Pillerit syynä hiustenlähtöön?

Onks teillä pillerit vaikuttanu hiuksiin? Meinasin lopettaa niiden käytön, jos hiustenlähtö loppuisi.

Alotin Yasmineiden käytön kesän alussa ja parin kuukauden käytön jälkeen huomasin hiustenlähdön lisääntyneen huomattavasti (kammatessa, pestessä jne). Mietin oisko hormonit voinu vaikuttaa asiaan? Keväällä oli pahaa stressiä muutaman kuukauden ajan, mut jotenkin uskon pillereiden olevan ennemminkin syynä kaljuuntumiseen. Mulla on ollu aina muutenkin ohuet hiukset ja nyt pelkään niiden katoavan lopullisesti. En tiiä mitä tekisin!
3223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itselläni on ollut aina kohtalaisen kova hiustenlähtö (tosin hiukset ovatkin paksut) ja kieltämättä tuntui että pillereiden myötä tämä "kaljuuntuminen" hieman voimistui entisestään. syön melianea. nyt hiukset tuntuvat jonkin verran ohuemmilta ja kiiltokin on niin ja näin, ovat hankalammat hoitaa. tosin elämäntilannekin on muuttunut, joten nämä kiillon yms. muutokset saattavat ravinnostakin johtua.

Äänestä

Myös minä syytän Yasminia hiustenlähdöstä samoin kuin ihoni akneutumisesta.

Syön vasta toista liuskaani ja olen ajatellut odotella vielä kuukauden-pari, tasaantuisiko tilanne.

Äänestä

kaksi liuskaa söin ja viikko aloittamisen jälkeen alkoi järkyttävä hiustenlähtö:( lääkäri otti kilpirauhas ym. kokeet ja olivat ok, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jäi pillerit. nyt vaihdoin merkkiä muutama päivä sitten ja katsotaan miten käy!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua81 kirjoitti:

Onks teillä pillerit vaikuttanu hiuksiin? Meinasin lopettaa niiden käytön, jos hiustenlähtö loppuisi.

Alotin Yasmineiden käytön kesän alussa ja parin kuukauden käytön jälkeen huomasin hiustenlähdön lisääntyneen huomattavasti (kammatessa, pestessä jne). Mietin oisko hormonit voinu vaikuttaa asiaan? Keväällä oli pahaa stressiä muutaman kuukauden ajan, mut jotenkin uskon pillereiden olevan ennemminkin syynä kaljuuntumiseen. Mulla on ollu aina muutenkin ohuet hiukset ja nyt pelkään niiden katoavan lopullisesti. En tiiä mitä tekisin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu