Mölyapinat

T-fox

miksi helkutissa te miehet räikyytätte niitä mopojanne/moottoripyöriä/autoja/veneitä/vesiskoottereita ja mitä niitä moottorivempeleitä nyt onkaan... ja verotatte viattomien sivullisten tärykalvoja, hermoja ja yöunia?

Jos kyse on ikiaikaisesta machotoiminnasta naisten huomion saamiseksi, niin minun positiivisen huomioni ainakin saa mies joka polkee ekologisesti ja äänettömästi polkupyörällä tai järveilee romanttisesti soutuveneellä.

13

1153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on niin

      Miehen ego vaan vaatii välillä "isoilla vehkeillä" leikkimistä! Vaikka naiset eivät niistä tykkäisi niin miehen itseluottamus tykkää, ja se taas auttaa naisia lähestyttäessä! :)

    • scale

      mitä enemmän meteliä ja hevosia sitä enemmän testosteronia.

    • palstalaisena .. :)

      sinun tietää että se on white trash patsastelua ja egoboostausta pahimmillaan :)

      • scale

        ja jääkiekkotähdet ja kaikki ökyrikkaat sitten valkoista roskasakkia? Eikös niillä järjestään ole ökyveneet ja urheiluautot, moottoripyöriä nyt unohtamatta.


      • T-fox

        vierailija (ulkoavaruudesta?!) Poistun palstalta about kuukauden päästä ja siihen mennessä pitää saada vastaus kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaan... :)


    • Kolli_Kellinen

      Olen yliherkkä metelille, joten moottorin pärinä häiritsee minuakin. Minulle tulee todella hermostunut olo jos ulkoa kuuluu ruohonleikkurin surinaa, enkä pysty silloin keskittymään mihinkään. Sama pätee imurin hurinaan. Eipä nykymaailmassa voi melusaasteelta välttyä millään, mutta rajansa kaikella! Miksi esimerkiksi talonmiehet eivät voi käyttää lumilapiota ja haravaa kuten vanhoina hyvinä aikoina, vaan pitää olla bobcatit ja lehtipuhaltimet? Huvimetelöinti kuten vesiskootterit ja moottoriurheilu pitäisi kieltää tyystin. On surkuhupaisaa, että kaikenlaisille muille saasteille ollaan kyllä määrämässä ties mitä haittaveroja, mutta melusaastutukseen ei puutu kukaan.

      • koulussa..

        häiritsikö melu keskittymistäsi siellä?


      • Kolli_Kellinen
        koulussa.. kirjoitti:

        häiritsikö melu keskittymistäsi siellä?

        Häiritsi tietysti. Onneksi siihen aikaan kun olin peruskoulussa opettajat saivat vielä pidettyä kuria ja järjestystä luokassa.


    • rusalka

      Kyllähän taito ja 'päristely' on eri asia. Luulen, että pystyn tämän asian melko nopeasti erottelemaan, jos kysytään.

      Yhteen aikaan rassasi hirveästi se, että lumiaurat 'kolisteli' jumalattomasti aamuöisin. Niitä sitten seurattuani, totesin, että jotkut osaa homman, toiset ei...Ihan sama missä tahansa koneen käytössä. Tuntuu, että joillein todellakin tärkeempää huudattaa konetta kuin käyttää sitä järkevästi.

      En myöskään ymmärrä kaupunkien suunnittelua...melunongelma moninkertaistuu, koska suunnittelussa ei paljon ole välitetty tämänkaltaisesta saasteesta.

      Siksi asunkin nykyään tämmöisessä paikassa kuin asun. Vanha hirsinen mökki: Uskomattoman rauhallinen paikka. Kaupunginosakin on suojattua aluetta, kun mökki harjun kupeessa. Niin, kyllähän tässä naapurustossa on kaikenmoista vekotinta äijillä, mutta vissiin huudattavat vehkeitään muualla.

      Naureskellen luin moporatsiasta juttuja, kun saivat virittelyistä sakkoja. Yhden kuljettajan isäkin sai sakot ja kuljettaja itse niskuroinnista poliisille sai sakot. HA HA ! Kaikkein ärsyttävintä on juuri metelöivät kulkupelit, joilla tarpeettomasti kerätään huomiota kilometrien säteellä aina siellä missä liikutaan. Täällä oli semmoinen ihme mopo-porukka, joka kiersi öisin kaupungin eri osissa. Semmoset kymmenen päristintä, kun porukalla töristää keskellä yötä ympäriinsä SÄÄNNÖLLISESTI, ottaa kyllä pattiin. Pelkkää kanssaihmisten häiritsemistä!

      Kollin ja monen muun melusta kärsivän kanssa olen samaa mieltä. Jopa täysin turhaa taustamusiikki jossain liikkeissä.

      Esitän kysymyksen: Osaatko olla hiljaisuudessa? esim. viikon?

    • rupeli

      bensaakin kuluu niin julmetusti, jos vähäkään kaasuttelee.

      Mutta ehkä se nautinto on vapauden tunteessa ja täydellisessä kontrollissa.

      ;-)

      Ja kai sitä pitää vähän pitää ääntäkin, jos ääntä kerran lähtee. Ja ajaa. Ei niitä talliin osteta seisomaan.

      Kohta tulee talvi. Loppuu pärinät. Mutta keväällä se taas alkaa, se on ensimmäinen kevään merkki, kun joku uskalikko kaivaa pyörän tallista ja kylmyyttä uhmaten singahtaa radalle.

    • Kaikki mikä pärisee,pitää kovaa ääntä ja haisee pahalle kiinnostaa kovasti.
      T.Mies

      • T-fox

        kuulostaa mun peräpäältä linssikeiton jälkeen! :) Tykkään siitä kovasti, mutta mahani ei.


    • Revolveri

      En ainakaan minä räikytä vehkeitä. Kyllä sitä muullakin tavoin saa naisen huomion :)

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      53
      10451
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      142
      6512
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4638
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      18
      3542
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3300
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      288
      3114
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      152
      2858
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      69
      2802
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2252
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2174
    Aihe