Yasminien lopettaminen

Aloitin alkukeväästä Yasminit ja ne ovat olleet tosi hyvät, koska kuukautiskivut ja finnit ovat poissa. Epäilen kuitenkin, että niiden käyttö on saattanut liittyä saamiini astman oireisiin ja niinpä aion lopettaa niiden käytön (ainakin joksikin aikaa) ja katsoa, katoavatko oireet. Miten Yasminien tai muiden pillerien lopettaminen on vaikuttanut? Tuleeko taas kamalat kuukautiskivut ja finnejä..?
4426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei mitään tietoa miten sinulle käy. Täällä tuskin kukaan osaa mitään ennustaa. Vaikka viidelletuhannelle muulle käyttäjälle tulisi lopettamisen seurauksena aivosyöpä ja kuolio jalkaan, ei se tarkoita millään tavalla, että sinulle tulee myös. Typerää kysellä noita "miten tässä nyt käy"-kysymyksiä, kun jokaisen kroppa reagoi ihan tasan tarkkaan omalla tavallaan. Kyllä kokemuksista voi kysellä, mutta kun ei niiden kertomisesta ole kenellekään mitään hyötyä.

Äänestä
  • vielä se että miten ihmeessä Yasmineista voisi tulla astman oireita? Siis daaa! Kaikenlaisia päätelmiä sitä ihmiset tekevätkin.

    Äänestä

  • ja sitten kirjoitti:

    vielä se että miten ihmeessä Yasmineista voisi tulla astman oireita? Siis daaa! Kaikenlaisia päätelmiä sitä ihmiset tekevätkin.

    Tietysti minustakin kuulostaa tosi kummalliselta, että Yasmineista tulisi astman oireet. Mutta katso Yasminien käyttöohjeista lista mahdollisista haittavaikutuksista: Kohdassa "erittäin harvinaiset" on mainittu astma ja tromboosi. Minulla ei ole koskaan ennen ollut astmaa, ja muutama kuukausi käytön aloittamisesta alkoi astmaoireet (todettu myös lääkärillä) ja tilannetta seurataan. Taitaisi kyllä olla tosi huono tuuri, että se astma tulisi juuri minulle Yasminien takia.. Siksi päätin lopettaa ja katsoa, meneekö se ohi.

    Äänestä

  • ja sitten kirjoitti:

    vielä se että miten ihmeessä Yasmineista voisi tulla astman oireita? Siis daaa! Kaikenlaisia päätelmiä sitä ihmiset tekevätkin.

    Itse sain pahalaatuisen astman Yasmineista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokeilija.. kirjoitti:

Aloitin alkukeväästä Yasminit ja ne ovat olleet tosi hyvät, koska kuukautiskivut ja finnit ovat poissa. Epäilen kuitenkin, että niiden käyttö on saattanut liittyä saamiini astman oireisiin ja niinpä aion lopettaa niiden käytön (ainakin joksikin aikaa) ja katsoa, katoavatko oireet. Miten Yasminien tai muiden pillerien lopettaminen on vaikuttanut? Tuleeko taas kamalat kuukautiskivut ja finnejä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu