Poikien ympärileikkaus on väärin ja siitä tulee rangaista aivan samoin kuin tyttöjen silpomisesta. Tyttöjen silpomiseen on puututtu kansainvälisillä sopimuksilla. Lievin tyttöjen ympärileikkauksen muoto on klitoriksen pistäminen neulalla. Miesten ympärileikkausta vastaa klitoriksen hupun poistaminen. Molemmat ovat kiellettyjä. Miesten uskonnollisesta ympärileikkauksesta ei ole mitään hyötyä. AIDS tarttuu myös ympärileikattuihin. Intiimihygienia voi olla hyvää ympärileikkaamattomillakin.
Uskonto ei saa olla peruste lasten silpomiseen. Suomessa esim. naispappeutta vastustavat miespapit eivät saa raamatulliseen vakaumukseensa vedoten pidättäytyä työskentelemästä naispapin kanssa. Samaten tulee lailla kieltää poikalasten uskonnollinen silpominen. Rituaalinen ympärileikkaus on esteettistä kirurgiaa. Ei alaikäisille tytöillekään laiteta silikonirintoja.
Uskonto ei saa olla peruste lasten silpomiseen. Suomessa esim. naispappeutta vastustavat miespapit eivät saa raamatulliseen vakaumukseensa vedoten pidättäytyä työskentelemästä naispapin kanssa. Samaten tulee lailla kieltää poikalasten uskonnollinen silpominen. Rituaalinen ympärileikkaus on esteettistä kirurgiaa. Ei alaikäisille tytöillekään laiteta silikonirintoja.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lailla kieletty, sillä ruumillinen väkivalta on lailla kieletty ja sitähän silppominen on.
Päinvastoin kuin tyttöjen ympärileikkauksesta, poikien ympärileikkauksesta ei (ilman tapaturmaa) ole haittaa, joten sen kieltämiselle ei ole perusteita.
Ympärileikkaus on kansallisuuden tai ryhmään kuulumisen merkki, fyysisessä muodossa. Se on hyödyllinen tapa, vahvistaa identiteettiä ja yhteenkuuluvuutta omiin juuriinsa. Se on perinteinen tapa ajalta jolloin ei dokumentteja käytetty.
Juutalaisuudessa tai Koraanissa ei tunneta tyttöjen ympärileikkausta, joten heitä riitti ei koske (virallisesti).
Pitäisikö siis kieltää uskontoon tai etniseen ryhmään kuulumisen osoittaminen? Eikö se ole suvaitsemattomuutta ja rasismia?
En ole itse ympärileikattu.
Lapsihan ei itse tee päätöstä ympärileikkauksesta vaan vanhemmat. Ryhmään pitää voida kuulua ilman silpomistakin. Jos lasta ei hyväksytä ryhmään ilman ympärileikkausta, ei vika ole lapsessa vaan vanhemmissa ja ryhmässä. Ryhmään kuulumista voi osoittaa muutenkin kuin ympärileikkaamalla.
Entä jos johonkin ryhmään kuuluminen edellyttää tytön ympärileikkausta, kuten on asia esim. monissa afrikkalaisissa kulttuureissa? Kyllä tytöillekin voitaisiin tehdä haitaton ympärileikkaus. On epätasa-arvoista, että tytöille ei saa tehdä edes minimaalista toimenpidettä, mutta poikien sukuelimistä kyllä saa poistaa kudosta. Tällainen menettely ei kuulu länsimaiseen kulttuuriin. Se on siis jo syrjivänä käytäntönä väärin.
ja aina vain muuttui hullummaksi.
>>Päinvastoin kuin tyttöjen ympärileikkauksesta, poikien ympärileikkauksesta ei (ilman tapaturmaa) ole haittaa, joten sen kieltämiselle ei ole perusteita.>Ympärileikkaus on kansallisuuden tai ryhmään kuulumisen merkki, fyysisessä muodossa.>Pitäisikö siis kieltää uskontoon tai etniseen ryhmään kuulumisen osoittaminen? Eikö se ole suvaitsemattomuutta ja rasismia?
Eli mielipiteesi on, että kaikki leikkaukset on kiellettävä koska niihin liittyy riski pahemmasta. Hyvä, tehdään niin.
Kielletään samantien myös kotihoito kaikkiin tapaturmiin, kuten laastarin laittaminen, koska haavahan saattaa alkaa märkimään alla ja pahimmassa tapauksessa tulehdus johtaa kuolemaan. Jesh.
Ensin vastustit tyttöjen ympärileikkausta, ja myös poikien, nyt vaadit tyttöjenkin ympärileikkausta, jos se vain ei vahingoita ja ole vahingollista. Was?
vaikka ymmärryksesi onkin perseestä, halusin sanoa, ETTÄ TURHAT JA EI LÄÄKETIETEELLISET LEIKKAUKSET OVAT TARPEETTOMIA.
Ympärileikkaukset onkin jo kieletty suomessa, koska ne katsotaan pahoinpitelyiksi.
Jokainen aikuinen tietysti ottaa riskin ns,kauneusleikkauksissa, en minä niitä ole kieltämässä, kunhan jokainen maksaa ne itse, myös komplikaatioiden hoidon, jos niitä ilmenee.
Yritin siis vain kertoa, ettei vaaratonta leikkausta olekaan, siksi niitä ei myöskään lapsille pitäisi tehdä ainakaan uskonnollisista syistä.
Meniköhän tämä nyt "perille" sinunkin ymmärrykseen?
Ympärileikkausta ei ole kielletty Suomessa!!! Sitä myös suoritetaan ilman erityistä uskonnollista tms. vakaumusta lääketieteellisistä syistä, esim. jos (poika)lapsen esinahka on liian kireällä jne., kuten yhdelle ystävälleni. Tyttölasten ympärileikkaus onkin eri asia, jolle ei edes löydy uskonnollisesti (virallisesti) pätevää syytä. Ne (tyttöjen silpomiset) on kielletty, mutta ei ympärileikkausta sinänsä.
Uskonnollinen tai etninen syy on myös pätevä syy, ei turha leikkaus tai tarpeeton. Eikä asiaa haittaa sekään ettei etnisyyden merkki ole julkisesti näkyvissä. Haluatko riistää identiteetin ilmaisun ja kansallisen sekä uskonnollisen perinteen jatkamisen. Kielletään kaikki kansallisuuteen, etnisyyteen ja uskonnollisuuteen liittyvä kuten Ranskassa halutaan, otetaan siis pois sauna, siniristilippu, poistetaan pakollisuus suomen kielen opiskelusta kouluissa.
Joko kiehut?