Ateistinen suvaitsevaisuus

Tuttavaryhmä kävi koneella,kiinnittivät huomiota sähkökaapin päällä olevaan enkelinkuvaan joka pitäisi poistaa,en tiedä onko työtoverini (sd) tarkoittanut sen uskonnolliseksi ikoniksi.

Pitäisikö minun lähteä koluamaan kirpputoreja löytääkseni Leninin kuvan?Että työpisteestäni tulisi ateistisen standardin mukainen.
16875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hommaa parempia tuttavia. Tai parempi itsetunto. Silloin ei tarvitsisi välittää "tuttavaryhmien" kommenteista leluistasi.

Äänestä
  • Kyseessä on eräänlainen työpaikalla tehtävä "tupakaappijasiisteystarkastus"

    Äänestä

  • juomari turmio kirjoitti:

    Kyseessä on eräänlainen työpaikalla tehtävä "tupakaappijasiisteystarkastus"

    Kiva kun noi uskikset yrittävät aina vittuilla ja mollata tiettyä ihmisryhmää.

    Äänestä

  • Vika on kirjoitti:

    Kiva kun noi uskikset yrittävät aina vittuilla ja mollata tiettyä ihmisryhmää.

    Että ovat antaneet porttivahdin koneeseen internetyhteyden,ettei tule aika pitkäksi.

    Teet tärkeää työtä,pidähän huoli etteivät rosvot ja teollisuusvakoilijat pääse sisään.Pidä myös paikat siistinä eihän sitä tiedä vaikka tuttavaryhmä tupsahtaisi sinunkin työpisteeseesi.

    Äänestä

että kommunismi ja ateismi ei liity toisiinsa mitenkään on olemassa jopa hyvin oikeistolaisia ateisteja. Ateismi tarkoittaa sitä ei viitsi uskoa
kaikkeen mielikuvitukselliseen jeesusteluun sun muuhun keskiaikaiseen roskaan mihin useimmat uskovaiset todellakin uskovat.

Äänestä
  • Poliittinen kenttä on ympyrän muotoinen.

    Äänestä

  • juomari turmio kirjoitti:

    Poliittinen kenttä on ympyrän muotoinen.

    Että punainen on viiva ja käyrä? Et tainnut tietää?

    Äänestä

ateistien suvaitsevaisuus tiedtään: tappakaa ja vangitkaa toisinajattelijat

Äänestä
  • Itse olen äärikapitalisti, inhoan kommareita ja jumalaan uskovia ääliöitä. Silti, moraaliset arvoni ovat kohdallaan, en riko lakia ja autan ihmisiä.

    Äänestä

  • Kristittyä kirkkoa ja sen noita- ja polttorovioita, joissa tapettiin tuhansittain väärinuskovia?
    Vai tarkoititko protestanttien, katolisten ja luterilaisten välillä vuosisatoja vallinnutta vihanpitoa ja vääräsuskoisten kiroamista ja tuomitsemista?

    Molemmat tunnetut maailmansodat aloittivat kristityt valtiot ja ne käytiin etupäässä kristittyjen valtioiden välillä (vaikka tietysti Venäjällä ja Japanilla oli omat huomattavat osuutensa). Kristittyjen suvaitsevaisuus ja lähimmäisenrakkaus? 200 miljoonaa kuollutta eri puolilla maailmaa kristittyjen toimesta? Orjuus, siirtomaasodat, kolonialismi, noitaroviot, alkuperäiskansojen joukkomurhat, kokonaisten kansojen tuhoaminen sukupuuttoon...

    Äänestä

  • Moinen on poliittisten ja uskonnollisten kiihkoilijoiden toimintaa.

    Äänestä

"Ateistista standardia" ei taida olla olemassakaan. Olen edelleenkin sitä mieltä että ihminen on psyko-fyysis-sosiaalinen kokonaisuus, ja minkään yhden ominaisuuden perusteella luokittelu on turhaa ja tulokseksi saadaan heterogeeninen ryhmä. PS. kuulun vihreään puolueeseen ja mielestäni kommunismi ei toimi (mistä IHMEESTÄ tuo ateismi/kommunismi- klisee on saanut alkunsa?).

Meikulla on omassa kämpässä koristeina matkamuistoja joilla on jonkinlaista uskonnollista merkitystä, mm. ikoni Venäjältä, 2 intiaanirumpua, okariino & pieni toteemipaalu USA: sta, saamelaisten noitarumpu Lapista ym. Siivekkäät otukset, enkelit, keijut ja haltiat ovat mielestäni hienon näköisiä enkä ymmärrä miksi kuva pitäisi poistaa.

Äänestä

Miksiköhän he moisen kuvan haluaisivat poistaa? Sitten pitäisi kaikkien tonttuje, joulupukkien, sarjakuvasankareiden yms. kuvat poistaa mainoksista ja tarroista jne. Leikkiä kai laskivat.

Äänestä

Miksi aina tuputat Leniniä ateismiin? Ikävä kyllä lenin ei ole se ateismin tärkein asia ja henkilö niinkuin Jeesus sinun uskossasi. Ateismi ei rakennu niinkuin sinun uskosi rakentuu, vai etkö vain kykene käsittelemään ateismia vertaamatta sitä sinun uskoosi?

Äänestä
  • Olen entinen vasemmisto-ateisti ja vain meidän ateistit olivat oikeita ateisteja, Toki on myönnettävä että Marx oli meille suurempi persoona kuin Lenin.

    Lauloimme muuten partisaanimarssia hieman eri sanoin "lyömään joukot taistolaisten,,,,,

    Äänestä

Miksi Leninin kuva tekisi työpisteestäsi ateistisen standardin mukaisen? Eikös kommunismi ole poliittinen ideologia, mitä tekemistä sillä on jumaluskon puuttumisen kanssa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juomari turmio kirjoitti:

Tuttavaryhmä kävi koneella,kiinnittivät huomiota sähkökaapin päällä olevaan enkelinkuvaan joka pitäisi poistaa,en tiedä onko työtoverini (sd) tarkoittanut sen uskonnolliseksi ikoniksi.

Pitäisikö minun lähteä koluamaan kirpputoreja löytääkseni Leninin kuvan?Että työpisteestäni tulisi ateistisen standardin mukainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu