Miksi useimmat karavaanarikansasta ovat alkoholin suurkuluttajia?
Olen ollut vasta vähän aikaa karavaanari ja olen ihmetellyt karavaanarien kännäilyn tasoa. Alue kuin alue, varsinkin SFC kausipaikkalaiset juovat tolkuttomia määriä ja pörräävät alueilla sikahumalassa. En toki itsekkään sylje lasiin, vaan enpä sentään juo kuten nuo suurkuluttajat jotkaz ovat lähes jatkuvassa humalatilassa näillä kausipaikoillaan. Radansuun alue on pahimmasta päästä.
Miksi kännäätte niin hemmetisti?
Olen ollut vasta vähän aikaa karavaanari ja olen ihmetellyt karavaanarien kännäilyn tasoa. Alue kuin alue, varsinkin SFC kausipaikkalaiset juovat tolkuttomia määriä ja pörräävät alueilla sikahumalassa. En toki itsekkään sylje lasiin, vaan enpä sentään juo kuten nuo suurkuluttajat jotkaz ovat lähes jatkuvassa humalatilassa näillä kausipaikoillaan. Radansuun alue on pahimmasta päästä.
Miksi kännäätte niin hemmetisti?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Anna heidän juopotella ja ota itsekin pikku tömähdykset. Ei kinnaa enää aivan niin paljon. Mielialalääkkeesi eivät kuitenkaan välttämättä sovi yhteen...
Kuulutko sinäkin heihin? Itse en tarvitse mielialalääkkeitä, taidat itse käyttää mielialasi kohentajaksi känniä?
radansuu on että tiedän olla menemättä sinne
Iitissä. Siellä osataan örvelyämisen taito. Toisaalta, jossakin on kuri kova ja örvelöt poistetaan.
Kiva vastailla itselleen?
Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä, karavaanarit on numeroituja juoppoja, niinkuin kaikilla humalaisilla metsästäjillä on ainakin hirvimetsällä punaiset liivit. Hämmästyin itsekkin todella runsasta juomista leirintä alueilla. Oli auto tai vaunu, nuoria tai vanhoja, perheellinen tai perheetön porukka, niin ekana kun saatiin auto/vaunu parkkiin niin pöytä pihalle ja juomaan. No en kyllä itsekkään jääny enkä jää siinä toiseksi, mutta silti ihmettelin, varsinkin kun jotkut lähtevät vielä aamuulla aikaisin liikenteeseen. Mutta silloin on juotava kun janottaa.
juoda ihan tolkuttomasti. Mutta. Karavaanarit ovat lähes sataprosenttisesti LOMALLA tai muulla VAPAA-AJALLA. Se (juominen) on joidenkin ainoa rentoutumismuoto.
Mitä tässä nyt kolmena kesänä on noita alueita kierretty lasten kanssa, niin kyllä se tolkuton ryyppääminen on huomattavasti vähäisempää kuin puheista ja kirjoituksista voisi päätellä. Yhdelläkään SFC-alueella ei ole ollut häiriöksi asti.
Treffeillä ei olla oltu että sitä puolta en tiedä.
Useampiakin tämän alan harrastajia tuntevana, voin vakuuttaa, että ovat todellakin fiksuja ihmisiä. Alkon käyttö myös sivistyneempää kuin keskimäärin.
Käyttäytyvät liikenteessä kohteliaasti.
Olet ollut vasta VÄHÄN AIKAA karavaanari ja jo nyt tiedät, että suurin osa karavaanareista on alkoholin suurkuluttajia. Missä olet tavannut kaikki 55000 jäsentä ja heidän 100000 perheenjäsentään? Suurin osako heistä oli ympäripäissään?
Miten olet ehtinyt lyhyessä ajassa kiertää kaikki SFC alueet? Kirjoitat, että alue kuin alue.
Oletko seuraillut näitä suurkuluttajia viikot, että teidät heidät todella suurkuluttajiksi?
Miten perustelet väitteesi suurimman osan suurkulutuksesta? Vai vainko vain omien kuvitelmiesi perusteella? Vai liikutko itse vain juoppojen seurassa?
Nyt tietysti sanot, että no niin, puolustelet juomistasi. Erehdyt.
En puolustele - ei ole tarvetta. Otan kun otan. Mutta TIEDÄN, että osalla alueista saatetaan örveltää perjantai iltana - osalla taas ei. Olen kiertänyt, nähnyt ja kokenut kohta kolmekymmentä vuotta. Kaikki SFC alueet.
Tietänet, että suomalainen juo keskimäärin 52 pulloa kossua vuodessa. Siis pullo viikossa. Joku juo minun viinojani, mutta siitä huolimatta en yleistä...
