleista tasolla viisi. Teillä on vielä matkaa sinne:D
mitä täällä puhutaan? Kirjoittelet vain?
Katteleppa esim. nimim. "sydämen usko pelastaa" kirjoittelua sillä taustalla, että kundi on istunut pahoinpitelyistä kuusi kertaa linnassa. Itsehän nämä ylpeänä taustansa kertovat. Mitä ihmeellistä siinä on? Sehän kuuluu Jesse-genreen olla ylpeä karusta historiastaan.
Olen jutellut monen uskiksen kanssa, jotka ovat nikillä tai ilman ja kaikkea tuota löytyy, mitä sanoin:D
höpöpöhö -selittelyn makua, eikä "yksi pääsky kesää tee".
Ei myöskään yhden tai montako sinä sitten niitä sulle ko. asioita
itsestään kertoneita "jeesustelijoita" väitätkään olevan,
tee oikeutusta sun yleistykselles. Ja, koska et näköjään
voi linkkkejä laittaa, niin olet siis itse...
Mitä taas minun lukemisiini tulee, niin olen kyllä lukenut
niitä joista olen ollut kiinnostunut, mutta lukemisieni
perusteella en voi vahvistaa vätteesi todenperäisyyttä.
Itse en kyllä kovinkaan ole kokenut olevani täällä käännyttämässä
ketään, mutta vastailempa ja kommentoin omasta kristityn
näkökulmasta, tai välillä kyllä, myönnettäköön, tulee sorruttua
omaan ns. lihallisuuteen vastauksissa. No tämmösiä
me uskiksetkin ollaan, -heikkoja ihmisiä vain.
Voipi johtua siitä, että minä vastaan uskoville ja sinä ateisteille. Mutta enhän minä nyt jumalauta ala hakemaan kuukausien aikana käytyjen keskustelujen linkkejä. Tässä mitään tieteellistä tutkimusta tehdä. Ja mitä väliä vaikka tekisikin, kun keskivertouskis ei usko siihen kuitenkaan. Kaikki on vain -vittu- luojan johdatusta. Hallelujaa!
Höpötät aivan joutavia. Sitä todistusaineistoa tulee joka päivä uutta. Haluatko, että aina kun tällainen juttu tulee esille, niin informoin sinua?
Puolustele sinä vaan kahjoja uskonveljiäsi. Kyllä minä puolestani omiini luotan. Siunausta! Heh, tai siis hyvää yötä vaan. Tämä nyt niin vakavaa ole:)
Mitkä sinun mielestäsi ovat raamatussa erityisen
"sairalloisen vastenmielisiä kielikuvia";
-voisitko ihan mainita muutaman kohdan?
-Tuolla tarkoitat varmaankin niin sairalloisen vastenmielisiä kielikuvia,
ettet kai ole niin kamaliin joutunut muualla kirjallisuudessa törmäämään,
mutta raamatussa ne ovat sinun herkkää sieluasi vavahduttaneet?
sitä raamattuasi itsekään?
Ehdottomia suosikkejani on kohta, jossa armollinen jumala kehoittaa halkaisemaan raskaana olevan naisen mahan ja tappamaan muutoinkin kaiken elävän kotieläimiä myöten. Sinähän olet suuri aborttien kannattaja, vai miten se olikaan? Kannattaa siis etsiä tämäkin kohta sieltä rakkaasta opuksestasi.
Lisäksi kaikki kivitystuomiot olemattomista rikkeistä ovat todella hienoa luettavaa. Kyllähän näitä on täällä esitelty jakeineen päivineen. Mooseksen kirjoista löytyy. Ja muualtakin. Aika hieno on myös Jobin tarina.
Miksi kyselet? Onko sulla eri raamattu kuin mulla?
Sitäkin nimittäin sattuu. Niitäkin on useita versioita.
PS: Minä en ole tietopalvelutoimisto. Oma kantani kristinuskoon on aivan selvä. Jos omasi on epävarma, niin ala ottamaan asioista selvää. Tai hyväksy se, että jumalasi on sadisti. Ihan oman kertomansa mukaan näin on, jos raamattu on totta.
En vaan sellaista kohtaa löynny raamatusta. Ettet vain nyt
sekoittaisi koraaniin. Oli siellä kyllä ihan rajuja juttuja,
mutta toi nyt oli taas liiottelua tuo "kehoittaa halkaisemaan
raskaana olevan naisen mahan". Tai voithan sinä paljastaa,
mistä kohtaa sellainen muka löytyy. Tosi on kyllä sekin,
että rajuja juttuja tulee vieläkin tapahtumaan, mutta ei vielä,
koska on sentään vielä Jumalan armon aikaa, mitä nyt elämme...
jouduin tosin lainaamaan nimimerkin "Hmmmm" kirjoitusta yli kymmenen sivua taaksepäin. Puheen pulputusta tuntuu tällä palstalla riittävän.
