Olemme muuttamassa Vantaalle

Olemme muuuttamassa pienen poikani sekä koirani kanssa Vantaalle.Olen pistämässä asuntohakemusta kaupungille sekä muutamaan muuhun paikkaan.
Mitkä alueet ovat suht rauhallisia ja soveltuvia pienen lapsen elinympäristöksi?
193272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

ehkä se Eira tai Töölö?

Äänestä

Vantaa on pääkaupunkiseudun lapsi-vihamielisin kunta! Ei täällä ole päiväkoteja, koulut rapistuu ja tuet alimmalla mahdollisella tasolla!

Äänestä
  • kukaan ei hoida lapsia sillä välin, kun otat kuppia lähijuottolassa.

    Äänestä

  • Laardibonanza kirjoitti:

    kukaan ei hoida lapsia sillä välin, kun otat kuppia lähijuottolassa.

    Älä muuta, edellinen kommentti kertoikin varmasti miten täällä yksinhuoltajiin suhtaudutaan.
    Aivan sama vaikka olisit raivoraitis, hyvin koulutettu,hyvässä ammatissa ja hyvä tuloinen.
    Edellisen viestin kirjoittajan kaltaisia ituniskoja on vantaalla liikaa.

    Äänestä

Onpahan taas asiantuntevia vastauksia.

Itse olen asunut ympäri pääkaupunkiseutua mukaan lukien Helsingin ydinkeskusta. Näistä lapsille paras paikka on kyllä nykyinen asuipaikka eli Vantaan Rajakylä. Paikka on rauhallinen pientaloalue jossa on omat päiväkodit ja koulu.
Kaupungin asuntoja alueella ei kyllä taida olla mikä on kyllä selvä etu. Eli jos vain suinkin rahkeet riittävät niin suosittelen.

Äänestä
  • Että kehotat tänne muuttavaa yksinhuoltajaa ostamaan talon! Sillä lailla.

    Äänestä

  • !!! kirjoitti:

    Että kehotat tänne muuttavaa yksinhuoltajaa ostamaan talon! Sillä lailla.

    Kyllä niitä muitakin vaihtoehtoja on kuin kaupungin kerrostalot. Enkä suinkaan tarkoita että Rajis olisi se mihin pitää muuttaa. Onhan Vantaa suurimmaksi osaksi muuta kuin kerrostaloaluetta. Eli joku pienehkö rivirihuoneisto vuokrattuna olis mielestäni hyvä vaihtoehto. Eipä silti, kyllähän suurin osa kaupunginkin vuokrataloissa asuvista on ihan tavallisia mattimeikäläisiä mutta kyllä siellä on suurempi mahdollisuus löytää epämääräistä kaveriporukkaa.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kyllä niitä muitakin vaihtoehtoja on kuin kaupungin kerrostalot. Enkä suinkaan tarkoita että Rajis olisi se mihin pitää muuttaa. Onhan Vantaa suurimmaksi osaksi muuta kuin kerrostaloaluetta. Eli joku pienehkö rivirihuoneisto vuokrattuna olis mielestäni hyvä vaihtoehto. Eipä silti, kyllähän suurin osa kaupunginkin vuokrataloissa asuvista on ihan tavallisia mattimeikäläisiä mutta kyllä siellä on suurempi mahdollisuus löytää epämääräistä kaveriporukkaa.

    On Rajakylässä tietääkseni pari vuokrataloa, toinen koulun läheisyydessä ja toinen Maratontien läheisyydessä lähellä Helsingin rajaa. Toinen pienkerrostalon tapainen ja toinen rivitalo.
    Itse olen asunut täällä jo pitempään. Parasta täällä on luonnon läheisyys ja alueen rauhallisuus.
    Ikävääkin löytyy, taloyhtiön hankala naapuri ja se että kaikki uusia taloja rakentaneet eivät viitsi siivota pihalta rakennusjätteitään ja muutenkaan siistiä pihaansa. Roskat ym risut kannetaan sinne tontin perälle ja rakennusaikaiset varastot, rumat hökkelöt ja multakasat koristavat pihaa. Ainakin tuolla puiston reunassa.