Revittely ei vaikuta oikein viisaalta.
On neljä vuotta AKTIIVISTA karavaanarielämää. Tarkoittaa n. 35-40.000 km vuosittain matkailuautoelämää koti- ja ulkomailla. Olen todellakin ehtinyt kiertää ja harrastaa tätä lajia enemmän kuin kukaan teistä eläissään ehtii. Ei, useinkin samalla alueella vieraillessani ovat samat "pulloa suutelevat" juopot samalla paikalla seisovissa vaunuissaan puolipökkyrässä!
Kuten sanoi aloituksessa, en tuomitse vaan ihmettelen MIKSI? Onko alkoholin nauttiminen kausipaikkalaisille ainoa vapaa-ajanviettomuoto? Jos on, niin, en ihmettele miksi karavaanareita yleisesti kutsutaan numeroiduiksi juopoiksi.
luonne tämä 'kyseskelijä', neljän vuoden kokemuksella tietää kaiken, kokenut kaiken, osaa kaiken, omaa riittävän kompetenssin arvostellakseen kaikkia ja kaikkea, kukaan ei ole vertainen näissä karavaaniasioissa, eikä kukaan edes eläissään ehdi sellaiseksi!
Congratulation, toiset osaa, numeroidut juopot vain juovat. Kyllä nyt minuakin hävettää ja harmittaa, tunnustan että joskus olen ollut 'vaikutuksessa', fy fan!
Saakeli soikoon, monet meistä ovat harrastaneet vuosikymmeniä tätä karavaanariutta, näköjään kaikki turhaan, mitään ei ole opittu, kokemusta ei ole karttunut, AKTIIVINEN neljän vuoden harrastaja pesee meidät kaikki! Harrastelijat!
No joo, neljän vuoden aikana (n.150.000 km) olen nähnyt taatusti enemmän kuin moni muu. Asun työkseni osan aikaa vuodesta ympäriaikaisesti matkailuautossani ja kyllä on alueita kierrelty ja nähty! Kausipaikkalaiset vetävät ehkä kerran vuodessa vaununsa katsastukseen (jos sitäkään), pitävät vaunuaan kuin kesämökkiä. Onpahan niillä Radansuussa kiinteät venepaikatkin. Sanovat itseään karavaanareiksi vielä? Miten on, kuinkas monta yötä keskiverto karavaanari viettää autossaan/vaunussaan ja kuinka monta aluetta hän kiertää? Itselläni on vuosittain yli 200 matkailuautoyötä ja siihen mahtuu satakunta paikkakunnan vaihtoa. Eli neljässä vuodessa näen taatusti enemmän kuin useimmat teistä kymmeniin vuosiin! Vai väitätkö muuta? Edelleenkin olen sitä mieltä että karavaanarit juopottelevat aivan liikaa, usean vapaa-aika kuluu täysin alkoholin parissa, eikä siihen paljon muuta kuulu! Eikä asia selittelemällä parane! Lopetan nyt aiheesta kirjoittelun tähän. Selvänä näkee enemmän....
etuteltta - grilli -sauna - etuteltta… jämpti on!
sauna grilli ölvi makkara kaverit loma relax etc. kesä ja karavaanarius, jo vain on hienoa!
Tuolla kokemuksella sinua voisi kutsua melkein ammattilaiseksi ;-)
Liikun itse myös paljon, vaan enpäs ihan tuollaisiä määriä kuin sinä. Voin kuvitella miltä tuntuu tulla alueille iltaisin, törmätä mainitsemaasi juopotteluun alueella kuin alueella, varmasti rasittaa.... Itse olen ollut karavaanari jo yli 30 vuotta ja samansuuntaisia kokemuksia myös täällä. Karavaanarien juopottelu on silmiin pistävän runsasta. Näin se on ollut jo -70 luvulta asti ja näin se on edelleen, valitettavasti. Tästä aiheesta on keskusteltu jo iät ajat, eipähän se keskustelemalla miksimään muutu. Mutta kukin tavallaan.
nämä ruikutukset karavaanarien alkoholin käytöstä, mistä moinen, siis ruikutus? Itse olen vasta reilut parikymmentä vuotta kierrellyt kaaravvanarina, matka-autolla ja vaunulla, monilla alueilla ympäri isänmaata. Enkä ole missään enkä koskaan huomioinut minkäänlaista häiritsevää alkoholinkäyttöä, no kerran oli tilanne sellainen, mutta normaalisti en huomaa mitään erikoista. Mistähän sitten johtuu että täällä niin monet näkevät, kuulevat, kokevat kaikenlaista epänormaalia 'juopottelua' eri alueilla? Onko se malka omassa silmässä? Suhtautumiskysymys? Entisiä alkoholisteja?
Tämähän johtuu juuri siitä, että taidat olla itsekkin pikku pieruissa, eihän sitä kännissä huomaa!
Kaikkihan emme suinkaan ota, kuka mistäkin syystä, ja se jatkuva huikan tarjoilu ja sönkkääminen alkaa ottaa päähän. Menet saunaan, grillille, rannalle, joka ukolla tuntuu olevan se alkoholin nauttiminen tärkeää.
Oli malka silmässä tahi ei, entisiä juoppoja tahi ei, raittiina aina olleita tahi ei, on kunnioitettava myös niitä jotka eivät ota. Ja muistettava myös käytöksen kultaiset säännöt, kun ne aika monelta unohtuvat. Myös täällä netissä!
jos joku häiriköi, enkä ole itse missään 'pierussa', en pienessä enkä isossa. Enkä tyrkytä kenellekään mitään, vähiten alkoholia. Enkä suuremmini 'kunnioita' niitä jotka eivät ota, se on heidän valintansa, vielä vähemmän kunnioitan niitä jotka häiriköivät viinan voimalla. Niitä kunnioitan jotka voivat hieman ottaakin, eivätkä häiritse kanssaihmisiä mitenkään. Sönkkäämällä, tyrkyttämällä tai muutenkaan. Käyttäytyvät aina ja kaikkialla hyvin. Eivätkä kiihkoile mistään 'ottamattomuudesta', jota täälläkin harrastetaan. Olettamuksella että jos ottaa on juoppo tai holisti. Ja jos ei pisaraakaan on automaattisesti 'hyvä' ihminen, parempi kuin ne jotka 'ottavat'. Kiivailu on huonoa käytöstä, ja sitä täällä monet ns. 'raittiit' harrastavat.
Syytä muistaa kaikien tämä. Myös täällä netissä!
Myönsit, "et kunnioita niitä jotka eivät ota".
Just, siksipä aiheesta paljon kirjoitetaankin! Me raittithan olemme "hurahtaneita, kiihkoilijoita, entisiä alkoholisteja, ilonpilaajia ym. ym.", meitä ei kunnioiteta. Siksi aihe puhuttaakin. Tiesitkö, meitä joita et kunnioita, on PERKELEEN PALJON!!!
Totuus selvisi!
minkälaisia te raittiit olette. Mitäpä tuohon lisäämään. 'Totuus ei pala tulessakaan'!
Eikä sammu viinallakaan! Totuus.
Että meitä on PERKELEESTI! Viinamäen miehet siis örveltävät muista välittämättä! Ottamattomia ja heidän perheitään kunnioittamatta! Selvisi sekin, KARAVAANARI EI OLE KAIKKIEN KAVERI!
Totuus!
vääristelet totuutta pahemman kerran! Ja yleistät, oiot mutkat, puhut puuta heinää, et usko varmaan itsekään juttujasi!
Jos ottaa kohtuudella, ei örvellä eikä ole välittämättä muista, kanssaihmisistä. Tuo sinun 'kunnioittamis-dilemma' on vallan omituinen, väität vastoin parempaa tietoa. Miksi pitäisi erityisesti 'kunnioittaa' ottamattomia, yhtä hyvin voi kunnioittaa niitä 'ottavia', jos sen 'kunnioituksen' ansaitsevat, molemmat!
Sitten vielä huudat täällä, miksi? Muista nyt ne käytöstavat! Onko sinulla ahistusta, päänkipua, rintapistosta, oksetustautia, munuaisten vajaatoimintaa, lättäjalkaisuutta, yöhikoilua vai mikä mättää, relax hyvä ihminen (man?)!
Ps. Se on oikein hyvä että ottamattomia löytyy p ...sti, sekin hyvä että kohtuukäyttäjiä vielä enemmän, se ei hyvä että holistejakin löytyy, ihan liikaa.
Miks kukaan ei koskaan tule minulle tyrkytämään edes yhtä huikkaa kaljapullostaan. Ei koskaan !!! Ja olen sentään ihan vesiselvä mies. Mitä nyt vähän löylynlyömä, ja savusaunassa pikkaisen häkää saanut.
vesiselvä niin turhaanhan sinulle sitä ryyppiä, hukkaan menisi! Ja taitaa puuttua vielä sinulta se nöyrä mieli sekä nöyristelevä käytös! Kukas sitä sellaiselle, ryyppiä tarjoamaan.
Karavaanarit ovat läpileikkaus suomalaisista. Aivan samat prosenttiluvut juoppojen suhteen pätevät karavaanareidenkin kohdalla.
Radansuu on aina siellä käydessäni ollut todella siisti paikka. Eikä edes treffien aikana siellä ole yleistä örveltämistä ollut havaittavissa.
Taidat olla omalla toiminnallasi hankkinut sinne itsellesi porttikiellon, ja nyt yrität mustata suutuksissasi hyvän paikan mainetta.
kävin kesällä miekii ratansuussa silloin silellä ainakin hirveä meteli ja meno sain monta huomautusta mutta meno jatkui...
Olisivat heittäneet sinut alueelta ulos möykkäämästä. Tai vaikka antaneet veneen käyttöösi. Sepalushan oli varmasti jo valmiiksi auki.
kohta 10 vuotta kierrellyt alueita ja refvejä ei juoppoja ole pahemmin näkynyt hauskaa on ollu ei moittimista karavaanari kaikkien kaveri.
...täysin turhasta viestiketjusta.
Juopottelukin!
maailmankuvaasi ja saa miälen suopeaksi, kaikelle ja kaikille!
viina on viisasten juoma. siis kuuluu karavaanariveljeskunnalle. ja jos tippa ei tapa niin ämpäriinkään ei huku. yhden jos ottaa voi ottaa toisenkin. enkä minä ota kuin yhden. mutta jos otan yhden minusta tulee kuin toinen mies ja se se vasta ottaakin. koskaan en huomaa häiritseväni toista, tulee niin mahtavan viisa olo kun hiukan ottaa. juokaa vaan viinaa ja tulkaa viisaammiksi kun muut. ja ota sinäkin niin ei häiritse jos toinenkin ottaa.
Tunnut tarinasi perusteella olevan alkoholisti, selkeästi.
"yhden jos ottaa voi ottaa toisenkin. enkä minä ota kuin yhden. mutta jos otan yhden minusta tulee kuin toinen mies ja se se vasta ottaakin. koskaan en huomaa häiritseväni toista..."
Vain alkoholistista tulee toinen mies, ei osaa lopettaa!
Todellakin, et känneiltäsi huomaa häiritseväsi muita. Oletko koskaan ajatellut, kuinka muut kokevat örveltämisesi? Mieti sitä!
kuten shanoin en ole huomannut häiritseväni sinuakaan vaan shinä provosoidut itse kuten kirjoituksestasikin voinee päätellä. mua ei häiritse koskaan juopottelu. otetaan vielä yhdet ja sitten vielä yhdet. mahtavaa kun pääsee kaaduttuaan ylös ja osaa tien vieraaseen vaunuun. siellä aina yllätyksiä. joskus nyrkkiä ja joskus muuta...tuu remmiin karahviinareihin ei käy aika pitkäks eikä tartte olla yksin.
nopeampi diagnoosi kuin A-Klinikalla.Hyvä. nyt tunnistan itseni ja tuun raittiimmaks. Mutta en lopeta juomistas.-)
tullaan viisaammiksi niin"! Tottahan se on, kuten lauluntekijäkin sen tietää. Viina tappaa aivosoluja, ja hitaimmat tapetaan ensimmäiseksi, jäljelle jää ne nopeat ja vilkkaat älysolut!
mitä jengiä nämä jeesustelijat oikein ovat, entisiä holisteja, uskonlahkolaisia, hurahtaneita, muuten vain yksinkertaisia? Mikä siinä viinassa niin kiehtoo että siitä jatkuvasti pitää höyrytä? Kai se antaa, höyryäminen, saman euforian kuin kossupullon imaisu? Ei kai sitä muuten jatkuvasti jatkettaisi! Kohta joka ketjussa samaa möykkää.
Lopettakaa jo, ei tällainen mihinkään hyvään johda, turhaa rähinää vain ylläpidetään.
onkin kysymyksessä, turhan rähinän kehittely...
Tämän päivän hesarissa oli juttua, 76 % naisista, 56 % miehistä toivoo rajoituksia alkoholipolitiikkaan. Me olemme enemmistö, te puolestapuhujat vähemmistö! Perkele, hinnat pilviin, loppuu tuo saatanan örvellys. Tuolla joku puhui, kalja viiskymppii, kossu sataviiskymppii, mun puolesta vaikka enemmän!
Tämän päivän hesarissa oli juttua, 76 % naisista, 56 % miehistä toivoo rajoituksia alkoholipolitiikkaan. Me olemme enemmistö, te puolestapuhujat vähemmistö! Perkele, hinnat pilviin, loppuu tuo saatanan örvellys. Tuolla joku puhui, kalja viiskymppii, kossu sataviiskymppii, mun puolesta vaikka enemmän!
IME MUNAA !