__________________
Jumalallisen rauhan ja rakkauden tähden, parhaita paloja raamatusta:
__________________________________________________
2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."
Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."
Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."
1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."
Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."
5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."
Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."
Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."
__________________________________________________
Aina vain paranee:
Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."
Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."
Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."
_____________________________________________
Kysymykset ovat pahasta:
Saarn. 1:18 "Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua; ja joka tietoa lisää, se tuskaa lisää."
1. Kor. 1:19 "Onhan kirjoitettu: Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi."
1. Kor. 3:18 "Älköön kukaan pettäkö itseään. Jos joku teidän joukossanne luulee olevansa viisas tässä maailmassa, tulkoon hän tyhmäksi, että hänestä tulisi viisas."
1. Kor. 3:20 "Herra tuntee viisasten ajatukset, hän tietää ne turhiksi."
_________________________________________________
Jos sinunkin sanomisistasi otettaisiin yksittäisiä lausahduksia,
irroitettuna alkuperäisestä kontekstistaan, niin voitaisiin
sinustakin saada jos vaikka minkälaisia vaikutelmia...
Voisitko vastaavasti laittaa samanlaisen otantalistan
niiden tuhansien raamatunkohtien joukosta, jotka ovat
ihmisiä hyvään kehoittavia, lohduttavia, rohkaisevia,
kannustavia, toivoa antavia, neuvovia, opettavaisia,
jne. ts. jotka ovat mielestäsi sieltä paremmasta
päästä, mitä tulee raamatun sisältöön...
"Jos sinäkin" eli "Kun kerran sinäkin niin raamattukin"-logiikka petti kuten aina. Nyt RR haluaa raamattunsa noudattavan perinuskottoman sanomisia.
BUAAH! BUAAH! BUAAH! Ei sieltä roskakirjasta saa väkivaltaisuuksia pois muulla kuin kusipäisten kirkkoisien päätöksillä. Väkivaltainen mikä väkivaltainen, kristittyjen alkeellinen ja vastenmielinen taikauskonto, ja samanlaisia näköjään sen harrastajat. BUAAH! BUAAH!
Ensin RR haluaa minulta väenvängällä raamatun kohdat, joista en pidä. Sitten kun ne hänelle antaa, niin ne ovatkin sitten asiayhteydestään irrotettuja.
Niin kait ne jakeet ovat, jos ei koko bibliaa heitä kehiin. Asiayhteyden pitäisi selvitä siitä hänelle niin tutusta kirjasta. Ja toi moraali oli tosiaan toinen älyttömyys. Kyllähän minä aika paljon kiltimpi tosiaan olisin kuin Jahve. Siedä nähdä mitään veriorgioita tai verta ylipäätänsä:)
Herra on herkkusieni päätellen tuosta uudesta avauksesta liittyen Nooan tarinaan. Ei saa enää selvää edes siitä, mitä hän kysyy:D
on sitä itseään. Hyväksyt osan raamatusta, mutta loput ovat "asiayhteydestä" irroitettuja. Jakeet sait, joten kait sinä sen asiayhteyden saat siitä selville?
Sellainen nimimerkki kuin JuudasPastori on tehnyt huomattavan kattavan ja analyyttisen version näistä rakkaan jumalasi väkivaltaisuuksista. Olisin lainannut häntä, mutta oli vielä vanhempaa tekstiä, en löytänyt.
Niin, ja onhan sillä Jahvella kolme joukkomurhaakin tilillään. Vedenpaisumus ja Sodoma ja Gomorra. Kiva jumala sulla. On siinä ainakin potkua. Pidä hei toi, niin saatanaa et tarvitse:D
ja taas haisee.
Älä ole, -vaihda kaistaa. Jos ajaisit pimeää moottoritietä
ja viereesi tulisi poliisiauto, josta huudettaisiin mökäfoonilla kehoitus:
"Vaihtakaa kaistaa, kahden kilometrin päässä sen kaistan puolelle
on sortunut iso monttu maanvyörymän takia."
-Mitä tekisit siinä tilanteessa? Mitä teet, kun itsekin
sanot olevasi helvettiin menossa ja minä sanon sinulle: "Vaihda kaistaa."
vaihtamaan kaistaa. Minä ehdotan nyt sinulle siirtymistä sauvakävelyyn. Älä unohda peltihousuja.
En tarvii mitään peltihousuja; kats ko mä en o mikään vellihousu.
Sauvakävely vois kyllä olla kuntoiluna ihan ok. Vai
mikä on sun kokemus siitä, -voitko suositella sitä?