    Äänestä

..Näiden ihmisten Vantaa-vihaisuutta. Itse en ole vielä kokenut minkäänlaista vastenmielisyyttä Vantaata kohtaa, VAIKKA olenkin täällä asunut vasta vajaa pari vuotta.
Tulin tänne yksinhuoltajana, oli työpaikka, asunnon vuokrasin yksityiseltä ja poika sai päiväkotipaikan puolessa toista viikossa.
Ainoa asia mikä tässä ajassa on muuttunut, on se, että tapasin miehen - muutettiin Vantaan kaupungin asuntoon (johon jonotettiin reilu viikko!), palkka nousi ja poika on edelleen samassa päiväkodissa.. tosin hieman korkeammalla maksulla.
Mä en tajua mitä hittoa te oikein rutisette? Ja jos tänne yksinhuoltajaäitejä muuttaa, niin antaa muuttaa - niitä löytyy JOKAISESTA Suomen kaupungista, JA kuka on väittänyt että jokainen YH-äiti on joku sosiaalipummi. Sitä voi olla YH ihan vaan olosuhteiden pakosta, vasten omaa tahtoaan..
No mutta, itse olen tykännyt asua täällä Myyrmäessä vaikka tuskin täällä eläkepäiviäni vietän :)

Äänestä
  • On se hienoo kun sinulla on hyvä.
    Olitko tarkoittanut viestisi laardille joka kommentoi tässä ketjussa.
    Voin kertoa sinulle että hän saattaisi hyvinkin edustaa vantaalaista virkamiestä joka laukoo noita mauttomuuksiaan suojatyöpaikastaan, asenne on ainakin valitettavan paljon samanlainen.

    Äänestä

Mites Pakkala, tai Ilola?
Asun itse Pakkalassa ja siskoni perheineen Ilolassa ja kumpikin viihtyy vallan mainiosti.

Äänestä

Martinlaakso, Myyrmäki, Louhela, Korso, Mikkola ja Hakunila ovat kaikki mukavia, vehreitä ja lapsiystävällisiä paikkoja. Näissä kaikissa paikoissa, on koulut ja päiväkodit lähellä. Todella rauhallista seutua.

Äänestä
  • kannattaa tonne korso alueelle tai länsimäkeen.. kivoja paikkoja aina jotain viihdykettä.. ja kaiken lisäksi virkistävä luonto..

    Äänestä

  • Leppoisat lähiöt tule veikkonen tutustumaan.
    Ota bussikortti matkaan kun omalla autolla kulkeminen saattaa tulla tyyriiksi, meillä kun tuppaa olemaan näitten lähiöitten välimatkat kohtalaisen pitkiä, mutta voit nauttia maisemista,
    ne ovat vaihtelevia sen uskallan luvata.
    Jokaisessa lähiössä on ainakin yksi keidas missä voit virkistäytyä,olut-tuopposen äärellä karaokea laulaen.
    Tikkurilan lähiössä on useampi kauppakin.

    Äänestä

kaupungin vuokraläävät paikasta huolimatta.

Äänestä
  • on hyviä paikkoja paljon ja liikenne pelaa myös lenkkeilymaastot ja kauppojakin tarpeeksi.

    Äänestä

  • mukava paikka kirjoitti:

    on hyviä paikkoja paljon ja liikenne pelaa myös lenkkeilymaastot ja kauppojakin tarpeeksi.

    Ja värikäs luonto ja rikas kulttuuri!

    Äänestä

hei!olen hesast alkujaa,en suosittele vantaata,pettymyksiä,ku olen hesalaine,korjaan omalta osalta asian!

Äänestä

Kiitos vastanneille.On mukava lukea asiallista tekstiä.Toivon että myös pojalleni järjestyy hoitopaikka nopeasti.Ja luulen kyllä että viihdymme siellä,ainakin jonkun aikaa kunhan ei eksytä kovin levottomalle alueelle... =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fiia kirjoitti:

Olemme muuuttamassa pienen poikani sekä koirani kanssa Vantaalle.Olen pistämässä asuntohakemusta kaupungille sekä muutamaan muuhun paikkaan.
Mitkä alueet ovat suht rauhallisia ja soveltuvia pienen lapsen elinympäristöksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu