mitä saastuttaa mikäkin?

olen tässä mietiskellyt onkohan diesel sittenkään vähemmän saastuttava ja jos niin miltä osin?

tuossa kun vaimoni lähti audillani kiihdyttämään pihasta niin pistimpä merkille sankan savupilven ja mitähän kaikkea siitäkin pääsi maailmalle?

jotenkin tuntuu että tuo hiilipöly ei sitten ole vaarallista?
mitä muuta sieltä dieselin pakoputkesta tulee?
5731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itseänikin kiinnosti ja löysin jostain toisesta jutusta linkin, jossa on suurinpiirtein kaikista aineista mitä sieltä pakoputkesta tulee tarinaa.

Osa menee yli hilseen mutta kyllä tosta jotain ymmärtää.

http://users.utu.fi/mitala/helglo/gradu.pdf#search="diesel hiukkaspäästöt"

Äänestä

Nykyaikaiset autot dieselit mukaan lukien kunnossa ollessaan eivät aiheuta näkyviä päästöjä.
Syöttöarvojen liian suuri kasvattaminen ja erilaiset ruiskutuslaitteiden viat tai ajoitusvirheet aiheuttavat näkyviä pöllähdyksiä.
Myös eräät mekaanisilla pumpuilla olevat dieselit olivat ominaisuuksiltaan sellaisia, että lyhytaikaista savutusta ilmaantui kiihdytystilantessa. Jos siltä savua tulee korkealla pyörintänopeudella ilman kuormitusta, on varmasti jotain vialla.
Moottorin saama ilmatäytös on vajaa polttoainesyöttöön nähden, tai suuttimet huonokuntoiset, ajoitus pielessä, egr toimii virheellisesti ym.
Valitettavasti nykyään muodissa oleva dieselien viritysvillitys on tuonut esille tätä noen pölläyttelyä. Ilmeisesti kaikki viritykset eivät ole kovin onnistuneita, kun sen voi tarkastaa auton takapään nokikerrostumasta.
Ennenvanhaan kun dieselautot olivat hitaita ja äänekkäitä kolisijoita, sanottiin niitä nokivasaroiksi.
Miksi alammekaan kutsua näitä nopeaksi viritettyjä savua pöllyttäviä kiitureita?

Äänestä
  • kyseistä audiani ei ole muuten viritetty ollenkaan paitsi tietysti tehtaalla on asennettu nuo kaikki hevoset luultavasti koneeseen.....ja olen kyllä huomannut että kaikki dieselit pöllyttää kohtuu paljon kuormituksen alla...
    ja sitä nokea löytyy kummasti kaikkien nakujen perästä viritykseen tai muuhunkaan katsomatta, puhdasperäistä nakua en ole nähnyt ainuttakaan kun tarkkaan katselee.

    Äänestä

  • legendaa. Kyllä joka dieseli tuuppaa mustaa. Viimeistään siinä vaiheessa kun ajetaan pitkään rauhallisesti ja avataan hanat.

    Itse asiaan, ne hiukkaset, eli tavallaan se näkyvä päästö on moninkertainen bensakoneisiin nähden. Muutenhan nuo nykydieselit kelpaa melkein ilmanraikastimiksi...

    Äänestä

No toki pieni pöllähdys tulee käytännössä kaikkien dieseleitten putkesta. Ennen edc-aikaa totuttiin siihen että savua sai tulla ja ainoat dieselautot, jotka ei savuttaneet, oli MB:t. Siis silloin kun niitä ei oltu viritetty.
Mutta jos auto antaa mustan pilven joka leijuu pihalla vielä kun auton ääni on lakannut kuulumasta, on jossain vikaa. Ne hiukkapäästöt, joista päästönormeissa puhutaan eivät kuitenkaan ole näitä silmällä näkyviä pilviä. Ongelmia tuottaa lainsäätäjien mukaan näkymättömät hiukkaset, joita saadaan tutkittua lähinnä laboratorioissa. Eikä diesel ole tässä mielessä ainut hiukkaspäästäjä, suorasuihku bensakoneet ovat myös ongelmallisia.
Autoa ei ole tarkotettu köröttelyyn, eli kaupunkimatelu ei ole tyypillistä auton käyttöä. Silloin valitettavasti pakoputkisto ja palotilat nokeentuvat. Savu pääsee valloilleen kun lähdetään maantielle tai kiihdytellään kilpaa. Monet dieselautot toimivat paremmin kun niissä tarpeeksi usein käytetään reippaita kierroksia ja vältetään pätkäajoa kylmällä moottorilla.
Jos kaikki on kunnossa, eli moottorissa ei ole nokikertymiä eikä egr-järjestelmä ole temppuillut, on savutus lähes olematonta.
Kun autolla on kilometrejä paljon takana, on suuttimet kuluneet ja polttoaineen pisaroituminen on huonompaa, silloin noen syntyminen on tavallista. Jos autoa ei ole asianmukaisesti huollettu ja säädetty ei ole varmaa että palaminenkaan tapahtuu oikein.
Suurin osa nykyään liikkeellä olevista dieselautoista on kuluneita, eikä suuttimia ruveta vaihtamaan kun ei ole savutustestissä vielä hylätty.
Päästörajat ovat suhteellisen väljät, niistä selviää kuluneellakin moottorilla. Kukaan ei kustannuksien takia vaihda suuttimia niin usein kuin olisi hyvä. Tai säädätä polttoainelaitteita kohdalleen, tai huolehdi ilmanpuhdistimesta ja öljynvaihdosta tarpeeksi usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


audi a6 3.0tdi quattro kirjoitti:

olen tässä mietiskellyt onkohan diesel sittenkään vähemmän saastuttava ja jos niin miltä osin?

tuossa kun vaimoni lähti audillani kiihdyttämään pihasta niin pistimpä merkille sankan savupilven ja mitähän kaikkea siitäkin pääsi maailmalle?

jotenkin tuntuu että tuo hiilipöly ei sitten ole vaarallista?
mitä muuta sieltä dieselin pakoputkesta tulee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu