Cadillac BLS

Taas hieno esimerkki suomen autokaupan katteista. Cadillac BLS 2,0t 2007. Saksassa uutena 22570€. Suomessa vaatimaton 47390€. Oletetun autoveron osuus 13743€. Saksasta veroineen 36313. Ero 11076€. Pystyy maksaa ELV:t pariin kertaa ja silti jää vähän voitolle. Jättipotti tullee palautuksista.
6592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tässä olisi jollekin autoilevalle webbipuoliammattilaiselle paikka tehdä vertailusaitti Saksan markkinoiden ja Suomen markkinoiden välillä. Kyseessä siis uudet Suomessa myytävät autot vs. sama auto Saksasta ostettuna ja Suomessa verotettuna.

Olisi kuluttajan (muunkin kuin suomi24-lukijan) helppo verrata autojen hintoja. Samalla saataisiin painetta autokaupalle ottaa ulkomainen kilpailutilanne huomioon.

Valtiovallalle asia on ihan sama, koska arvonlisävero maksetaan tuontimaahan, kuten myös autovero. Ainoa mikä tässä kilpailutettaisiin olisi erikoismallien kate ja sen johdosta myös perusmallien hintataso, etteivät osaavat ihmiset hanki paremmin varusteltuja dieselautoja ulkomailta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


American Saab kirjoitti:

Taas hieno esimerkki suomen autokaupan katteista. Cadillac BLS 2,0t 2007. Saksassa uutena 22570€. Suomessa vaatimaton 47390€. Oletetun autoveron osuus 13743€. Saksasta veroineen 36313. Ero 11076€. Pystyy maksaa ELV:t pariin kertaa ja silti jää vähän voitolle. Jättipotti tullee palautuksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu